aA
Seime žengtas pirmas žingsnis atsisakant baudžiamosios atsakomybės už mažo kiekio narkotikų turėjimą.
Aurelijus Veryga
© DELFI / Andrius Ufartas

Baigdamas rudens sesiją Seimas patvirtino Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą. Už dokumentą balsavo 101 Seimo narys, prieš buvo vienas, susilaikė septyni parlamentarai.

Programoje nurodoma, kad reikia peržiūrėti baudžiamąją politiką, taikomą narkotikų vartotojams.

To siūloma siekti dekriminalizuojant „mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę“. Taip pat užtikrinant kvaišalų vartotojams individualizuotas švietimo, socialines, sveikatos priežiūros priemones.

„Reikia ieškoti būdų, kaip žmonėms, kurie turi problemų su vartojimu, kad jie nebūtų baudžiami, bet jiems būtų suteikiama gydymo pagalba. Tai nebūtinai reiškia, kaip žmonės įsivaizduoja, legalizavimą“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Atsakomybė kokia nors turi grėsti, bet nebūtinai turi būti baudžiamoji. Supraskime, ką reiškia baudžiamoji atsakomybė. Tai yra didelė atsakomybė su tam tikromis pasekmėmis visam gyvenimui. Klausimas, ar tai yra proporcinga priemonė. Reikia ieškoti sprendimų, kad mes nemarginalizuotume, nekriminalizuotume šiaip vartotojų, bet tuo pačiu neatidarytumėm durų tiems, kurie tuo galėtų piktnaudžiauti“, – pabrėžė ministras.

Programoje nurodoma, kad dabar baudžiamoji atsakomybė už su narkotikais susijusias veikas šiuo metu orientuota į vartotojų baudžiamąjį persekiojimą.

Nuo 2017 metų įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodeksui ir nebelikus administracinės atsakomybės už nedidelio kiekio narkotikų įgijimą ir laikymą, tokių baudžiamųjų nusižengimų padaugėjo.

Policijos departamentas BNS informavo, kad dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti 2016 metais pradėti 1592 ikiteisminiai tyrimai, 2017 metais - 1993 ikiteisminiai tyrimai, šiemet per dešimt mėnesių – 1862.

„Statistiniai duomenys rodo grėsmingas tendencijas, kai per 2017 metus nepilnamečių, padariusių nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu narkotikais, skaičius padidėjo 2,12 karto. Itin didelis nusikalstamų veikų skaičiaus augimas pastebimas ir jaunimo amžiaus grupėje nuo 18 iki 29 metų. Jis per vienus metus padidėjo 1,73 karto (1385 asmenys). Tendencijos grėsmė pasireiškia tuo, kad pradedamas nepilnamečių baudžiamasis persekiojimas. Jie tampa nusikalstamumą palaikančiu veiksniu, formuojama kriminogeniškai aktyvi asmenybė“, – rašoma Seimo patvirtintoje programoje.

Joje teigiama, kad „atsakomybės griežtinimas neduoda jokių apčiuopiamų teigiamų rezultatų, o atsakomybės švelninimas jau narkotikus vartojantiems asmenims, ypač priskiriamiems prie didelę riziką keliančio vartojimo grupės, gali turėti teigiamų pasekmių“.

Be to, būtų sumažintos ir sąnaudos nusikalstamoms veikoms tirti, nuteistiesiems išlaikyti laisvės atėmimo vietų įstaigose, o narkotikų kontrolės politika būtų labiau orientuota į visuomenės sveikatą.

„Reikia suprasti, kad žmonės, kurie problemų su vartojimu, turi priklausomybių, kad jie ne bausmėmis turėtų būti skatinami spręsti tas problemas, jiems pagalba turi būti teikiama. Žodžiu, balanso reikia ieškoti“, – teigė A. Veryga.

Policijos departamentas nevertina galimo mažo narkotikų turėjimo dekriminalizavimo.

„Šios veikos dekriminalizavimas yra politikų apsisprendimo reikalas. Tai politinis apsisprendimas ar valia, o policija yra institucija, kuri užtikrina įstatymų laikymąsi“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Pernai Seimas du kartus atmetė pataisas, kad už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į paskutinę kelionę išlydimas Saulius Karosas: amžinojo poilsio verslininkas atguls Menininkų kalnelyje (65)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (180)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (909)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Ar į Naująją Zelandiją neišvykusi mergaitė padėkos Puidokui? (70)

„Skvernelis, Skvernelio, Skverneliui, Skvernelį...“ – trečią dieną iš eilės žiniasklaida...

Gdanske į paskutinę kelionę palydimas meras Pawelas Adamowiczius (1)

Žmonės iš visos Lenkijos šeštadienį laukia ilgoje eilėje prie Gdansko bazilikos, kur...

Apdovanojimų užkulisiuose ryškiausiai švietė Karolina Meschino ir Remis: pora dalijosi bučiniais ir spinduliavo meilę (33)

Penktadienio vakarą griausmingai paminėti jau tretieji „Žmonių“ apdovanojimai, kurių metu...

Medžioklė tęsiasi: naujas „Žalgirio“ magas ir pagrindinis Šaro tikslas šių metų Eurolygoje (58)

Kauno „Žalgirio“ vyrai iš medžioklės Nemuno saloje pagaliau grįžo su laimikiu: penktadienį...

Sėkmingą tinklaraštį sukūrusi Gabrielė Gzimailaitė: kai kurie ant mūsų pyksta, kad „durnos mergos iš nieko pinigus darosi“ (20)

Gabrielę Gzimailaitę „Instagram“ seka kiek daugiau nei 100 tūkst. žmonių, o tinklaraštis jau...

Dizainerė priminė, kaip 2000-aisiais atrodė lietuvių interjerai nuotraukų galerija (4)

Posakis, kad nauja – tai gerai pamiršta sena, galioja ir interjerui. Nors tūkstantmečių...

Kokie karjeros posūkiai laukia žiemos Zodiako ženklų: kai kurių laukia paaukštinimas (1)

Astrofame.com astrologai skelbia, ką gi 2019-ieji parodys jūsų karjerai. Kokie svarbiausi įvykiai...