aA
Žadama patvirtinti Kultūros strategija sieks įtraukti į kultūrą įvairaus amžiaus gyventojus tiek šalies didmiesčiuose, tiek regionuose, teigia kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.
Šeimoms – nemokami sekmadieniai muziejuose
© Romas Sadauskas - Kvietkevičius

Anot jo, įgyvendinant strategiją rengiamos priemonės apims ir galimybes nemokamai lankytis muziejuose šeimoms su vaikais, taip pat ketinama kurti specialų fondą kultūros paveldo tvarkymui, steigti simbolines kultūros ambasadorių pareigybes šalies reprezentavimui užsienyje.

„Kultūros strategijoje numatytas kultūros paveldo fondo sukūrimas. Jis sutelktų valstybės lėšas, skirtas kultūros paveldo objektų renovacijai ir apsaugai ir kartu padėtų pritraukti privačių rėmėjų lėšas, skatintų mecenatystę. Tokiam fondui, mūsų manymu, būtų galima rasti papildomų lėšų iš valstybės pusės“, – BNS sakė ministras.

Šiuo metu kultūros paveldo tvarkymui valstybė lėšų skiria per Kultūros paveldo departamentą, tačiau paveldosaugininkai nuolat priekaištauja, jog dėl nepakankamų lėšų pavyksta sutvarkyti tik nedaugelį svarbių objektų.

M. Kvietkauskas sako, kad tokį mechanizmą, skatinantį privataus verslo indėlį į kultūros paveldą, svarbu kurti nuogąstaujant, jog nuo 2020-ųjų Lietuvai gali mažėti ES parama.

Dar viena priemonių įgyvendinant strategiją – menininkų-kultūros ambasadorių programa, kuri, jo nuomone, galėtų paskatinti Lietuvos kultūros tarptautinę sklaidą.

„Kultūros ambasadorių programa yra žymiausių Lietuvos menininkų, pripažintų užsienio valstybėse, žinomų, kaip ten Lietuvą atstovaujantys veidai, programa, kuri suteiktų tam tikrą simbolinį statusą Lietuvą reprezentuojantiems menininkams užsienyje, įtrauktų juos nuosekliai į mūsų valstybės kultūros reprezentaciją“, – sakė jis.

Šeimoms – nemokami sekmadieniai muziejuose

Viena idėjų, dėl kurios preliminariai sutarta šią savaitę su nacionaliniais muziejais – kiekvieną sekmadienį nemokamai atverti duris šeimoms su vaikais.

„Kalbėjome apie nemokamą muziejų lankymą kiekvieną sekmadienį vaikams, lydimiems suaugusiųjų. Mūsų manymu, tai galėtų būti kiekvieną sekmadienį pradedant nuo ateinančių metų kartu siūlant labai geras edukacines, pažintines programas“, – pasakojo M. Kvietkauskas.

Anot M. Kvietkausko, šiemet kiekvieną paskutinį sekmadienį nemokamai atvėrus valstybinius muziejus visiems lankytojams, per tris dienas sausį, vasarį ir kovą juose apsilankė 105 tūkst. asmenų. Jo nuomone, tai rodo, jog iniciatyva pasiteisino.

M. Kvietkauskas sako, kad pati dešimtmečio kultūros strategija „Kultūra 2030“ bus pirmas ilgalaikis kultūros politikos dokumentas, kuriuo nustatomi esminiai valstybės vertybiniai principai ir prioritetai kultūrai.

Pakoreguotame dokumente, kurį Vyriausybė turėtų patvirtinti per artimiausius mėnesius, valstybės prioritetas skiriamas nacionalinės reikšmės kultūros plėtrai. Anot M. Kvietkausko, tai reiškia siekį, kad nacionaliniai teatrai, muziejai, koncertinės įstaigos „būtų lyderės ir ta lyderystė būtų užtikrinta „tinkamu finansavimu“. Pačios įstaigos rūpintųsi kultūros darbuotojų kompetencija, būtų atsakingos už „tam tikros kultūros srities raidą“.

„Strategija siekia sustiprinti kultūros ir visuomenės ryšį, kad jis būtų dinamiškesnis, intensyvus, kad kultūra įtrauktų skirtingas žmonių grupes – ir jaunimą (būtų sustiprintos edukacinės veiklos), ir miestuose, ir regionuose gyvenančius žmones, kad kultūra būtų jiems labiau pasiekiama. Kad ji būtų patraukli įvairaus amžiaus žmonėms“, – teigė jis.

Anot jo, vienas svarbesnių žingsnių bus ir ministerijoje parengto kultūrinio turizmo plano įgyvendinimas, kuriuo siekiama stiprinti kultūrinį turizmą tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu.

Tikimasi, kad strategija bus patvirtinta iki liepos vidurio.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.8000

Top naujienos

Kubilius įvertino kandidatų į ministrus sąrašą: kai kurie jiems išsakomi priekaištai nelabai racionalūs (97)

Europos Parlamento narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad kai kurie kandidatams į...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (392)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

Užkalnis valgė graikų maistą ir gyrė: tinkama ir Apolonui, ir Afroditei (92)

Joks karantinas manęs nesustabdys. Aš vertinau, vertinu ir vertinsiu restoranus, inspektuosiu,...

Netikėkite tuo: nusprendė, kad gydytojų nereikia – pakaks stipraus imuniteto

Žinomas socialinių tinklų veikėjas, pasivadinęs M.G. Maksimaliečio slapyvardžiu, suabejojo...

Per karantiną teko eiti į prastovas, bet plėtra nesustojo: investuos milijonus, sukurs dar 250 darbo vietų (37)

Koronavirusas turėjo didžiulę įtaką automobilių pramonei – pardavimai sumažėjo, gamyklos...

Vilniuje sužibusi įspūdinga eglė abejingų nepalieka: ar ji pranoks pernykštę šachmatų karalienę? balsuok, kuri patinka labiau (8)

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė nepaliauja stebinti – kaskart ją pasitinka ne tik tautiečių...

Štai kas nutiks, jei per anksti numušite pakilusią temperatūrą: gydytojas paaiškino, kodėl tai pavojinga (7)

Pakilus kūno temperatūrai ir pradėjus jausti pirmuosius peršalimo simptomus, dažnas pradeda...

Astrida Petraitytė | D+ nariams

Rytprūsių/Kaliningrado vilko vaikai: antrojo pasaulinio karo traumos per vokišką prizmę (1)

Leidykla Briedis, regis, nesiorientuoja į masinį skonį, ne vienas pastarųjų metų jos leidinys...

Karantinui išvarius iš turgaus, ėmė prekiauti internete: Anykščiuose žinoma močiutė sėkmės sulaukė per naktį (15)

Spustelėjus lengvam šaltukui ir artėjant Kalėdoms, turgavietėse tokiu metu jau masiškai...

Didelį potencialą turintis Vilniaus mikrorajonas – vis dar šešėlyje: butų kainos čia – vienos mažiausių (106)

Šeškinė – ant kalvos esantis Vilniaus mikrorajonas, kuris greitai ir lengvai pasiekiamas...

|Maža didelių žinių kaina