aA
Karantinas daugeliui žmonių Lietuvoje reiškė tikrą išbandymą. Kai kurioms šeimoms šis laikas buvo tiesiog nepakeliamas, o sunkiausias jis buvo mažiems vaikams, kurie kone kasdien turėjo matyti smurtaujančius tėvus. Laidoje „Delfi diena“ pašnekovai daugiau papasakojo, kokią situaciją savo akimis matė patys specialistai bei kaip sekėsi padėti pačioms jautriausioms visuomenės grupėms.

Daugėjo nužudymų

Anot policijos atstovo Ramūno Matonio, per karantiną daugėjo nužudymų bei plėšimų.

„Jeigu kalbėtume apie karantino laikotarpio nusikalstamumą, tai daugėjo nužudymų (48 proc. daugiau), taip pat daugėja plėšimų (10 proc.) ir iš sunkių nusikaltimų iš esmės tai būtų viskas. O taip pat dar daugėja vairavimo, kai asmenims yra nustatomas daugiau nei pusantros promilės girtumas, nežymių sveikatos sutrikdymų 15 proc. ir žmogaus terorizavimo atvejų 17 proc., o visų kitų nusikalstamų veikų yra pastebima mažėjimo tendencija“, – sakė jis.

„Beveik visi nužudymai, kurie yra įvykdyti, jie įvykdyti artimoje aplinkoje ar tarp artimų asmenų, o sunkių viešose vietose įvykdytų nusikaltimų – vienetai. Visi kiti nusikaltimai yra buitiniai, esant neblaiviems, kai žmonės dieną ar kelias dienas geria alkoholį, o paskui griebia peilį, kirvį ir kitus aštrius daiktus. Kai kuriais atvejais žmonės lieka gyvi, o kartais tai baigiasi labai liūdnomis pasekmėmis ir žmonės nužudomi“, – taip pat kalbėjo policijos atstovas.

Ramūnas Matonis
Ramūnas Matonis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Gana liūdna situacija yra ir su baudomis, kurias policija išdalino karantino metu. Pasak policijos atstovo, daugelis žmonių neskuba sumokėti baudas. „Deja, nelabai noriai. Iš viso nuo balandžio 3 dienos, kai policija įgijo teisę bausti už tuos pažeidimus, policija surašė daugiau nei 3100 protokolų. Šios dienos duomenimis, baudas sumokėjo maždaug trečdalis žmonių“, – situaciją pakomentavo R. Matonis.

Vaikai negalėjo net pasiekti tėvų

Laidoje Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė taip pat daugiau papasakojo apie pranešimus, kurių sulaukdavo karantino metu.

„Beveik visi mūsų pranešimai, apie 90 procentų, buvo iš policijos dėl smurto artimoje aplinkoje. Didžioji dalis pranešimų buvo, kai smurtaujama, pykstamasi tarpusavyje, konfliktuojama, dūžta indai tarp dviejų suaugusiųjų.

Labai svarbu paminėti, kad toje šeimoje yra ir vaikai, o jie yra nukentėjusiųjų pusėje, nors tiesiogiai smurtas nėra nukreiptas į juos, bet vaikai auga smurtinėje aplinkoje. Lyginant penkis 2020 metų ir 2019 metų mėnesius statistiškai paaugo skaičiai nusikaltimų, bet pranešėjų ratas susitraukė.

Vaikai, anot pašnekovės, taip pat pranešinėdavo, kad jie negali susitikti su tėvais. „Vaikai praneša ir apie patiriamą smurtą, gelbėdami tėvus, bet realiai tokioje situacijoje praneša ir apie save. Būna situacijų, kai vaikai patys praneša apie konfliktus šeimoje, lygiai taip pat išaugo situacijų skaičius, kai vaikai praneša, kad nepavyksta susisiekti su vienu iš tėvų.“

Dažniau nukenčia berniukai

Itin pažeidžiami, anot pašnekovės, yra kūdikiai.

„Kūdikiai paprastai daugiau nukenčia, nes kūdikiams yra reikalinga ypatinga mūsų priežiūra ir susikaupimas. Praėjusiais metais tikrai yra nukentėjusių kūdikių šeimoje, tiek ir šiais metais yra įvykių, kurie apie tai liudija. Noriu dar kartą pakviesti tėvelius, kurie skubės po karantino grįžti į darbus, įvertinti, ar jūsų vyresni vaikai yra pajėgūs pasirūpinti mažesniais vaikais, ar tikrai fizinė aplinka yra saugi ir pritaikyta – ar nėra aštrių arba degių daiktų, ar nėra galimybių iš aukštai nukristi. Tikrai buvo ir tokių situacijų, kai langvai likdavo atidaryti ir vaikai iš prigimties yra smalsūs, o tas smalsumas nuveda link nelaimės. Tikrai kviesčiau tėvelius pasirūpinti aplinka ir užtikrinti, kad ta aplinka būtų saugi vaikams“, – kalbėjo I.Skuodienė.

Ilma Skuodienė
Ilma Skuodienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Pačių vaikų pranešimų, kad yra pažeidžiamos jų teisės šeimoje, skaičius išaugo kelis kartus, artimų giminaičių – dešimtimis išaugo pranešimų apie tai, kad šeimoje vyksta konfliktai ir kenčia vaikas. Tai reiškia, kad nėra taip, kad daugiau smurtaujama, bet pranešimų skaičius auga, mes vertiname ir nustatome tai. Iš statistikos dar galime paminėti, kad nukenčia dažniau berniukai, kritinis amžius yra nuo 10 metų ir artėjant link paauglystės, tuo tarpu mergaitės dažniau nukenčia seksualiai“, – tikino ji.

Iššūkiai dėl nuotolinio darbo

Vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriais teko susidurti karantino metu, tai paslaugos, kurias reikėjo pritaikyti prie ženkliai pasikeitusios situacijos.

„Įvertinti vaiko tesių pažeidimą nuotoliniu būdu tikrai yra labai sudėtinga. Žinoma, esant sudėtingoms sąlygoms specialistai buvo aprūpinti reikalingomis priemonėmis ir vyko į šeimas. Bet ką tikrai buvo sunku užtikrinti, tai paslaugas tiesiogiai šeimoms, kurios buvo būtinos, pavyzdžiui, tėvystės įgūdžių grupės, vaikų ir paauglių grupės, psichologinės grupės. Tikrai reikėjo laiko, kad tos paslaugos persiorientuotų“, – apie nemenką iššūkį kalbėjo pašnekovė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
3.8077

Top naujienos

Eugenija Grižibauskienė | D+

Verslininkas Kirvaitis – apie „One“ virsmą tarptautiniu gigantu, derybas su „Google“ ir pardavimų šuolį nuo nulio iki 30 milijonų

Aldo Kirvaičio įkurta, globalių finansų rinkoje besidarbuojanti „ Metasite “ kompanija jau...

Turkijoje prasidėjo „antra vasara“: pilni lėktuvai lietuvių atostogauja už juokingas kainas (105)

Nors kalendorinė vasara baigėsi – populiariuose Turkijos kurortuose atrodo, kad atostogų sezonas...

COVID-19 pandemijos pabaigos prognozės: Lietuvos profesoriai pasakė, kada viskas turėtų baigtis (485)

Praėjusią savaitę vakcinos gamintojos „Moderna“ vadovas Stephanas Bancelis viešai pasisakė,...

Nauja tvarka dėl moksleivių izoliacijos įnešė daugiau sumaišties: kai kurių punktų negali suprasti (49)

Sprendimai dėl trumpesnės mokinių izoliacijos socialiniuose tinkluose sukėlė ir tėvų...

Duomenų mokslininkas: nenoriu gąsdinti dėl 4000 naujų atvejų, bet mes link to einame (404)

„Aš sakyčiau prastėjimo greitis yra panašus kaip ir praeitą savaitę, gal šiek tiek...

Daugiausia plaukų netenkame naktį: geri patarimai, kad jie neslinktų miegant (6)

Kad ir kaip puoselėtumėte plaukus, dėl tam tikrų priežasčių gali suintensyvėti jų slinkimas...

Ant suolo lyderį lemiamu metu palikęs Schilleris: mums reikia kitokio jo žaidimo

Po pirmų dvejų rungtynių naujajame Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) sezone dėl komandos gynybos...

F-1 pilotas Nico Huelkenbergas su lietuve žmona Egle tapo tėvais: paskelbė ne tik nuotrauką, bet ir retą kūdikio vardą (19)

Pasaulyje žinomas F-1 pilotas Nico Huelkenbergas šią vasarą vedė lietuvaitę mylimąją...

JK apėmę sunkumai – tuštėjančios lentynos, eilės degalinėse: valdžia švelnina taisykles gali pasitelkti kariuomenę (159)

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas svarsto galimybę pasitelkti kariuomenės vairuotojus, kad...