aA
Krikštynų šventę organizavęs šiaulietis nė nesapnavo, kad nuotaiką gali sugadinti klebono reakcija, pamačius auką bažnyčiai. Voką praplėšęs klebonas nepasikuklino sukritikuoti – mažoka, sako su DELFI redakcija susisiekęs vyras.
Kunigas
© Shutterstock

„Esame šokiruoti bažnyčios tarnų elgesiu. Kunigai – reketininkai, – DELFI atsiųstame laiške rašė šiaulietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). – Dabar esu daugiavaikis tėvas, nors, būdamas 16-18 metų, planavau stoti į kunigų seminariją. Ačiū Dievui, kad man davė apvaizdą ir supratau, kad mano gyvenimo kelias – kurti šeimą ir susilaukti atžalų.“

Siekė jaukios šventės

Ruošdamiesi trijų vaikų krikštynoms tėvai išsirinko nuošalią ir nedidelę bažnyčią Šiaulių rajone – Kužių Švč. M. Marijos Gimimo bažnyčią. Kaip vyras pasakojo DELFI, mažesnę bažnyčią rinkosi galvodamas, kad ceremonija bus jauki ir dėmesinga: „Nenorėjome, kad būtų „krikšto mašina“, kai po kelis vaikus vienu metu krikštija.“

Šiaulių kleboną apkaltino lupikavimu: daugiau niekada nebeisiu į bažnyčią
© Vida Press

Anot jo, kiek aukoti kunigui, su žmona svarstė dar prieš krikštynas. „Žmona skaitė įvairias nuomones ir forumuose. Ji net paklausė, kiek reiktų aukoti už tokias apeigas, kažkas iš Vilniaus parašė, kad katedroje už visus tris vaikus užtektų ir 60 eurų“, – vardijo pašnekovas.

Po ceremonijos vyras tikino prisiminęs ir ankstesnius susitikimus su kunigu. „Jis net kelis kartus pabrėžė atsiskaitymą, sakiau, kad gerai, kad parapijai bus paaukota, kad nesijaus nuskriaustas už apeigas“, – pasakojo šiaulietis.

Pribloškė vokelį atplėšusio kunigo reakcija

Po krikštynų visų trijų vaikų krikšto tėvai aukas bažnyčiai sudėjo į vieną vokelį, kurį kunigui nunešė pats vaikų tėvas. „Aš kaip vaikų tėvas nunešiau tą vokelį su 100 eurų, padaviau kunigui ir pasakiau, kad tai auka už apeigas. O jis prie mano akių atplėšė tą voką ir sako: „Tik tiek?“ Paklausiau, o tai kiek reiktų, tai tik pasakė, kad „jei tik tiek, tai tiek“. Aš jam ir pasakiau, kad čia yra auka, kad aš pats per tokį laiką tiek pinigų neuždirbu. Kunigas liko pasipiktinęs.“

Šiaulietis neslėpė, kad tokios reakcijos nesitikėjo: „Likau priblokštas.“

Jis prie mano akių atplėšė tą voką ir sako: „Tik tiek?“ Paklausiau, o tai kiek reiktų, tai tik pasakė, kad „jei tik tiek, tai tiek“.
Trijų vaikų tėvas

Vyras suskaičiavo, kad ceremonija truko 45 minutes. „Ir tai mažai? – klausė pašnekovas. – Bandau rasti atsakymą savyje: ar Dievo namai – pinigų kalykla? Nebenoriu lankytis jokiose bažnytinėse apeigose, išskyrus Kryžių kalno vienuolyną, nes jaučiu – viskas grindžiama pinigais.“

Inicijuos judėjimą dėl Bažnyčios lupikavimo

Ši situacija taip sukrėtė trijų vaikų tėvą, kad jis nusprendė sukurti platformą, kur visi galėtų viešinti panašias patirtis ir viešinti juos sukrėtusius parapijas. „Tegul visi viešina, visi rašo, visi atsiliepia. Reikia visas parapijas išviešinti. Tai – absurdas“, – piktinosi vyras.

Šiauliečio teigimu, ne visose religijose reikalaujama aukų už apeigas. „Ir tam kunigui sakiau, kad pas musulmonus tokių švenčių metu sueina visas kaimas, visas miestas ir viskas yra nemokamai. Jie džiaugiasi, kad į jų ratą atėjo dar vienas tikintis. O mes pinigus turime mokėti“, – stebėjosi ir pyko pašnekovas.

Bažnyčia žmones tolina nuo savęs

Vyro teigimu, jo susidūrimas su tokia situacija nėra atsitiktinumas. „Neseniai stebėjau sutvirtinimo sakramentą. Taip pat likau sukrėstas, nes Bažnyčia taip prigąsdina, vaikas buvo įsitempęs, rankos drebėjo. Raminau, kad nesijaudintų, o jis visas dreba. Bažnyčia ne tiek traukia, kiek atstumia“, – tvirtino pašnekovas ir pridūrė, kad Bažnyčia turėtų džiaugtis suteikiamais sakramentais.

Po tokių patirčių net apie šventojo tėvo kelią vėlyvoje paauglystėje galvojęs šiaulietis nuleido rankas: „Daugiau neisiu į bažnyčią. Ar Kalėdos, ar Velykos – man jos nebeturi prasmės. Tikrai.“

„Nebenešiu nė vieno euro į bažnyčią. Viskas ten pagrįsta pinigais, tik pinigai ir pinigai, pyko šiaulietis. – Neseniai buvome pamaldose, tris kartus per jas apie pinigus pasakė. Ar tai sveika?“

Klebonas: nežinau, kodėl jis nepatenkintas

Vyras kreipėsi į Šiaulių vyskupijos kuriją laišku, tačiau iki šiol nesulaukė jokio atsakymo. DELFI su Šiaulių vyskupija bandė susisiekti parą laiko, tačiau nurodytu telefonu niekas neatsiliepė.

DELFI susisiekus su Kužių Švč. M. Marijos Gimimo bažnyčios klebonu Tomu Reiniu, šis teigė apie jokį vyskupijai siųstą laišką nė negirdėjęs, tačiau pateikė savo komentarą apie susidariusią situaciją.

„Jei jis taip suprato, kad buvo pareikalauta, tai tikrai taip nebuvo, – teigė T. Reinys. – Jis paaukojo, ta auka buvo įdėta į voką, aš paprasčiausiai turiu pasižymėti, kiek aukojama, todėl prie jo buvo atplėštas vokas ir auka prirašyta prie tų trijų vaikučių krikšto padalinant.“

Klebono teigimu, apie vyro nusiskundimus pirmą kartą išgirdo iš DELFI. „Pirmą kartą girdžiu apie tai, kad kažkoks nepasitenkinimas kažkur kilęs“, – tvirtino T. Reinys.

Paprasčiausiai turiu pasižymėti, kiek aukojama, todėl prie jo buvo atplėštas vokas ir auka prirašyta prie tų trijų vaikučių krikšto padalinant.
Tomas Reinys

Klebonas teigė, kad nėra nustatyta, kiek reiktų aukoti už krikšto sakramentą. „Tikrai nėra“, – patvirtino T. Reinys ir pridūrė, kad vieni aukoja daugiau, kiti – mažiau.

„Aš nežinau, kodėl jis nepatenkintas. Atrodo, tas pačias apeigas nuoširdžiai stengiausi atlikti. Gal nepatenkintas dėl to, kad prie jo tą voką atplėšiau ir auka buvo atžymėta už tuos patarnavimus. Bet mes išsiskyrėme ir viskas, man dabar staigmena, kad jūs sakote, kad jis liko nusivylęs ar nepatenkintas“, – stebėjosi klebonas.

Kužių Švč. M. Marijos Gimimo bažnyčios klebonas teigė, kad vaikus krikšto sakramentui priėmė geranoriškai, nors tai ir ne jų parapija. „Visuomet sakau, kad žiūrėtų savo parapijos. Kiek aš žinau, jie forumuose ieškojo ir domėjosi, kur kaip kas atlieka kokias apeigas. Aš iš karto juos perspėjau, kad eitų į savo bažnyčią, kur jie lanko. Jiems netiko, jie norėjo čia, todėl sutikau ir priėmiau. Kuo čia nepatenkinti liko, nežinau“, – kalbėjo klebonas.

T. Reinio teigimu, vyras galėjo iš karto pakalbėti su klebonu apie savo nusivylimus. „Galėjo tiesiai man papasakoti, kad yra kažkuo nepatenkinti. Būtume kalbėjęsi, – svarstė klebonas. – O taip tai pirmą kartą girdžiu.“

Klebonas patvirtino, kad vyras bažnyčiai paaukojo 100 eurų.

Pasidomėjus, ar klebonas ketina susisiekti ir išsiaiškinti kilusius nesklandumus su nusivylusiu trijų vaikų tėvu, šis teigė, kad visa ši situacija jį nustebino, todėl dar bando viską apgalvoti. „Nei jis man ką sakė... Atsisveikinome, paspaudėme vienas kitam rankas. Pergalvosiu. Nežinau net, ką ir galvoti. Galiu jūsų paklausti, kaip jums atrodo: 33 eurai su kapeikom yra daug už krikštą? Nežinau, – svarstė klebonas. – Nemalonu ant širdies.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Etikos sargų darbo užkulisiuose – politikų šantažas, slapta įrašyti pokalbiai ir kiti nešvarūs skalbiniai (4)

„ Moli , tu savo noru rašysi“, – taip iš darbo siūloma išeiti Vyriausioje tarnybinės etikos...

Suskaičiavo, kiek kartų mėginta supirkti daugiau kaip 500 hektarų žemės (3)

Nacionalinė žemės tarnyba suskaičiavo, kiek šiemet buvo atvejų, kai fiziniai ir juridiniai...

Systromas: „Instagram“ sėkmė – „Facebook“ rankose

Vienas „ Instagram “ įkūrėjų Kevinas Systromas , pirmą kartą pasirodęs viešumoje po to,...

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (110)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (72)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (90)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (120)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (18)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (72)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...