aA
Šį savaitgalį – rugpjūčio 18-19 dienomis – Trakų salos pilyje jau keturioliktą kartą vyks renginys „Senųjų amatų dienos“. Amatininkai ir senųjų amatų rekonstruktoriai entuziastai demonstruos arti dvidešimties amatų, vyks edukacinės veiklos, muzikinių kolektyvų pasirodymai, kausis ir nuotaikingas rungtis žiūrovams organizuos riteriai. Atvykusieji į renginį galės susipažinti su muziejaus nuolatine ekspozicija ir laikinomis parodomis.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Abi šventės dienas nuo ryto iki vakaro pilies kieme vyks kalvystės, vitražo ir senosios stogdengystės amato – skiedrų gaminimo senovinėmis staklėmis, gotikinės keramikos lipdymo ant stovylo ir žiedimo, kaulo bei rago apdirbimo, verpimo pristatymai. Senųjų amatų entuziastai rodys, kaip mūsų protėviai kalė monetas, siuvo drabužius, augaliniais dažais dažė siūlus, vijo bei pynė iš jų juostas, rišo sapnų lėlytes, drožė medžio rakandus, mezgė tinklus, rišo varžas, bučius ir šiaudinius sodus. Juvelyrai demonstruos, kokiais papuošalais buvo puoštasi, pasakos apie senovines papuošalų gamybos technikas. Pasak Trakų istorijos muziejaus pranešimo, renginyje bus galima ne tik stebėti meistrų darbą, bet ir patiems pramokti vieno ar kito amato, įsigyti patikusį dirbinį.

Pirmą kartą bus mokoma pinti gorčius, supažindinama, kam jie buvo naudojami. Archeologė, amato rekonstruktorė Simona Ramoškienė sako, kad pinti gorčius išmoko iš šilinio dzūko ir drevinio bitininko, gyvenančio archajiškame Musteikos kaime šalia Čepkelių raisto. „Norisi tradiciją perduoti toliau, į visus Lietuvos kampelius, – sako S. Ramoškienė. – Žmonėms amatas patinka, ilgesniam laikui prisėda labiausiai norintys mokytis, bendrauti, pailsėti nuo miesto triukšmo, užuosti svaigų rugių kvapą. Mokysiu pinti gorčius ir dalį pasiruošimo darbų - kaip peiliu nužievinti pušies šaknį, perskelti, pasiruošti rugius.“

Taip pat pirmą kartą renginyje dalyvausianti dailininkė Ramutė Toliušytė demonstruos viduramžiais Europoje naudotą knygų įrišimo techniką long stitch (liet. ilgas dygsnys) technika ir jos pamokys visus besidominčius. „Šios technikos privalumas, kad nereikia knygos klijuoti, – pasakoja menininkė. – Yra daugybė būdų, kaip panaudoti long stitch įrišimo būdą. Per paskutinius du dešimtmečius, šiuolaikinės knygos menininkai sukūrė įvairių naujų autorinių įrišimo būdų, kurie plačiai paplito. Įrišimo būdas lemia knygos konstrukciją, nuo kurios priklauso knygos atvertimo ypatumai, jos ilgaamžiškumas ir forma. Atvirasis įrišimo tipas patrauklus tuo, kad jis palyginti greitas, knygą lengva atversti“.

Renginyje taip pat pasirodys senovinių šokių kolektyvai „Puelli Vilnenses“ ir „Saltare Festum“, šiuolaikinio folkloro grupė „Kamanių šilelis“, folkroko atlikėjai „Korys“, folkloro grupė „Rana“, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis (Trio koncertas), aktorių trupė „Teatriukas“. Viduramžių kovas bei ginkluotę įdomiai ir su humoru pristatys brolija „Viduramžių pasiuntiniai“.

Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (410)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (239)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Šiltoje mero užuovėjoje – Frankenšteino eksperimentas valstybės sąskaita (1)

170 tūkst. eurų – tiek valstybei per metus atsieina sportininkų rengimo centro Druskininkuose...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (33)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

VTEK: Veryga pažeidė įstatymo nuostatas (36)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo...

Balsuos dėl nepasitikėjimo Theresa May (16)

Trečiadienį britų spauda pranešė, kad konservatorių partijos nariai ketina inicijuoti balsavimą...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės atnaujinta 07.20 (523)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Pranckietis: visos galimybės kelti atlyginimus mokytojams jau išsemtos (88)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įsitikinęs, kad dėl penktą savaitę streikuojančių...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (35)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

5 dažniausi mitai apie permanentinį makiažą

Nepriekaištingai atliktas makiažas yra svarbi kiekvienos moters įvaizdžio dalis. Vienas iš...