aA
Šeštadienį vykusiame „Didžiajame šeimos gynimo marše“ transliuotą prezidento Gitano Nausėdos sveikinimą Tarptautinės šeimos dienos proga Seimo frakcijų atstovai vertina nevienareikšmiškai. Liberalų sąjūdžio (LRLS) frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas prezidento veiksmus vertina kaip labai aiškią tendenciją palaikyti vieną pusę, kuri apsimeta palaikanti tradicines šeimos vertybes. Tuo metu Partnerystės projekto iniciatorius Tomas Vytautas Raskevičius tvirtina, kad prezidento žodžiuose išgirdo, jog šalies vadovas neketina kliudyti jo siūlomai iniciatyvai.
Seimo nariai susikirto dėl Nausėdos žodžių per Šeimos gynimo maršą: ką iš tiesų pasakė prezidentas?
© DELFI / Tomas Vinickas

„Klausydamas prezidento sveikinimą, išgirdau palaikymą rengiamam Partnerystės įstatymo projektui, nes jis kalbėjo apie poreikį sureguliuoti tos pačios lyties porų santykius“, – Eltai teigė T. V. Raskevičius, kartu patikslindamas, kad prezidento pasisakymą suprato nebūtinai kaip paramą, tačiau greičiau kaip pažadą nekliudyti projekto priėmimui.

„Neįvardinčiau, kad jaučiu palaikymą, bet jo žodžius interpretuoju kaip nekliudymą tą projektą teikti ir priimti“, – sakė Laisvės frakcijos narys.

Tomas Vytautas Raskevičius
Tomas Vytautas Raskevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Tačiau prezidentas savo pasisakyme kartu pabrėžė, kad tos pačios lyties asmenų santykių reglamentavimas turi būti įgyvendinamas laikantis Konstitucijos 38 straipsnio, kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Būtent šį prezidento teiginį Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas vertina kaip tam tikrą išlygą, kuri neleidžia aiškiai interpretuoti, kad prezidentas palaiko Partnerystės projektą.

„Prezidentas pasakė, kad reikia ir tos pačios lyties asmenų partnerystę sureguliuoti, tačiau davė nuorodą, kad taip, kaip Konstitucijoje pasakyta, kur pasakyta apie šeimą, kurią sudaro vyras ir moteris. Tai kaip prezidentas čia sugebėtų sureguliuoti – nežinau“, – abejones išsakė E. Gentvilas.

T. V. Raskevičius prezidento išsakytus žodžius taip pat vertina kaip tam tikras abejones dėl rengiamo Partnerystės projekto atitikimo Konstitucijai. Visgi jis pabrėžia, kad teisės ekspertai vieningai atmeta mintis dėl galimo projekto neatitikimo Pagrindiniam šalies įstatymui.

„Prezidentas pareiškė tokią abejonę, ar tas įstatymo projektas neprieštaraus Lietuvos Respublikos Konstitucijai, tai aš, kaip įstatymo rengėjas, galiu patikinti, kad tikrai nė vienas teisės ekspertas nekonstatuos, jog Partnerystės projektas prieštarauja Konstitucijai“, – tikino Laisvės frakcijos narys.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© DELFI / Tomas Vinickas

Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė tvirtina, kad prezidento žodžiuose išgirdo paramą būtent „valstiečių“ rengiamoms Civilinio kodekso pataisoms, kurios numato atskirą sutarčių rūšį – susitarimą dėl bendro gyvenimo, kurios neva atstotų Partnerystės projektą ir kartu sureglamentuotų dalį tos pačios lyties porų gyvenimo klausimų.

„Aišku, reikėtų klausti paties prezidento, nes mes tiesiog interpretuojame tai. Pakankamai žmogiška, kad kiekvienas išgirdome pritarimą savo siūlomai minčiai. Tai aš išgirdau pritarimą būtent mūsų siūlomam projektui“, – tikino A. Norkienė, kartu prezidento žodžiuose išgirdusi ir tolerancijos skatinimą.

Aušrinė Norkienė
Aušrinė Norkienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„Aš manau, kad prezidentas pakankamai nuoseklus. Paklausant jo mintis dar prieš tampant prezidentu, aš manau, kad nieko naujo jis nepasakė, tiesiog labai nuosekliai išsakė mintis, ką visą laiką ir palaikydavo. Manau, kad kalba buvo skatinanti toleranciją ir siūloma ieškoti sprendimų. Aš matau tik teigiamus dalykus“, – tvirtino „valstietė“.

Visgi T. V. Raskevičius nemano, kad „valstiečių“ frakcijos seniūnės išsakyta prezidento pasisakymo interpretacija yra teisinga. Partnerystės projekto iniciatorius pabrėžia, kad LVŽS siūlomas projektas tinkamai nesureglamentuotų porų teisių ir pareigų, o tai prieštarautų šalies vadovo išsakytai minčiai, kad būtina teisiškai išspręsti tos pačios lyties žmonių santykių klausimą.

„Visiškai klaidinga prielaida, nes „valstiečiai“ siūlo vadinamąjį Jungtinės veiklos susitarimą, kuris yra tinkamas reglamentuoti verslo santykius, bet ne tarp dviejų asmenų susiklosčiusias teises ir pareigas. Pavyzdžiui, partnerio teisė neliudyti prieš savo artimiausią žmogų teisminių procesų kontekste, tai jokiomis jungtinės veiklos sutartimis to nepavyks sureglamentuoti, tam reikalinga partneriams suteikti tarpusavio Civilinį statusą, o tai galima padaryti tik partnerystės instituto pagalba“, – teigė Laisvės frakcijos narys.

Tuo metu E. Gentvilas prezidento žodžiuose neįžvelgė ir tolerancijos skatinimo, apie kurį kalbėjo A. Norkienė. Jo teigimu, prezidentas savo veiksmais tiesiog dar kartą parodė, kad jam nerūpi visuomenės dalis, remianti tos pačios lyties santykių reglamentavimą, kadangi šalies vadovas jau antrą kartą pareiškia paramą kitai pusei.

Eugenijus Gentvilas
Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Domantas Pipas

„Praėjusį kartą prezidentas užstojo kunigą Toliatą, nematydamas kitos pusės. Aš sutinku, kad iš Toliato buvo šaipomasi, tačiau juk viskas prasidėjo, kad buvo šaipomasi iš T. V. Raskevičiaus, reikalaujant jį „nuimti“, atstatydinti. Reikalavo tie patys Orlauskas, Grinevičius ir kiti, kurie organizavo „Šeimų maršą“, tai štai tada prezidentas užstojo vieną pusę – kunigą Toliatą, kartu ir „Šeimų gynimo maršo“ organizatorius. Šį kartą jis vėl į juos kreipiasi. Aš turiu suprasti, kad prezidentui šita publika yra labai maloni, patraukli ir suprantama“, – kalbėjo E. Gentvilas.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(98 žmonės įvertino)
2.8980

Top naujienos

Įvertino rusų istoriko grasinimus apie branduolinį smūgį Lietuvai: taip Rusija ir pasiekia savo tikslą (8)

Lietuvai ir Lenkijai iki šio rudens Baltarusija smogs branduoliniais ginklais, tada šalis...

Blokuodama Rusijos propagandą Lietuva iškėlė per sunkų vėzdą: sugaišo pusmetį, o nelegalios paslaugos jau vėl veikia (6)

Lietuva pirmą sykį ištraukė IP blokavimo vėzdą, plačiai taikomą Kinijoje – sugaišo pusmetį...

Liudininkai apie per vakarėlį ištartus Peskovo žodžius: buvo labai nejauku

Rusijos politikos ir kultūros elito atstovai buvo perspėti, jog laukti karo pabaigos neverta. Tokią...

Diskusija dėl ribojimų įkaito: Kasčiūnas Rusijos pilietę ramino pakeltu tonu

Trečiadienį posėdžiavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ( NSGK ) pritarė, kad...

Keturi „Žalgirio“ finalai: kiek iš jų privalu laimėti ir kuriuos konkurentus realu aplenkti? (1)

Viskas. Kauno „Žalgiriui“ (15-15) nebėra, kur trauktis: per artimiausias dvi su trupučiu...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Buvęs JAV karinių pajėgų Europoje vadas sukritikavo Lietuvos gynybos parengtį: ar ne per ilgai miegojote? (1)

Žmonės mėgsta apibendrinimus. Taip pat žmonės gerbia ir išklauso autoritetus. Nepamirškime ir...

Kiek Ugnei Siparei teko aukotis dėl solidaus laidų vedėjos įvaizdžio: sakė – blakstienos per ryškios, nagai per ilgi (1)

Jei pažvelgtume į žinomos žurnalistės ir laidų vedėjos Ugnės Siparės socialinius tinklus,...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Ar gyventojai atlaikys krizę?

Infliacija ir augančios palūkanų normos krausto gyventojų kišenes, o netrukus jas daliai...

„Maximos grupę“ valdančioje „Vilniaus prekyboje“ liko du akcininkai

„ Bertona Holdings Limited “ iš Vlado Numavičiaus įsigijo visus su „ Vilniaus prekyba “...

Klaipėdos sporto bendruomenėje – skaudi netektis: mirė šalies čempionas, buvęs „Neptūno“ strategas

Klaipėdos sporto bendruomenę pasiekė skaudi žinia – į Amžinybę iškeliavo žinomas Klaipėdos...