Seimo nariai užsimojo paskirti sau daugiau pinigų kanceliarijos, pašto, telefono, transporto bei kitoms išlaidoms, tačiau politikai nenori, kad būtų kontroliuojama, kaip panaudojami šie mokesčių mokėtojų pinigai, skirti parlamentinei veiklai.
Litai
© DELFI
Kaip rašo dienraštis "Lietuvos rytas", praėjusių metų liepą Konstitucinis Teismas išaiškino, kad Seimo nario išlaidos, susijusios su parlamentine veikla, atlyginamos iš valstybės biudžeto.

Įstatymų leidėjai taip pat buvo įpareigoti nustatyti teisinį reguliavimą, kad bet kada būtų įmanoma patikrinti, ar politikui paskirti pinigai naudojami pagal paskirtį.

Bet Seimo statuto pataisų projektą pradėję svarstyti parlamentarai sukilo prieš siūlymus nustatyti griežtesnę jų išlaidų kontrolę. Anot dienraščio, politikai norėtų, kad išliktų dabartinė tvarka, kai jie patys nusprendžia, kur geriau išleisti valdiškus pinigus.

Jei Seimas pritartų kai kurioms siūlomoms statuto pataisoms, jau kitąmet parlamentarų piniginėje papildomai atsirastų ne vienas šimtas litų.

Numatyta, kad Seimo nariams kanceliarijos, telefono, transporto ir kitoms su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms kas mėnesį būtų skiriami 3 VMDU (vidutinis mėnesio darbo užmokestis). Dabar vienas VMDU sudaro 1338 litus.

Iki šiol Seimo nario kanceliarijos reikmėms buvo skiriamas 1 VMDU, o transporto išlaidoms - 0,8 VMDU. Daugelis parlamentarų šiuos pinigus išleidžia naujam automobiliui įsigyti išperkamosios nuomos būdu.

Seimo nariams kas mėnesį taip pat siūloma atseikėti 0,4 VMDU dydžio sumą biuro išlaidoms padengti. Be to, 0,3 VMDU dydžio suma būtų skiriama sumokėti už pasirinktose rinkimų apygardose įsikūrusių Seimo narių ar jų padėjėjų pokalbius telefonu.

Statuto pataisų projekte pasakyta, kad su parlamentine veikla susijusių lėšų skyrimo ir naudojimo pagal paskirtį tvarką turi nustatyti Seimo valdyba.

Nepasitenkinimą būsima tvarka pirmiausia pareiškė kai kurie liberaldemokratai.

Praėjusią savaitę svarstant pataisas Egidijus Klumbys nerimavo, kad bus reikalaujama pateikti kvitus, kur išleisti pinigai: "Latvijos parlamentarai, įsivedę šią tvarką, dabar yra žurnalistų laikomi už pavadėlių, tikrinami kvitai".

Kolegai pritarė ir Algimantas Matulevičius: "Norima surašyti kaip darželinukams ar pradinukams visas elgesio taisykles, pastatyti dėdę prižiūrėtoją su rimbu arba sausainiu ir mus čia visus perauklėti".

Politikas aiškino, kad siūlymai kontroliuoti jam primena sovietinius laikus, kai reikėdavo rinkti įvairius čekius, rašyti ataskaitas: "Tokius dalykus reikėtų išvalyti iki statuto priėmimo".

Liberaldemokratų nerimas persimetė ir į valdančiąją daugumą.

Atsisakyti tokios kontrolės siūlė kai kurie Darbo frakcijos nariai. Tačiau pataisas užregistravę šios frakcijos atstovai vakar nesugebėjo paaiškinti savo pasiūlymo.

Darbo frakcijos narys Saulius Bucevičius net neprisiminė, ar iš viso parėmė tokį siūlymą. Vienas pataisos iniciatorių neįstengė atsakyti, ką mano apie skiriamų lėšų panaudojimo kontrolę: "Aš net nežinau".

Socialdemokratų frakcijai priklausantis Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas irgi pareiškė nesąs šalininkas, kad už kiekvieną pirkinį tektų atsiskaityti: "Pats atsiskaitymas taptų gerokai brangesnis, nei Seimo nariams skiriama lėšų".

Komiteto vadovas mano, kad turi būti pasirinkta priimtiniausia išeitis: "Šiandien net nėra visiškai aišku, ką reikėtų laikyti Seimo nario išlaidomis. Tai - niekur nereglamentuota. Todėl pritarčiau paprastesnei tvarkai nei kvitų rinkimas. Biudžetas iš to gal ir laimėtų, bet vargu ar tokia sudėtinga tvarka pasiteisintų".

Tačiau A.Sysas pripažino, kad Seimo nariams skiriamos lėšos kanceliarinėms, transporto ir kitoms išlaidoms - ne kas kita kaip priedas prie gaunamos algos: "Tai - savotiškas gudravimas".

Politikas paremtų siūlymą didinti parlamentarų algas ir taip išvengti manipuliacijų.

Bet, anot A.Syso, tam nepritariama, nes, padidinus algas, reikėtų mokėti ir didesnius mokesčius. Be to, politikai baiminasi neigiamos visuomenės reakcijos.

Socialdemokratas Algimantas Salamakinas mano, kad užtektų, jei Seimo Etikos ir procedūrų komisija, kilus įtarimų, tikrintų, ar pagrįstai parlamentarai išleidžia šias lėšas. Šis politikas mano, kad detalus atsiskaitymas nieko neduotų. Priešingai, tuo gali būti piktnaudžiaujama.

"Juk nepatikrinsi, kur Seimo narys važiavo, kiek ir kur išleido. Jis gali surinkti visos giminės kvitus, ir paaiškėtų, kad išleido daugiau pinigų, nei gavo iš valstybės. Tokia kontrolė gali būti brangesnė nei efektas", - svarstė A.Salamakinas.

Seimo opozicijos atstovams irgi yra abejonių, ar griežta parlamentarų kontrolė būtų efektyvi. Tačiau jie vis dėlto linkę pritarti, kad atsiskaityti už gautų lėšų panaudojimą politikai turėtų.

Konservatorius Jurgis Razma mano, jog Seimo nariai privalo paisyti reikalavimo, kad skirtos lėšos būtų panaudojamos pagal paskirtį: "Kaip kitaip reikalausime iš piliečių, kad jie tiksliai laikytųsi įstatymų, o ne kūrybiškai juos pritaikytų savo naudai".

Liberalų frakcijos narys Eligijus Masiulis teigė, kad turi būti atsiskaitoma, kaip panaudojami mokesčių mokėtojų pinigai: "Bet tvarka turi būti gerai apgalvota. Nemanau, kad būtų racionalu ir protinga rinkti visus kvitus. Tai gali nuvesti į biurokratinio aparato didinimą".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (135)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (88)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (529)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Išvardijo, kodėl nepritaria progresiniams mokesčiams (2)

Finansų ministerija nepritaria Seime jau svarstomiems siūlymams įversti progresinius mokesčius:...

Paprastas žingsnis, padėsiantis išvengti 75 proc. šio vėžio atvejų (6)

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėž io prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo...

Brangi nafta kelia ne tik benzino kainas (75)

Dėl pabrangusios naftos kyla ir degalų kainos. Analitikai perspėja – jeigu taip bus ir toliau,...

Iš Rusijos stačiatikių vyskupo – akibrokštas Putinui (216)

Vienas Rusijos stačiatikių vyskupas pirmadienį pareiškė, kad per kovą vyksiančius šalies...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (148)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

55-erių Ingeborga Dapkūnaitė parodė su surogatine motina susilauktą sūnų (17)

Garsi aktorė Ingeborga Dapkūnaitė parodė savo atžalą. Visuomenė nedelsiant sureagavo į žinią...