aA
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį išklausė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) informaciją apie galimai neteisėtą verslo ir interesų grupių įtaką politiniams procesams, tačiau parlamentinį tyrimą atliekančio komiteto vadovas Vytautas Bakas argumentuodamas informacijos slaptumu jos plačiau nekomentuoja.
Seimo komitetas išklausė STT informaciją apie galimai neteisėtą įtaką politiniams procesams
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Padarytas didelis tarnybų darbas, susistemintas ir tikrai vertas dėmesio, ir apie juridinius, ir apie fizinius asmenis, kurie galbūt ieško, ir mūsų tyrimas yra, kai įtaka daroma neteisėtai, kai grubiai paminami visuomenės interesai“, – po uždaro komiteto posėdžio žurnalistams sake V. Bakas.

„Informacija, kuri buvo pristatyta, kol kas yra įslaptinta. Mes tikrai norime, kad tyrimas būtų atliktas kokybiškai, gerai, ir kiek įmanoma, kad apie rezultatus būtų informuota visuomenė, o mes rastume sprendimus ir galėtume užkirsti kelią tokiai įtakai, kuri dažniausiai nesutampa su viešuoju interesu“, – kalbėjo NSGK pirmininkas.

Komiteto vadovas patvirtino, kad buvo kalbama ir apie galimai neteisėtą politinių partijų finansavimą, tačiau neatskleidė, ar buvo pateikta daugiau informacijos nei susijusios su teismui perduota politinės korupcijos byla, kurioje įtarimai pareikšti Liberalų sąjūdžiu ir Darbo partijai. Jis taip pat neatsakė, ar STT pateikta informacija ateityje gali virsti naujais ikiteisminiais tyrimais, neatsakė ir į klausimą, ar atliekant tyrimą bus kviečiami liudyti politinių partijų atstovai.

„Mes kalbėjome apie neteisėtą verslo įtaką politiniams sprendimas ir apskritai politinei sistemai. Šiandien kalbėjome daugiau pie nacionalinius dalykus, bet tyrimo apimtys šiek tiek didesnės, ne tik apie lietuviško verslo, bet ir kitų interesų grupių“, – teigė V. Bakas, tačiau neatsakė, ar su užsieniu susijusios įtakos yra iš Rusijos ir Baltarusijos.

„Informacija, kurią išklausėme šiandien, yra konfidenciali, mes kiek įmanoma rašydami išvadas visuomenei atskleisime tuos procesus“, – taip į daugumą klausimų atsakė V. Bakas.

Po kelių klausimų, ar komiteto tyrimas susijęs su šiandienos bandymais daryti įtaką, ar nagrinėja praeities momentus, komiteto vadovas atsakė: „Aš abejoju, ar apskritai komitetas, kur susirinkę partijų atstovai, nagrinėtų klausimus, kurie nevyksta ir nėra aktualūs, kitaip būtų beprasmiškas darbas“.

Spalio viduryje parlamentas pavedė NSGK atlikti parlamentinį tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams.

Be įtakos strateginėms įmonėms komitetas dar aiškinasi, „ar palaikomais ryšiais su grėsmę valstybės interesams galinčiais kelti asmenimis buvo siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms priimant sprendimus ar neteisėtą įtaką politikams ar politiniams procesams“.

Komitetas tiria, ar buvo politinių partijų, atskirų politikų veiklos finansavimo atvejų, galinčių kelti grėsmę valstybės interesams, kai siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms ar politiniams procesams. Taip pat – ar buvo grėsmę valstybės interesams keliančių atvejų, kai neteisėtas poveikis darytas siekiant paveikti situaciją strategiškai svarbiuose nacionaliniam saugumui ūkio sektoriuose.

Šį tyrimą inicijavo pats NSGK vadovas, remdamasis ankstesniu tyrimu dėl tuometinio Socialdemokratų partijos frakcijos atstovo Mindaugo Basčio ryšių su Rusijos naudai dirbančiais asmenimis. Seime konstatavus, kad jo ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, M. Basčiui pradėtas apkaltos procesas. Konstituciniam Teismui konstatavus, kad M. Bastys sulaužė priesaiką, apkaltos procesas Seime bus tęsiamas prasidėjus pavasario sesijai.

Naujo tyrimo išvadas komitetas turi pateikti iki gegužės 1 dienos.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Giedrius Drukteinis | D+

Japoniškas automobilis, kurio japonams nelabai reikėjo: aristokrato kūrinys sėkmę rado tik Amerikoje

„Nissan“ yra trečia arba, pagal kai kuriuos parametrus, antra pagal dydį Japonijos...

Kryptis keičiasi: emigrantai grįžta namo

Ieškančiųjų geresnio gyvenimo kryptis keičiasi Panevėžio naudai. Skaičiuojama, kad per...

Profsąjunga apie nepasiskiepijusių nušalinimą: valstybė sprendžia problemas užkraudama atsakomybę ant darbuotojų pečių verslas siūlo atsakomybę palikti politikams (106)

Premjerė Ingrida Šimonytė siūlo sekti Latvijos pavyzdžiu ir leisti darbdaviams nušalinti...

Ant savęs įpykusio Gudžiaus graužatis: atsiprašant, susi*ikau specialiai Delfi iš Tokijo (169)

„Finalas prastai. Sunku ir kažką dabar pasakyti, reikia apgalvoti, bet jokių pasiteisinimų...

Dar vienas fenomenalus pasirodymas: Jocytės šou garantavo pergalę Lietuvos rinktinei (27)

Lietuvos aštuoniolikmečių merginų rinktinė po poilsio dienos FIBA „Challenger“ turnyre...

Šiurpūs mokslininko eksperimentai – žmonėms gydyti: už prievartavimo stovą baisenė tik „Nevilties duobė“ (17)

Besiaiškindamas depresijos ir vienatvės ypatumus, įtakingas septintojo dešimtmečio pabaigos...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...

„Šeimos bičo“ kūrėjų nauja animacija apie princą George’ą kelia aistras: ar galima taip tyčiotis iš mažamečio? (19)

Kažin, ar ką stebina, kad vos prieš kelias dienas pasirodęs „Šeimos bičo“ kūrėjų HBO...

Gudrybės, padėsiančios mažą butą įrengti taip, kad jis būtų erdvesnis (1)

Šiandien perkant būstą vienas populiariausių naujakurių pasirinkimų yra dviejų kambarių,...