„Pirmiausiai sveikinu Premjerą perėmus krizės valdymo kontrolę į savo rankas - neabejoju, kad šis sprendimas suteiks daugiau galimybių efektyviau tvarkytis su koronaviruso sukeltais padariniais. Tai seniai nebėra tik sveikatos srities krizė - kaip matome, situacija liečia visas iki vienos mūsų gyvenimo sritis. Be to, Premjeras turi patirtį, kaip veikti krizinėse situacijose.

Taip pat pritariu karantino priemonių griežtinimui - na, negali būti taip, kad vienus uždarome už aklinų viešbučio durų, o kitus paliekame patiems nuspręsti, kiek jie sąmoningai nori elgtis pagal naująsias taisykles. Prieš tokias taisykles visi turi būti lygūs, nes šios taisyklės ne šiaip sau, o kad stabdytume viruso plitimą.

Jau ryte šia tema išsamiai rašiau, o dabar - šviežios naujienos dėl privalomo karantino. Vakar vėlai vakare pritaikėme išimtį šeimoms su vaikais. Ką tik prie šios išimties pridėjome dar keletą grupių, įvertinę problemas ir pavojus, kurie gali kilti jiems karantinuojantis ne savo aplinkoje. Tai besilaukiančios mamos, žmonės su specifinėmis sveikatos problemomis (pavyzdžiui, šizofrenija, lunatizmas, pripažinta sunki depresijos forma ir panašūs atvejai), sergantys lėtinėmis bei sunkiomis ligomis, kurių gydymui reikalinga turėti specialią įrangą, reikalinga nuolatinė priežiūra, ir grįžtantys su augintiniais.

Taip, ši paskutinė grupė gal keisčiausia visame kontekste, bet į visas grupes žiūrėjome ir iš praktinės pusės - yra grįžtančių su šunimis (ir ne vienu), kurių palikti nėra kur, o apgyvendinti viešbutyje negalima. Protestuojantiems - jūs man parodykite veikiantį viešbutį, kuris sutiktų apgyvendinti 8 šunis. Taip, čia nėra išgalvota, o reali situacija.

Beje, kad išsklaidyčiau bet kokias spekuliacijas - šios mūsų pritaikytos priemonės visiškai atitinka ministro Verygos sprendimus. Tiesiog vakar visi, įskaitant ir ministrą, buvo labai išmušti iš vėžių, nes sprendimų daug, ministro komentarai apie juos prieštaravo jų turiniui. Net tai, kad apskrities epidemiologas turi skubiai patikrinti patalpas, tai dar nereiškia, kad tos patalpos turi būti patikrintos iš anksto. O kituose sprendimuose ministras kaip tik teigia, kad pirmenybė teikiama izoliuotoms gyvenamosioms patalpoms, o tik paskui viešbučiams. Na, bet nieko - kokie sprendimai bus, tokius vykdysim, bandydami vykdyti taip, kad būtų kuo efektyviau ir logiškiau. Jei pastabų turėsim - irgi sakysiu. Gal padės.

Dar įdomiau tai, ką dabar išgirdau iš kolegų, dirbančių oro uoste - Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos 180 laipsnių pakeitė savo pozicijas ir naujai grįžusių keliautojų iš oro uosto nebesiunčia į viešbučius, o siunčia karantinuotis namo. Tai kol kas nepatvirtinta informacija, atnaujinsiu, kai tik žinosiu detales, bet jei tai tiesa - tai dar kartą parodo, kaip svarbu priimant bet kokius sprendimus iškart galvoti ir apie jų įgyvendinimą. Kitaip bet koks įstatymas tampa nerealiu nei savivaldybei, nei nacionalinei valdžiai.

Bet kol kas vis dar vadovaujamės ministro sprendimu ir todėl reikalingos išimtys. Jos, tikiuosi, palengvins daugelio karantinuotųjų gyvenimą, tačiau labai svarbu - privalomas karantinas jums galioja nei kiek ne mažiau. Tikrinsime jūsų buvimą namuose, o pažeidimams jau bus griežtesnės baudos, kaip Premjeras šiandien ir minėjo. Todėl visų labui prašau nejuokauti - situacija labai rimta. Norite bendrauti - bendraukite elektroninėmis priemonėmis, vaizdo skambučiais, bet nosies iškišimas iš namų tas 14 dienų kainuos brangiai ir skaudžiai.

Karantino priežiūrai pradėjome testuoti ir elektronines priemones. Ne tokias, kaip Pietų Korėjoje ar Lenkijoje (nes ten neidentifikuojama karantinuojamo asmens vieta), o tas, kurios realiai leidžia patikrinti buvimą karantino vietoje. Kol kas dar ne aplikacija, o per bet kokį komunikacijos įrenginį, įdiegus lokacijos nustatymą, ir nustačius tam tikras procedūras, kai galime paprašyti atsiųsti savo nuotrauką ar kitus identifikuojančius dalykus. Šį įrankį tobulinsime. Jei veiks gerai, pritaikysime plačiau. Galėsime duoti ir bet kam pasinaudoti.

Vilniaus miesto taryboje šiandien pradėjome posėdžiauti taip, kaip ir dera karantino sąlygomis - pirmieji Lietuvoje turėjome nuotolinį Tarybos posėdį. Buvo reikalų, kol radome ne tik teisinį, bet ir techninį sprendimą - reikėjo ir vaizdo pusšimčiui tarybos narių, ir elektroninio balsavimo galimybės. Balsavimui naudojome jau anksčiau seniūnų ir seniūnaičių rinkimams sukurtą programą - štai kaip gerai kuo daugiau galimybių perkelti į internetą, jos praverčia tada, kai laiko ir žmogiškųjų resursų kurti naujoms priemonėms nelabai yra.

Viskas puikiai pavyko - dalyvavo 43 tarybos nariai (panašiai, kaip ir įprastai posėdžių salėje), diskusijos vyko konstruktyvios, pastebėjau, kad net kai kurie garsiau ir emocingiau tarybos salėje kalbėti mėgstantys nariai, namuose tai darė tyliau ir ramiau - gal vaikai už sienos miegojo? Transliavome internetu. Galima pamatyti įrašą: https://bit.ly/2UfEGtM

Džiugu, kad patirtimi galime pasidalinti su kitomis savivaldybėmis. Norintiems jau perdavėme mūsų sukurtą technologiją. Posėdyje svečių teisėmis dalyvavo ir kelių kitų rajonų savivaldybių atstovai ar merai, norėdami pamatyti, kaip tai praktiškai vyksta. Jei bus daugiau pageidaujančių savivaldybių - pasidalinsime ir su kitais.

Kadangi Seimas nusprendė, kad nuotoliniuose posėdžiuose gali būti priimti tik sprendimai, susiję su ekstremalios padėties valdymu, tą ir padarėme. Tikiuosi, Seimas operatyviai pataisys savo šviežią įstatymą ir leis tokiu būdu svarstyti visus klausimus.

Svarbiausi šios dienos sprendimai - susiję su ekonominėmis pagalvėmis tiems, ką paveikia krizė. Priėmėme tai, apie ką buvau paskelbęs praėjusį sekmadienį: atleidimas nuo nekilnojamojo turto mokesčio tiems, ką paveikė karantinas, individualios veiklos verslo liudijimų laikotarpių pratęsimas ir kiti. Primenu, kad galimybė atidėti komunalinius mokesčius ir kai kurios kitos priemonės - ne Tarybos kompetencijoje, tad jie buvo svarstomi ne šiandien.

Bet kuriuo atveju, ši krizė turi ne tik neigiamų padarinių - ji spartina procesus, kurie įprastai užtruktų ilgiau. Tikiuosi, Vilniaus tarybos pavyzdžiu paseks ir Seimas - na, nereikia rizikuoti ir rinktis balsavimui, jei tai galima saugiai atlikti nuotoliniu būdu.

Dienos džiugioji naujiena - prof. Vytautas Landsbergis paskelbė, kad medikams per Vilniaus miesto savivaldybę (Aukok.lt) ir Laisvės TV fondą skiria net 100 tūkst. eurų - didelę dalį savo gyvenimo santaupų. Medikų vardu - ačiū!

Nuo šiandien, kaip paskelbė Premjeras, būriuojamės tik po du arba šeimomis. Bet net ir tada - saugiu atstumu. Skaičiau mokslininkų tyrimą, kad karantinas efektyvus tik tuomet, kai socialinės distancijos taisyklių laikosi bent 80 proc. piliečių, vadinasi, bent 4 iš 5. Jei esate šeima su dviem vaikais ir šunimi, lai tas nedisciplinuotas būna jūsų šuo.“ – savo feisbuko paskyroje rašė meras.