aA
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Seime bus rengiamos pataisos, jog „Atviros Klaipėdos“ situacija nepasikartotų.
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Čmilytė-Nielsen
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Kalbėjome su Žurnalistų sąjungos atstovais apie tas iniciatyvas, kurios gimsta Seime, koreguoti Visuomenės informavimo įstatymą, ir tų iniciatyvų yra ne viena. Manau, kad pavyks ištaisytų tuos įstatymus, kurie nėra tobuli, ir norisi, kad tie pokyčiai būtų kokybiški“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė trečiadienį susitikusi su Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) atstovais aptarė rezonansą visuomenėje sukėlusį teismo sprendimą dėl uostamiesčio naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ publikacijos apie viešuosius pirkimus.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) praėjusią savaitę neskundžiama nutartimi pripažino naujienų portalą pažeidus duomenų apsaugos taisykles, nes publikacijoje apie savivaldybės bendrovės viešuosius pirkimus buvo nurodyta pirkimų dalyvės savininko tapatybė ir jo giminystės ryšiai su savivaldybės įmonės darbuotoja.

Pasak Seimo pirmininkės, dėl susiklosčiusios situacijos reikia tiek peržiūrėti teisės aktus, tiek įvertinti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) taikymo praktiką.

„Mes galėtume pataisyti situaciją per teisėkūrą ir Seimo nariai to imasi, dabar svarbu, kad tie pokyčiai būtų išdiskutuoti ir ateityje tokios situacijos nesikartotų, t. y. pokyčiai būtų kokybiški. Kitas dalykas, dėl BDAR kyla pagrįstų klausimų ir planuojami renginiai aptarti jo taikymo netolygumams, netobulumams, ir kaip jie galėtų būti taisomi“, – sakė Seimo pirmininkė.

LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius sako, kad dabartinis reglamentavimas leidžia pernelyg siauriai taikyti viešojo asmens sąvoką bei neatsižvelgti į BDAR išlygą dėl informacijos skelbimo žurnalistikos tikslais.

„Aptarėme dokumentus ir įstatymus, dėl kurių kilo visa ta istorija, tai yra Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas ir viešojo asmens apibrėžimas Visuomenės informavimo įstatyme. Kaip žinia, Seime yra ne vienas politikas pasiryžęs skubiai teikti pataisas dėl viešo asmens apibrėžimo, dėl viešų pinigų panaudojimo, kad tai būtų vieša“, – po susitikimo žurnalistams sakė D. Radzevičius.

„Su Seimo pirmininke sutarėme, jog būtų logiška, kad visos tos geros iniciatyvos iš atskirų politikų netaptų politinėmis lenktynėmis, o būtų realūs sprendimai, Kultūros, Teisės ir teisėtvarkos, Žmogaus teisių komitetai surengtų klausymus, pažiūrėtų į tą visą temą išsamiai, kad nebūtų paliktos spragos. Tikimės, kad taip ir įvyks, kad Seime bus platesnis formatas ir bus taisomi įstatymai, ne skubotai, nes vėl gali būti, kad pataisius tik šiek tiek pamiršim kitas temas“, – kalbėjo LŽS pirmininkas.

Anot jo, daugiausia problemų kyla dėl to, kad taikant BDAR neatsižvelgiama į išlygas dėl informacijos skelbimo visuomenės informavimo, mokslo tikslais.

„Dėl BDAR nesilaikoma numatytos išlygos, jog žurnalistikos ir mokslo tikslais to reglamento gana daug nuostatų gali būti netaikomos, bet pas mus tai neįtvirtinta įstatymuose ir institucijos, priklausomai nuo jų geros valios, supratimo, taiko taip, kaip joms atrodo“, – sakė D. Radzevičius.

Nepalankaus teismo sprendimo sulaukusioje portalo publikacijoje buvo paskelbta, kad viešąjį pirkimą dėl šviestuvų atramų laimėjusios įmonės vienintelis akcininkas yra „Gatvių apšvietimo“ buvusios finansininkės sūnus. Sutartį dėl šio pirkimo Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo nutraukti dėl pažeisto skaidrumo principo.

Žurnalistų etikos inspektorius pripažino, jog publikacijos tikslas galėjo būti pasiektas ir neatskleidus verslininko asmens duomenų – neįvardijus vardu, pavarde, taip pat nenurodžius giminystės ryšio. Šį sprendimą portalas skundė teismams, tačiau jie palaikė inspektoriaus sprendimą.

Dėl šios situacijos žiniasklaidos bendruomenė išreiškė palaikymą „Atvirai Klaipėdai“, ragindama apginti teisę į informaciją.

LVAT pirmininkas Gintaras Kryževičius pirmadienį pateikė siūlymą atnaujinti procesą ir peržiūrėti šią bylą. Šis teikimas bus svarstomas po mėnesio.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (118)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (108)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Savaitę užbaigsime rudeniška dargana: saulės nesitikėkite

Šiandien išliksime šiauriau Lietuvos slenkančio ciklono įtakoje. Vyraus debesuotas su...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (8)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (63)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Julija Leimonė | D+

Kauno elito šėlionės „Metropolyje“ perspjautų ir šias dienas: nesibaigiantys baliai su pusnuogėmis šokėjomis – tik viena iš detalių

1899-ieji, Kaunas . Tarp Rusijos ir Vokietijos imperijų bręsta įtampa, vėliau išvirsianti į...

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (586)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

ES kova su narkotikų platintojais: kai kurios nusikaltėlių veikimo schemos darosi vis aiškesnės (52)

Nei pandemija, nei buvusios krizės ne tik nesutrukdė organizuoto nusikalstamo grupuotėms vykdyti...

„Šok su žvaigžde“ eteryje – dramatiška kova dėl išlikimo ir netikėtumas: aikštelę paliko pirmoji pora (62)

Šeštadienio vakarą su žiūrovais vėl sveikinosi pasaulį ir Lietuvą užbūręs projektas „...

Aprašė ypatingą naktį motelyje: išvesk mane iš doros kelio (18)

Noriu vesti tave iš proto. Vilkėti raudoną suknelę ir tapti deginančia lava, naikinančia visas...