Nepaisant kai kurių gyvenimo drumzlių, Šiluva (Raseinių r.) pakiliai ruošiasi didžiojo stebuklo - Mergelės Marijos apsireiškimo - 400 metų jubiliejui. Tie, kurie bent metus laiko nebuvo Šiluvoje, šiandien ją sunkiai beatpažintų. Senąją aikštę prieš bažnyčią šiandien beprimena tik Dievo Motinos skulptūra.
© Corbis/Scanpix
Nebėra didžiulių aikštę gaubusių medžių, kaip ir prie gatvės, jungiančios Baziliką su Apsireiškimo koplyčia, buvusių pastatų. Išskyrus vieną vienintelę priešais bažnyčią stovinčią lūšną, kurioje seniai niekas nebegyvena ir net nesilanko joje.

Paminklas godumui

Šią lūšną jau Nepriklausomybės metais nusipirko Bostone gyvenanti amerikietė Albina Mulhern, tada ji teigė, kad labai mylinti Motiną Mariją ir norinti būti kuo arčiau Jos bei Jos stebuklo. Bet šiandien, kai amerikietei nuosavybės teise priklausanti griuvena tapo vieninteliu stabdžiu gražiems sumanymams, A.Mulhern iš Bažnyčios užsiprašė tokių pinigų, tarsi pardavinėtų naftos gręžinį, o ne pirštais sugnaibomų sienojų namą. Akivaizdu, kad moteris supranta, Bažnyčia dabar niekur nesidės ir sumokės tiek, kiek paprašyta.

Tuo tarpu eiliniai parapijiečiai, pasipiktinę moteriškės ar jos artimųjų godumu, kuriems pinigas tapo šventesnis už patį Šiluvos stebuklą, Kauno arkivyskupui Sigitui Tamkevičiui jau pasiūlė dėmesio vertą išeitį: pastatą palikti taip, kaip jis stovi, aikštės viduryje, ir pavadinti jį paminklu godumui. Tokio jo dar niekas pasaulyje neturi. Į Šiluvą plūsta šimtai tūkstančių žmonių, todėl paminklą vienai bjauriausių žmogaus ydų aplankytų bene daugiausia turistų.

Dar praėjusią vasarą Šiluvos aikštėje, tarp statybininkų, sutiktas arkivyskupas S.Tamkevičius „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo, kad, nepaisant net godumo trukdžių, jie vienaip ar kitaip iki didžiojo Šiluvos stebuklo jubiliejaus tęsia numatytus darbus: erdvėje nuo Apsireiškimo koplyčios į Baziliką bus įrengti Rožinio šviesos slėpiniai, o kitoje aikštės pusėje bus Rožinio skausmingieji slėpiniai, tose vietose bus pastatytos koplytėlės ir t. t. Nors didieji Šiluvos darbai, sakė arkivyskupas, su stebuklo jubiliejumi tikrai nesibaigsią.

„Pažink stebuklą mene“

Šiluvos bendruomenės pirmininkė Danguolė Tomak pasakojo, kad didžiojo stebuklo jubiliejui intensyviai ruošiasi ir visa Šiluva. Šiluvos bendruomenė yra viena aktyviausių Raseinių rajone, drąsiai sėdanti rašyti didelius projektus ir juos sėkmingai laiminti. Vienas jų - „Pažink stebuklą mene“.

„Vilnius skelbiasi būsiąs kultūros sostine, tai kodėl Šiluva negalėtų būti stebuklo sostine? Kiek pasaulyje yra vietų, kur įvyko šitoks apsireiškimas?“- retoriškai klausia bendruomenės pirmininkė Danguolė. Per šį projektą bendruomenės vadovė tikisi iki šiol vienišo kryžiaus paunksnėje, stūksančio popiežiaus Jono Pauliaus II nusileidimo sraigtasparniu 1993 m. vietoje, įkurti skulptūrų parką. Tam bus organizuojamas tautodailininkų pleneras.

Per Nyderlandų fondą laimėjusi projektą, bendruomenė įsigijo dviračių. Jais Šiluvos jaunimas liepos mėnesį leisis kelionėn per Lietuvą, kviesdamas sutiktuosius savo kelyje į didžiojo Šiluvos stebuklo 400 metų jubiliejų. Jaunimas dalys žmonėms lankstinukus, gyvu žodžiu pasakos apie Šiluvą, apie tai, kokia ji pasikeitusi ir išgražėjusi laukia maldininkų.

Pirmininkė Danguolė sako, kad Šiluvos jaunimas yra labai šaunus, mielai dalyvauja įvairiuose bendruomenės renginiuose, tačiau vis tiek reikėtų bent pusės etato darbui su jaunimu, reikėtų žmogaus, kuris galėtų nukreipti jauną žmogų derama kryptimi. Kai jaunystės energija liejasi per kraštus, juk taip svarbu ją išnaudoti geriems dalykams, o ne paleisti pavėjui. Tačiau apie etatus kaimų bendruomenės viltingai tebesvajoja, vis dažniau padūsaudamos, jog už dyką „arti“ pavargo. Ką ten už dyką - iš savų kišenių tenka susimokėti už pokalbius telefonu, už keliones, kurių, kol projektą laimi, tikrai nemažai būna.

Kodėl raudojo Dievo Motina?

Šiluviškė Birutė Greicienė primena, kad viena pagrindinių jubiliejinių renginių idėjų - išaiškinti pasauliui, kodėl raudojo Mergelė Marija Šiluvoje. Tai, be kita ko, ketinama parodyti per vaizdelius-vaidinimus, ir tai vėlgi darys Šiluvos jaunimas, nes ir pačiame apsireiškimo stebukle išskirtinis vaidmuo tenka jaunimui, mat Mergelė Marija 1608 m. Šiluvoje apsireiškė piemenėliams. Tie vaizdeliai, sakė, bus rodomi daug kartų ir įvairioms auditorijoms. Be to, Šiluvos jaunimas aktyviai rengiasi dalyvauti netrukus vyksiančiame Raseinių dekanato jaunimo kongrese.

„O gegužės 11-12 dienomis, Sekminių metą, bus tiesioginis televizijos tiltas Vatikanas-Šiluva. Vėl mes būsime visam pasauliui matomi, ir mus labai džiugina, bet kartu ir labai įpareigoja. Mat šalia pagrindinės minties - ko raudojo Mergelė Marija - lygiagrečiai eina ir kita: ar vėl neapsiverktų Dievo Motina, jei ji šiandien iš naujo apsireikštų?“- kalbėjo B.Greicienė.

Nacionaliniai Šiluvos ypatumai

Šiluvos jaunimas jau atkreipė dėmesį ir į tokias bendruomenės ydas, dėl kurių šiandien reikėtų ir susimąstyti, ir susigėsti. Jis nusprendė tai parodyti per humoro programą „Nacionaliniai Šiluvos ypatumai“, apie kurią išgirdęs šalies humoro fiestų organizatorius Vaclovas Vičius tiesiog kategoriškai pareikalavo, kad Šiluvos jaunimėlis su savo programa dalyvautų „Juokio“ šventėje.

Kalbinti jaunimo atstovai Viktorija, Kristina, Sigita, Aurelija, Andriejus, Vytas vienu balsu teigė, jog jiems patinka dalyvauti bendruomenės veikloje, labai šauni yra juos į humoro grupę subūrusi Laura Balserienė, beje, taip pat dirbanti be jokio atlygio. O jei dar į grupę ateis, kaip žadėjęs, kunigas Erastas Murauskas... Kartu jaunimas pasigiria, kad šiųmetę gegužę jie jau trečiąkart organizuos Linksmųjų-išradingųjų kovų festivalį, kuriame vėlgi pagrindinis akcentas - Šiluvos stebuklo jubiliejus.

B.Greicienė neslepia, kad toks šiluviškių aktyvumas kilo iš... pavydo.

„Kai tik atlaidai Šiluvoje ar kokia kitokia didesnė šventė, arkivyskupija į Šiluvą atveža geriausių kolektyvų, atlikėjų. O ką, ar mes daug prastesni už juos? Ir mes būsime tarp jų, ir mes stengsimės būti verti jų“, - sakė šiluviškė.

Kas akis bado

D.Tomak ir B.Greicienė sakė, kad prieš didįjį jubiliejų kruta visi. Visi nori į tą įstabią šventę įnešti savo indėlį. Labai daug bendruomenei padeda mokykla, kurios fojė iškilmių dienomis virs parodų sale. Visomis išgalėmis stengiasi prisidėti net Neįgaliųjų draugijos žmonės. Labai dėmesinga jų bendruomenei rajono vicemerė Gitana Rašimienė. Prieš šį politinės karjeros laiptelio, pati pabuvo bendruomenės pirmininke, tad iš pusės žodžio dabar supranta, kas ir kaip.

Bet Šiluvos seniūnas Vygaudas Šeimys liūdnai sakė, kad toli gražu ne visi šiluviškiai taip entuziastingai ruošiasi pasaulinio garso šventei kaip mūsų pašnekovai. Ir tas ponios amerikietės „šašas“, tebestypsąs garbingos aikštės viduryje, nėra vienintelis miestelio skaudulys. Seniūnas vėl išsiuntinėjęs laiškus griuvenų savininkams, prašydamas ieškoti išeities, kad jų turtas nebjaurotų miestelio veido.

Pačiame centre, prie turgaus aikštės ir autobusų stoties, pagrindinio kelio į Raseinius ir Baziliką, stovi vilnietei Elenai Diminskienei priklausanti kiužena. O priešais ją, ant kito gatvės kampo su ant stogo augančiais berželiais, - buvęs pieninės pastatas, šiandien nuosavybės teise priklausantis šiluviškiui Lauko gatvės gyventojui Arūnui Leskauskui. Į šį netvarkos trikampį „įsipaišo“ ir kitoje turgaus aikštės pusėje esanti šiluviškės Danos Gružienės nuosavybė. Kelis pastatus seniūnijai jau pavyko pripažinti bešeimininkiais, todėl jie bus nugriauti.

Tačiau ne mažesnė bėda ir su tais apsileidėliais, kurie gyvena savo nuosavuose namuose. Žaiginio gatvės gyventojas Petras Burneika kone į atlapus kimba seniūnui Vygaudui, kai šis paprašo jo bent jau nuo gatvės pusės kiemą aptvarkyti, pakelti į patvorį numestą kryžių... B.Greicienė priminė, kad Šiluvai garbės nepridės ir jų kultūros namų pastatas, kurio remontui taip ir nesurasta lėšų. Sako, prieš jubiliejų gal iš išorės kiek ir papudruos, bet tai bus tas pat, kas kūtvėlą raganą bandyti pagražinti lūpų dažais.

Nepaisant įvairių sunkumų, Šiluvoje stengiamasi padaryti viską, kad Dievo Motina bent jau šiame Žemaitijos kampelyje niekada nepravirktų, ir visi kviečiami į jubiliejaus šventes Šiluvoje rugsėjo 6–15 d.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (167)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (274)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (186)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai (1)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama?

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (3)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (38)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (254)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (83)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...