aA
Apžvalgininkai sako, kad šis Seimas išsiskiria komisijų kūrimo gausa – viena baigia darbą, iškart pradeda kita, arba net kelios iškart. Pasak konstitucinės teisės eksperto Vytauto Sinkevičiaus, konstitucinis teismas yra išaiškinęs, kad laikinoji komisija gali būti sudaryta tik ypatingos valstybinės reikšmės klausimui tirti. Dabar, profesoriaus teigimu, komisijos gimsta net neturėdamos aiškaus tikslo, ką nori tirti.
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Šioje Seimo kadencijoje jau buvo įkurta 12 laikinųjų ar specialiųjų komisijų. Tirta ir galbūt žemesnė maisto produktų kokybė, LRT veikla, darbą pradėjo komisija dėl galimos neteisėtos įtakos politikams. Tačiau „Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa rodo, kad „valstiečių“ iniciatyvai kurti komisiją, tirsiančią verslo įtaką politikams, ketvirtadalis apklaustųjų nepritarė, o didžiausia dalis atsakė, kad nei pritaria nei nepritaria. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis taip pat mano, kad ne visų komisijų atsiradimas yra būtinas.

„Kai kurių komisijų funkcijas galima buvo pavesti komitetams, kaip padaryta su paskutiniąja komisija žemės ūkio klausimams tirti – Kaimo reikalų komitetas“, – sakė V. Pranckietis.

Opozicija kai kurių komisijų darbe išvis nedalyvauja, o konservatoriai dėl kelių komisijų teisėtumo yra kreipęsi net ir į Konstitucinį Teismą. Jie prašo išaiškinti, ar komisijos LRT veiklai tirti, taip pat tirti galimą neteisėtą įtaką politikams, neprieštarauja Konstitucijai.

„Matom, kad yra primityvus valstiečių noras daryti iš to rinkimų kampaniją ir ieškoti būdų, kaip čia pakenkti konservatoriams. Bet tas primityvizmas kenkia „valstiečiams“. Esu sakęs, kad nepamenu nė vieno kairiųjų seimo, kuriame nebūtų sudaryta 1, 2 ar 3 komisijos tirti konservatoriams“, – pasakojo Seimo TS-LKD frakcijos narys Andrius Kubilius.

Buvęs Konstitucinio Teismo (KT) teisėjas Vytautas Sinkevičius teigia, kad šis teismas yra pabrėžęs – komisijų sudarymas negali dominuoti Seimo veikloje, jo pagrindinė funkcija – leisti įstatymus.

„Pagal Konstituciją Seimas gali sudaryti laikinąsias komisijas, bet KT pabrėžia, kad ne bet kokiam, o ypatingos valstybinės reikšmės klausimui ištirti. Todėl Seimas, prieš apsispręsdamas, visada pirmiausia turi pagalvoti, ar tai iš tiesų valstybinės reikšmės klausimas. Deja, kartais to motyvacijos, kad tai valstybinės reikšmės klausimas, stokojama“, – sakė Vytautas Sinkevičius.

Komisijų kūrimosi vajų apžvalgininkas Vytautas Bruveris vadina tiesiog Seimo diskreditacija. Pasak jo, kiekvienoje kadencijoje valdančiųjų kurtos komisijos turėjo tik politinių išskaičiavimų.

„Kaip bežiūrėsi, kaip bevartysi, jeigu bandysi žiūrėt į kažkokius realius šitų komisijų veiklos rezultatus ar vaisius – jų tiesiog nėra. Tai yra grynas politikavimas ta pačia prasčiausia prasme, politikų rietenos, sąskaitų suvedinėjimas ir bandymas žaisti kažkokius savanaudžius viešųjų ryšių žaidimus. Pačiam pasireklamuojant, pasirodant kovotoju už tautos gerovę ir teisybę, o priešus parodant kaip didžiausius tautos ir liaudies priešus“, – kalbėjo V. Bruveris.

Seimo kanceliarijoje pabandžius sužinoti, kiek gali papildomai pinigų iš biudžeto kainuoti laikinųjų komisijų darbas, gautame atsakyme rašoma, kad komisijas aptarnaujantiems Seimo kanceliarijos darbuotojams yra mokamas darbo užmokestis pagal atliktus darbus ir dirbtą laiką. Atsakyme taip pat teigiama, kad informacijos apie kiekvienos komisijos darbo išlaidas Seimo kanceliarija nekaupia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Auštrevičius kritikuoja Grybauskaitės dešimtmetį: Lietuva tampa pigia Vakarų Europos kopija (5)

Gana anksti apie savo dalyvavimą 2019 m. rinkimuose į Lietuvos prezidentus pranešęs Liberalų...

Gyvai / Eurolygos testas Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (52)

Kauno „Žalgirio“ ekipa trečiadienį pradeda rusiškų išbandymų etapą: trečiadienį Lietuvos...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (416)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Būsto paskola: kiek ji kainuoja ir kaip reikia derėtis su banku kokias palūkanas rinktis geriausia (5)

Ekspertai sako, kad šiuo metu pinigai yra pigūs. Tačiau, nors palūkanos nėra didelės, imant...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (128)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (277)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Dar niekur nerodytame Eimunto Nekrošiaus žmonos interviu – itin atviri prisipažinimai (1)

INIT televizija paviešino dar niekur neskelbtą interviu su legendinio režisieriaus Eimunto...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (32)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Lietuvoje atsiras vieta, kur miško kirtėjai bus nepageidaujami (3)

Kiekviena pasaulio šalis gali džiaugtis savo turimais gamtos turtais. Saugant unikalų gamtos...