aA
Seimo rinkimų įstatyme siūloma įteisinti, kad kitose valstybėse esantiems Lietuvos Respublikos piliečiams rinkti savo atstovą Seime būtų sudaromos rinkimų apygardos užsienyje. Atstovų skaičių ir apygardų sudarymo tvarką reglamentuotų Vyriausybė.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tai numatančias Seimo rinkimų įstatymo pataisas įregistravo Seimo nariai „valstietė“ Virginija Vingrienė ir konservatorius Kęstutis Masiulis.

Jie tikisi, kad rinkimų apygardų užsienyje sudarymas paskatins pilietybę turinčius, tačiau iš valstybės išvykusius piliečius įsitraukti į valstybės valdymą, aktyviau dalyvauti rinkimuose, nes jų interesams bus tinkamai atstovaujama valdžios institucijose. Taip pat tikimasi, kad atskiras jų interesams atstovaujantis atstovas padės pagerinti jų gyvenimo sąlygas bei įgyvendinti lūkesčius, o jų balsas bus ne tik išgirstas, bet ir svarus.

„Emigravusių piliečių balsas dažniausiai lieka neišgirstas - jie neturi atstovo, kuris kovotų būtent už jų teises ir interesus. Negana to, dalis piliečių, nors ir išvažiavę, jaučia Lietuvos pulsą, nori palaikyti Lietuvą, dalyvauti jos valdyme, o gal net ir grįžti, tačiau atstovavimas jiems valdžios institucijose nėra pakankamas. Alternatyvi tam išeitis - rinkiminės apygardos užsienyje. Tai rinkiminės apygardos, esančios už valstybės sienų, kurias tos valstybės valdžia pripažįsta kaip teisėtą rinkiminę apygardą“,- sako projekto autoriai.

Jie pastebi, kad įprastai tokių apygardų reglamentavimą lydi ir kelių vietų parlamente rezervavimas tokiems užsienio delegatams, kadangi įprastomis rinkimų sąlygomis jie greičiausiai nepatektų į parlamentą. Taip pat skirtingos šalys skirtingai brėžia tokių apygardų ribas.

V. Vingrienės ir K. Masiulio duomenimis, pavyzdžiui, Dominikos Respublika konkrečiai nurodo, kad trys atstovai yra renkami iš Karibų ir Lotynų Amerikos regiono, du - iš Europos, trys - iš Kanados ir JAV; taigi, neapimama Azija. Tuo metu Prancūzija į tokias apygardas padalino visą pasaulį, kad rinkimuose galėtų dalyvauti tikrai bet kur gyvenantys prancūzai. Panašiai padarė ir Makedonija, sukūrusi tris tokias apygardas: Europa-Afrika, abi Amerikos, Azija-Okeanija. Italija užsienio italų rinkėjams rezervuoja dvylika vietų Deputatų rūmuose ir šešias vietas Respublikos Senate.

Siūloma, kad Seimo rinkimų įstatymo pataisos įsigaliotų 2020 m. sausio 1 d.

Šiuo metu kitose valstybėse esantys Lietuvos Respublikos piliečiai įrašomi į tos vienmandatės rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą, kurios teritorijoje yra Lietuvos Respublikos Seimas. Jų balsai sudedami su Lietuvoje gyvenančiais piliečiais ir išrenkamas bendras atstovas, nenumatant jiems atstovaujančių rinkimų apygardų užsienyje sudarymo.

Beje, po Lietuvoje vykusio pirmojo Prezidento rinkimų turo ir dviejų referendumų užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad didelis užsienyje gyvenančių lietuvių aktyvumas rodo, kad reikia pradėti kalbėti apie tik užsienyje gyvenantiems lietuviams skirtą apygardą.

„Aktyvus balsavimas užsienyje yra pagrindas nedelsiant pradėti diskusiją dėl vienos ar dviejų atskirų Seimo rinkimų apygardų užsienyje gyvenantiems lietuviams“, - sakė užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, primena ELTA.

Idėją kurti atskirą apygardą yra pareiškę Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovai, tačiau į ją skeptiškai žiūri konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius. Jo teigimu, šiuo metu ir dabar visų užsienyje gyvenančių asmenų balsai yra priskirti Naujamiesčio apygardai, tad esą nemato poreikio kurti atskiros apygardos. Taip pat, jo teigimu, Seimo narys yra visos tautos, o ne konkrečios grupės atstovas, šiuo atveju, užsienio lietuvių, tad, tikina, naujos apygardos steigimas galėtų pažeisti šį konstitucinį principą.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) šių metų gegužės 13 d. duomenimis, 60 640 rinkėjų užsiregistravo balsavimui 2019 m. gegužę vyksiančiuose rinkimuose užsienyje. Iš jų Prezidento rinkimuose dalyvavo ir balsavo 41 767 (68,9 proc.) rinkėjai.

Tuo metu balsavimui 2014 m. gegužės 11 d. Respublikos Prezidento rinkimuose užsienyje užsiregistravo 14 744 rinkėjai, o balsavo 13 241 (84 proc.) rinkėjas.

VRK skaičiavimais, šių metų Respublikos Prezidento rinkimuose ir dviejuose referendumuose rinkėjų, užsiregistravusių balsuoti užsienyje, padaugėjo 45 896 rinkėjais. O dalyvavo ir balsavo Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose 28 526 rinkėjais daugiau nei 2014 m. Respublikos Prezidento rinkimuose.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Valinskas: Pranckiečio atstatydinimas gali būti tik žingsnis tam, kad Karbauskis iš frakcijos lyderio staiga taptų niekuo (53)

„Ir socialdarbiečiai, ir konservatoriai, ir visi kiti – jei tik matys progą, kad gali Karbauskį...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai (155)

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

„Džokerį“ pažiūrėjęs Majauskas siūlo pensijas didinti 30 eurų (89)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas teigia neabejojantis, kad automobilių...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (112)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (8)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...

Ši liga žmogų naikina tyliai: iš pažiūros nekaltas rankų drebėjimas – rimtos bėdos ženklas (4)

Parkinsono liga – tai neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities,...

Žinomas verslininkas Liudvikas Andriulis prabilo apie vaikystėje patirtus sunkumus (37)

Verslininkas Liudvikas Andriulis prieš keletą metų tapo itin žinomas dėl savo aštrių...

Ingrida Martinkėnaitė: kaip neprarasti motyvacijos

Prisižadėjote sau per šiuos metus nubėgti gausybę kilometrų, numesti tuos likusius penkis...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...