aA
Seimas ir Krašto apsaugos ministerija (KAM) nesutaria, kas atsakingas už biudžeto asignavimus karo padėties atveju. Teisės ir teisėtvarkos komitetas penktadienį nepritarė KAM inicijuojamam Karo padėties konstitucinio įstatymo projektui ir grąžino jį taisyti. Pasak komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės, KAM iniciatyva prieštarauja valdžių atskyrimo principui.
Agnė Širinskienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Savo ruožtu, posėdyje dalyvavę KAM atstovai tvirtina, kad karo metu Vyriausybės lygmeniu sprendimai būtų priimami kur kas efektyviau.

„Departamentas pareiškė abejonę dėl Karo padėties įstatymo projekto 16 straipsnio 2 dalies nuostatos, kuria Vyriausybei suteikiama teisė perskirstyti valstybės biudžeto asignavimus tarp asignavimų valdytojų. Abejonė yra pagrįsta Konstitucinėmis nuostatomis bei Konstitucijos doktrina, nes pagal Konstituciją Vyriausybė yra valstybės biudžeto formuotoja ir vykdytoja, tačiau biudžetą tvirtina kita valdžios institucija - Seimas“, - teigė Teisės departamento atstovė Jurgita Meškienė.

Tuo tarpu KAM kanclerė Daiva Beliackienė tvirtino, kad karo padėties atveju reikia greitų bei operatyvių sprendimų, todėl, biudžeto perskirstymo galimybę suteikus Vyriausybei, tai būtų įgyvendinama greičiau.

„Jeigu mes prarasime nepriklausomybę, valdžių padalijimo klausimas nebetampa toks aktualus žiūrint į ateitį (...), kuomet paskelbiama karo padėtis ir reikia operatyvių greitų sprendimų, būtų logiška, nuoseklu ir pagrįsta tokio pobūdžio sąlygą turėti - teisę Vyriausybei operatyviai ir savalaikiai priimti sprendimus dėl perskirstymo tarp asignavimo valdytojų“, - teigė KAM atstovė.

Pasak jos, tarptautinė praktika rodo, kad karo atveju sprendimus priiminėja žemesnės institucijos, pirmiausia, norint greito reagavimo į situacijas.

„Nagrinėjant taip pat tarptautinę praktiką buvo labai aiškiai konstatuota tai, kad visos valstybės eina būtent tokio pobūdžio keliu ir įgaliojimus bei sprendimus tokiais atvejais nuleidžia kiek įmanoma žemiau, kad jie būtų greiti, savalaikiai ir operatyvūs“, - teigė kanclerė.

Pasak J. Meškienės, įstatymas prieštarautų Konstitucijai, nes Konstitucija nenumato jokios išlygos, kad už valstybės biudžeto asignavimus iš Seimo galėtų perimti kita valdžios institucija, šiuo atveju Vyriausybė. Pasak jos, Konstitucijos 5 straipsnis įtvirtinta valdžių padalijimo principą. Jos teigimu, KT ne kartą yra konstatavęs, kad „(...) Konstitucijoje tiesiogiai nustačius konkrečios valstybės valdžios institucijos įgaliojimus, viena valstybės valdžios institucija negali iš kitos perimti tokių įgaliojimų, jų perduoti ar atsisakyti bei kad tokie įgaliojimai negali būti pakeisti ar apriboti įstatymu“.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkei A. Širinskienei toks biudžeto asignavimo būdas taip pat atrodė nepriimtinas. Pasak jos, tai prieštarauja Konstitucijos valdžių padalijimo principui.

„Žinokite nesuprantu, jei Seimas gali susirinkti paskelbti karo padėtį, kodėl jis negalėtų susirinkti persvarstyti biudžeto klausimus, šito aš tikrai negaliu suprasti. Ne tik dėl valstybės valdžių padalijimo principo, bet ir dėl nacionalinio saugumo klausimų. Vis dėlto pripažinkime, sprendimas Seime turi daugiau saugiklių, negu jis būtų priimamas Vyriausybės ir ministrų lygmeniu“, - teigė A. Širinskienė.

Pasak komiteto pirmininkės, tai yra nebe pirmas KAM bandymas ,,prakišti“ tokį įstatymo projektą.

„Man tikrai keistas ministerijos ilgametis užsispyrimas surasti kelią iki Seimo ir pateikti tokį pasiūlymą. Nesidairykite nustebusios, - į KAM kanclerę kreipėsi A. Širinskienę, - mes pasižiūrėjome dokumentus ir pasiūlymus, ir Finansų ministerija jums anksčiau yra nepritarusi bei Vyriausybės teisininkai ir dabar labai prieštarauja (...) Nesuprantu, kodėl jūs bandote daužyti galvą į sieną ir Konstituciją, užuot ieškoję kito efektyvaus ir operatyvaus būdo formuoti biudžetą, perskirstyti biudžetą karo padėties atveju (...) ir neiti į kontraversiją bei prieštaravimus su Konstitucija“, - teigė ji.

Kad projektas būtų grąžintas tobulinti, pritarė 7 komiteto nariai, 2 - susilaikė. Projektas turės būti taisomas.

KAM teikiamame Karo padėties konstitucinio įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad šiuo metu galiojantis karo padėties teisinis reglamentavimas yra neišsamus.

„Reglamentavimas neatitinka sistemiškumo principo (t. y. tuos pačius teisinius santykius skirtingai reglamentuoja skirtingi įstatymai, įstatymo dalyku turinčius būti klausimus reglamentuoja įgyvendinamieji teisės aktai). Be to, kai kurios minėto teisinio reglamentavimo normos neatitinka tarptautinės humanitarinės teisės ar Europos Sąjungos teisės nuostatų“, - teigiama įstatymo aiškinamajame raštas.

Pasak KAM, esamas teisinis reguliavimas, kilus poreikiui, neužtikrintų sklandaus valstybės perėjimo iš taikos meto teisinio režimo į karo padėties teisinį režimą, operatyvaus sprendimų priėmimo ir, kiek įmanoma karo padėties meto sąlygomis, sklandžios valstybės institucijų ir ūkio subjektų veiklos.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Tyrimas parodė neįtikėtiną juodosios organų prekybos mastą: turtuoliai donorus rinkosi iš katalogų (10)

„ Al Jazeera “ kanalo atliktas tyrimas atskleidė, kad viena Egipto ligoninė ir Jemeno...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (10)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Privertė pasijusti tikru narkobaronu: pareigūnai kratos metu sandėlyje rado šešias tonas kanapių (152)

Pluoštinių kanapių ūkį įkūręs vyras nesitikėjo, kad siųsdamas mėginį galimai būsimiems...

Linas Kojala. Sudie, Amerika? Sugrįžimas namo (I dalis) (122)

Garsiajam Don Kichotui, susiruošusiam į žygį, netrūko užsidegimo. Migelio de Servanteso...

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (33)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Skandalingasis „Flying Saucer Gang“ lyderis – apie nežinomą praeitį: darbas restorane ir tikroji pažinties su Karolina istorija (72)

„Tiesiog buvome bičai , kurie norėjo studijoje eksperimentuoti. Turėjome kompiuterį, mikrofoną...

Puiki pramoga savaitgaliui: daugiau beždžionių tiltų Lietuvoje niekur nerasite (14)

Prieš keletą metų duris atvėręs naujas Pagramančio regioninio parko lankytojų centras yra...

Mokslininkai: brokoliai padeda kovoti su vėžiu, tačiau neskubėkite jų pirkti (7)

Ilgą laiką su vėžio prevencija sieti brokoliai (kaip ir kitos kopūstinės daržovės, tarp kurių...

Kainuos centus, o rezultatas džiugins: gudrybės, kaip namus paversti prabangiais (3)

Idealiame pasaulyje turėtumėte namus, vertus blizgaus interjero žurnalo puslapių. Kiekviename...