aA
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Seime bus rengiamos pataisos, jog „Atviros Klaipėdos“ situacija nepasikartotų.
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Čmilytė-Nielsen
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Kalbėjome su Žurnalistų sąjungos atstovais apie tas iniciatyvas, kurios gimsta Seime, koreguoti Visuomenės informavimo įstatymą, ir tų iniciatyvų yra ne viena. Manau, kad pavyks ištaisytų tuos įstatymus, kurie nėra tobuli, ir norisi, kad tie pokyčiai būtų kokybiški“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė trečiadienį susitikusi su Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) atstovais aptarė rezonansą visuomenėje sukėlusį teismo sprendimą dėl uostamiesčio naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ publikacijos apie viešuosius pirkimus.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) praėjusią savaitę neskundžiama nutartimi pripažino naujienų portalą pažeidus duomenų apsaugos taisykles, nes publikacijoje apie savivaldybės bendrovės viešuosius pirkimus buvo nurodyta pirkimų dalyvės savininko tapatybė ir jo giminystės ryšiai su savivaldybės įmonės darbuotoja.

Pasak Seimo pirmininkės, dėl susiklosčiusios situacijos reikia tiek peržiūrėti teisės aktus, tiek įvertinti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) taikymo praktiką.

„Mes galėtume pataisyti situaciją per teisėkūrą ir Seimo nariai to imasi, dabar svarbu, kad tie pokyčiai būtų išdiskutuoti ir ateityje tokios situacijos nesikartotų, t. y. pokyčiai būtų kokybiški. Kitas dalykas, dėl BDAR kyla pagrįstų klausimų ir planuojami renginiai aptarti jo taikymo netolygumams, netobulumams, ir kaip jie galėtų būti taisomi“, – sakė Seimo pirmininkė.

LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius sako, kad dabartinis reglamentavimas leidžia pernelyg siauriai taikyti viešojo asmens sąvoką bei neatsižvelgti į BDAR išlygą dėl informacijos skelbimo žurnalistikos tikslais.

„Aptarėme dokumentus ir įstatymus, dėl kurių kilo visa ta istorija, tai yra Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas ir viešojo asmens apibrėžimas Visuomenės informavimo įstatyme. Kaip žinia, Seime yra ne vienas politikas pasiryžęs skubiai teikti pataisas dėl viešo asmens apibrėžimo, dėl viešų pinigų panaudojimo, kad tai būtų vieša“, – po susitikimo žurnalistams sakė D. Radzevičius.

„Su Seimo pirmininke sutarėme, jog būtų logiška, kad visos tos geros iniciatyvos iš atskirų politikų netaptų politinėmis lenktynėmis, o būtų realūs sprendimai, Kultūros, Teisės ir teisėtvarkos, Žmogaus teisių komitetai surengtų klausymus, pažiūrėtų į tą visą temą išsamiai, kad nebūtų paliktos spragos. Tikimės, kad taip ir įvyks, kad Seime bus platesnis formatas ir bus taisomi įstatymai, ne skubotai, nes vėl gali būti, kad pataisius tik šiek tiek pamiršim kitas temas“, – kalbėjo LŽS pirmininkas.

Anot jo, daugiausia problemų kyla dėl to, kad taikant BDAR neatsižvelgiama į išlygas dėl informacijos skelbimo visuomenės informavimo, mokslo tikslais.

„Dėl BDAR nesilaikoma numatytos išlygos, jog žurnalistikos ir mokslo tikslais to reglamento gana daug nuostatų gali būti netaikomos, bet pas mus tai neįtvirtinta įstatymuose ir institucijos, priklausomai nuo jų geros valios, supratimo, taiko taip, kaip joms atrodo“, – sakė D. Radzevičius.

Nepalankaus teismo sprendimo sulaukusioje portalo publikacijoje buvo paskelbta, kad viešąjį pirkimą dėl šviestuvų atramų laimėjusios įmonės vienintelis akcininkas yra „Gatvių apšvietimo“ buvusios finansininkės sūnus. Sutartį dėl šio pirkimo Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo nutraukti dėl pažeisto skaidrumo principo.

Žurnalistų etikos inspektorius pripažino, jog publikacijos tikslas galėjo būti pasiektas ir neatskleidus verslininko asmens duomenų – neįvardijus vardu, pavarde, taip pat nenurodžius giminystės ryšio. Šį sprendimą portalas skundė teismams, tačiau jie palaikė inspektoriaus sprendimą.

Dėl šios situacijos žiniasklaidos bendruomenė išreiškė palaikymą „Atvirai Klaipėdai“, ragindama apginti teisę į informaciją.

LVAT pirmininkas Gintaras Kryževičius pirmadienį pateikė siūlymą atnaujinti procesą ir peržiūrėti šią bylą. Šis teikimas bus svarstomas po mėnesio.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

„Patys prašosi“: po žinios apie branduolinius ginklus Baltarusijoje – raginimai Vakarams

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį paskelbė, kad jo šalis dislokuos taktinius...

Grunskienė žodžių neberenka: situacija Prokuratūroje apgailėtina ir žeminanti (1)

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė trečiadienį Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetui...

Keičiasi „Sodros“ išmokų dydžiai: daliai gyventojų į kišenę įkris daugiau

Nuo balandžio keičiasi „Sodros“ išmokų „lubos“ ir „grindys“. Šie pokyčiai aktualūs...

Propagandinėje Rusijos laidoje situacija įkaito: Lukašenka pats pirmas pasiduos Vakarams (3)

Propagandinėje Rusijos televizijos laidoje pasisukus kalbai apie branduolinių ginklų dislokavimą...

Gresiant apkaltai, Gražulis savo veiksmų neprisimena: galėjo būti netyčia

Balsavimu už kitą Seimo narį įtariamas parlamentaras Petras Gražulis trečiadienį atsakinėjo...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Darbuotojai, kurie gali vesti iš proto kolegas, bet kartu būti vadovų numylėtiniais populiarėja naujas terminas jiems apibūdinti

Visai neseniai „Instagram“ tinke mano akį patraukė komiškas vaizdo įrašas su užrašu –...

Gripas nusinešė dviejų vaikų gyvybes: Daiva Razmuvienė paaiškino, kodėl šis sezonas kitoks nei įprasta

Šį gripo sezoną Lietuvoje iš viso užregistruota 16 mirties atvejų nuo šio viruso.

Kinija sureagavo į Zelenskio kvietimą (8)

Kinija Ukrainos klausimu palaiko dialogą su visomis šalimis, bet informacijos apie galimą šalies...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės. Kiek rusai ir baltarusiai bus apriboti Lietuvoje?

Laidoje dalyvauja: Arvydas Pocius, Seimo NSGK narys Dainius Žalimas, VDU Teisės fakulteto dekanas...

Prieš šventes lietuviai šturmuoja Lenkijos parduotuves: pataria, kaip galima sutaupyti per 30 proc. (29)

Artėjant Velykoms , lietuviai pigiau apsipirkti šventiniam stalui traukia į Lenkiją . Pasak...