Šiaurės Tarybos (ŠT) prezidiumas svarstys galimybę paremti Baltijos valstybes, besipriešinančias Rusijos ir Vokietijos ketinimams Baltijos jūros dugnu tiesti dujotiekį. Praėjusią savaitę Islandijos sostinėje Reikjavike, kur vyko eilinė ŠT sesija, posėdžiavęs Baltijos Asamblėjos (BA) prezidiumas nusprendė pareikšti protestą dėl Rusijos ir Vokietijos susitarimo tiesti dujotiekį Baltijos jūros dugnu.
Valentinas Mazuronis
© ELTA (V.Kopūsto nuotr.)
Vėliau šią iniciatyvą Baltijos šalių atstovai kolegų šiauriečių paprašė paremti Reikjavike vykusiame bendrame ŠT ir BA prezidiumų posėdyje.

Pasak BA prezidiumo nario, parlamentaro Valentino Mazuronio, galimybę paremti Baltijos šalių pasipriešinimą Rusijos ir Vokietijos dujotiekio projektui ŠT prezidiumas pažadėjo apsvarstyti artimiausiame posėdyje.

"Jie (ŠT prezidiumas - BNS) gana geranoriškai priėmė tokią iniciatyvą, ir prezidiumas pažadėjo tą klausimą spręsti artimiausiame posėdyje", - Seime trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje, kurioje buvo pristatomi vizito Islandijoje rezulatai, sakė V.Mazuronis.

Praėjusią savaitę Reikjavike Baltijos šalys priėmė sprendimą drauge priešintis Rusijos ir Vokietijos ketinimams Baltijos jūros dugnu tiesti dujotiekį - BA prezidiumas nutarė Asamblėjai siūlyti priimti protesto rezoliuciją.

"Lietuvos delegacija parodė iniciatyvą, yra paruoštas rezoliucijos projektas, politinis pareiškimas, kad dujotiekio tiesimas Baltijos jūros dugnu yra ne dviejų, o daugelio valstybių klausimas, būtent tų, kurios yra regione", - praėjusią savaitę Reikjavike po prezidiumo posėdžio BNS sakė Seimo delegacijos BA vadovas Valerijus Simulikas.

Rugsėjo pradžioje Rusijos ir Vokietijos vadovai pasirašė susitarimą dėl dujotiekio, kuriuo į Vakarų Europą ketinama transportuoti Rusijos dujas, tiesimo Baltijos jūros dugnu.

Baltijos šalys ir Lenkija siekė, jog dujotiekis būtų tiesiamas jų teritorija - tokiu atveju jos būtų garantuotos, jog Rusija nepanaudos prieš jas energetinės blokados ar nesiims manipuliuoti kainomis.

Rezoliucijos projekte siūloma kreiptis į ekspertus, kad šie įvertintų galimą grėsmę, kuri kiltų, jei tiesiant dujotiekį būtų paliesti pusę amžiaus Baltijos jūros dugne gulintys cheminiai ginklai.

Nors nežinoma, kokia kryptimi rusai ir vokiečiai planuoja tiesti dujotiekį per Baltijos jūrą, ekspertai mano, kad jiems iškyla reali grėsmė "užlipti" ant čia palaidoto cheminio ginklo, kurio kapinynai išmėtyti po visą Baltijos jūrą.

Įvairių šalių mokslininkai iki šiol nesutarė, ar 60 metų po vandeniu išbuvę ginklai su cheminiu užtaisu vis dar pavojingi, tačiau mano, kad ekologinės nelaimės grėsmė tebėra didelė.

Lietuvos inicijuotą rezoliuciją BA ketina priimti lapkričio pabaigoje vyksiančioje Asamblėjos sesijoje.

Baltijos Asamblėjos prezidiumo nariai praėjusią savaitę svečių teisėmis dalyvavo 57-ojoje Šiaurės Tarybos sesijoje.

1952 metais įkurta ŠT yra Šiaurės šalių tarpparlamentinio bendradarbiavimo forumas, kurį sudaro 87 parlamentarai iš Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos ir Islandijos bei autonominių regionų - Alandų, Grenlandijos ir Farerų salų.

ŠT su Baltijos Asamblėja bendradarbiauja nuo 1996-ųjų.

1991 metais įkurta BA vienija Lietuvos, Estijos ir Latvijos parlamentus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (40)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (199)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (39)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (70)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (32)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (29)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

Įstatymai privertė sukurti verslą (48)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (110)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (52)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį labai saugojau, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (162)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...