Sunkmečio leteną savo kišenėse pajutę parlamentarai teigia nenuskursią, tačiau įtaria Vyriausybę nuėjus lengviausiu keliu. Po Naujųjų metų dviem dešimtims pensijas gaunančių parlamentarų teks patirti tokią pat karčią dalią kaip ir 650 tūkst. paprastų krašto pensininkų.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Praėjusią savaitę Seimo palaimintas įstatymas, sumažinęs pensijas ir kitas socialines išmokas, nurėš 70 ar net 80 proc. seimūnų pensijos. Tokias mažėjimo proporcijas lemia pastaruoju metu aktyviai deklaruojamas solidarumo principas - kuo didesnis darbo užmokestis, tuo mažesnė pensija. Seimo nariai, kaip ir visi pensininkai, turi teisę gauti visas socialinio draudimo išmokas, išskyrus valstybines pensijas bei rentas.

Kritikuoja sprendimą

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Vida Marija Čigriejienė, vienintelė atvirai išdrįsusi nepritarti valdančiųjų parengtam pensijų mažinimo planui, LŽ sakė, kad jos pensija po Naujųjų mažės maždaug 84 procentais. "Net negaliu pasakyti, kiek liks - gal 150, gal 200 litų", - abejojo vyriausia pagal amžių parlamentarė. V.M.Čigriejienė teigė balsavusi prieš, nes ne vienoje srityje įžvelgianti daug netvarkos, kai pinigai švaistomi į kairę ir į dešinę. "Galėjo pensijų nemažinti, blogai pasielgė", - mano konservatorė.

Kitas TS-LKD frakcijos narys Arimantas Dumčius, nors ir balsavo už pensijų mažinimą, taip pat nėra patenkintas priimtais sprendimais. Kartu su socialdemokratais jis (ir dar septyni konservatoriai) pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kuriame prašoma paaiškinti, kaip valdžia turi elgtis su pensijomis krizės sąlygomis. A.Dumčius LŽ sakė, kad jo pensija, kuri yra 2200 litų, kitąmet mažės maždaug 85 procentais. "Manau, kad liks apie du šimtus litų", - spėjo parlamentaras. Daugiau kaip tris dešimtmečius A.Dumčius dirbo širdies chirurgijos srityje, vadovavo klinikai. Seimo narys prisipažino, kad šeimos biudžetui atsilieps ne tik sumenksianti pensija, bet ir mažėsiančios parlamentinės išlaidos. "Iš viso prarasiu apie 3 tūkst. litų", - teigė A.Dumčius.

Politikai nepražus 

Darbo partijos frakcijos narys Mečislovas Zasčiurinskas sakė nežinantis, kokio dydžio pensiją gauna. "Gal atrodys keista, bet dar nesikreipiau į "Sodrą", - prisipažino Seimo narys. Todėl būsimą sumažinimą pakomentavo taip: "Įstatymas priimtas ir jį reikia vykdyti."

"Tvarkos ir teisingumo" frakcijos atstovas Julius Veselka neslėpė puoselėjantis mintį ateityje dėl prarastos pensijos dalies kreiptis į teismą. "Tai tikrai svarbiau nei žemė ar kitas nekilnojamasis turtas, kurį grąžino. Juk čia gyvo žmogaus, dirbusio ir anuomet gavusio labai mažas algas, turtas, kauptas senatvei", - sakė J.Veselka. Parlamentaras gauna 1485 litų pensiją. Jo frakcijos kolega Rimantas Smetona mano, kad Seimo nariams, gaunantiems nemenkus atlyginimus, nederėtų dejuoti dėl mažinamų pensijų. "Pirmiausia reikia rūpintis kitais, o ne savimi", - teigė "tvarkietis".

Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Dalia Teišerskytė, gaunanti 776 litų pensiją, prisipažino, kad kitąmet gyventi teks kukliau, kartu teigė dėl to per daug neišgyvenanti. "Galėdavau dažniau vaikus paremti, anūkams dovanėlę nupirkti, dabar tai darysiu rečiau", - LŽ sakė parlamentarė.

Ji teigė suprantanti, kad kitiems pragyventi kur kas sunkiau nei Seimo nariams. D.Teišerskytė įsitikinusi, kad Vyriausybė galėjo paieškoti kitų biudžeto skylių kamšymo šaltinių ir nemažinti pensijų. "Yra dešimtys įstaigų, kuriose žmonės uždirba daugiau negu ministrai ar Seimo nariai. Šituo reikia būtinai užsiimti", - sakė D.Teišerskytė.

Ateitis neguodžia 

Ateinančiais metais senatvės pensininkų piniginės palengvės 15-215 litų, dirbančių pensininkų - 5-3000 litų ir daugiau. Ramūs gali būti pensininkai, gaunantys 650 litų bei mažesnes pensijas - jos nebus mažinamos. 650-700 litų senatvės pensijos mažės 2,1 proc., 700-750 litų - 3,3 proc., 850-900 litų - 5,2 proc., 950-1000 litų - 6,4 proc., 1100-1200 litų - 8,1 proc., 1500 litų ir didesnės - 12,3 procento.

Pensininkams, uždirbantiems 200 litų, pensiją ketinama mažinti 2,5 proc., 400 litų - 5 proc., 800 litų - 15,6 proc., 1500 - 34,1 proc., 2100 litų - 50 proc., 4200 ir daugiau litų - 70 procentų.

Mėnesinis eilinio Seimo nario atlyginimas dabar siekia 6,9 tūkst. litų. Dar 3,2 tūkst. litų politikai gauna parlamentinėms išlaidoms, nuo sausio ši suma mažės iki 2100 litų.

Vyriausybė ramina, kad visi pensijų bei socialinių išmokų ribojimai galios tik porą metų. Kartu vis dažniau užsimenama, kad pensinis amžius gali būti ilginamas iki 65 metų. Teigiama, kad to reikalauja besiklostanti krašto demografinė padėtis. Šiuo metu moterys į pensiją išeina sulaukusios 60 metų, vyrai - 62,5 metų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (61)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (21)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo (1)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (12)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (85)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Po nužudymo Klaipėdos „Akropolyje“ apsaugos darbuotojams vėl kilo pavojus (58)

Klaipėdos prekybos centre „ Akropolis “ apsaugos darbuotojai sulaukė grasinimų papjauti. Dar...

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (84)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šios mikrotendencijos padės atnaujinti garderobą be didelių išlaidų

Pošventiniai su finansais susiję sunkumai neabejotinai turi įtakos drabužių įsigijimui. Laimei,...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (648)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (68)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...