aA
Antradienį į neeilinę sesiją besirenkantis Seimas spręs klausimą dėl įgaliojimų Vyriausybei suteikimo. Kadangi keičiasi daugiau nei vienas ministras, normaliu atveju turėtų būti teikiamas klausimas ir prasidėti Vyriausybės programos svarstymo procedūra, bet iš Seimo darbotvarkės matyti, kad bandoma eiti vadinamuoju „trumpuoju keliu“ ir per vieną dieną viską išspręsti priimant protokolinį nutarimą.
Saulius Skvernelis
© DELFI / Domantas Pipas

Konstitucinės teisės ekspertas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius sakė, kad toks kelias nėra legalus.

„Mes turėtume remtis Konstitucija, o Konstitucijoje yra įtvirtintos dvi pagrindinės nuostatos, kad Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas pritaria programai. Antra nuostata – kad, kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi gauti iš naujo Seimo įgaliojimus.

Gauti iš naujo įgaliojimus galima tik tokiu pačiu būdu, kaip jie buvo gauti pirmą kartą. Seimas turi balsuoti, ar pritarti Vyriausybės programai“, – sakė V. Sinkevičius.

Pasak konstitucinės teisės specialisto, Seimo statute yra nustatyta kitokia tvarka, tačiau ji prieštarauja Konstitucijai.

„Ten yra kalbama, kad, jeigu pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, tai yra pristatomi pasikeitę ministrai, ir tada Seimas balsuoja, ar suteikti Vyriausybei įgaliojimus veikti iš naujo. Mano galva, Statute nustatytas teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai, nes Konstitucija numato vienintelį būdą iš naujo gauti įgaliojimus, Seimas turi pritarti Vyriausybės programai. Kitų būdų Konstitucijoje nėra. Tai kiekvienas teisininkas Jums pasakys, kad joks kitas teisės aktas negali prieštarauti Konstitucijai“, – sakė V. Sinkevičius.

Pasak specialisto, jei būtų priimtas koks nors protokolinis nutarimas, o ne būtų priimtas nutarimas pritarti Vyriausybės programai, tai galėtų kilti klausimas, ar Vyriausybė iš tiesų gavo iš naujo įgaliojimus.

„Pirmas Vyriausybės nutarimas galėtų būti ginčijamas Konstituciniame Teisme, ar Vyriausybė turėjo įgaliojimus priimti tą nutarimą. Kitą vertus, pats protokolinis nutarimas (dėl įgaliojimų suteikimo), jis irgi galės būti ginčijamas Konstituciniame Teisme, siekiant išsiaiškinti, ar Vyriausybė gavo įgaliojimus pagal Konstituciją, ar ji jų negavo“, – sakė V. Sinkevičius.

Nėra kitų būdų viską padaryti legaliai

Konstitucinės teisės specialistas nemato kokių nors kitų būdų išspręsti šitą situaciją, nei Seimui normaliai spręsti klausimą dėl pritarimo Vyriausybės programai.

„Konstitucijoje parašyta, kad Seimas sprendžia, ar pritarti Vyriausybės programai. Tai yra valstybės valdymo klausimas. Seimas šitą klausimą sprendžia priimdamas normalų nutarimą. Tai yra ne kokį nors protokolinį nutarimą, įrašą į protokolą“, – sakė V. Sinkevičius.

Specialistas dėstė, kad reikia tiesiog skaityti, kas yra parašyta Konstitucijoje.

„Jeigu yra parašyta, kad Vyriausybė turi iš naujo gauti įgaliojimus, tai pirmiausia žiūrima, kaip ji juos gauna. Jeigu yra parašyta, kad ji juos gauna, kai Seimas pritaria Vyriausybės programai, tai Seimas tai padaro ne kažkokiais protokoliniais nutarimais, jis priima normalų nutarimą pritarti Vyriausybės programai“, – sakė V. Sinkevičius.

Pasak specialisto, iki šiol visą laiką taip buvo elgiamasi.

„Nesuprantu, kodėl vengiama laikytis Konstitucijos? Kodėl vengiama balsuoti dėl pritarimo programai? Juk tai yra paprasta balsų dauguma, gi surinks tuos balsus. Kam sudaryti prielaidas abejoti, ar Vyriausybė turi įgaliojimus, ar ji vis tik jų nėra gavusi? Ar ji yra gavusi juos antikonstituciniu būdu? Manyčiau, kad to nereikia daryti. Reikia laikytis Konstitucijos“, – sakė V. Sinkevičius.

Kaip anksčiau yra teigęs profesorius, klausimas dėl Vyriausybės programos turi būti sprendžiamas tokiu atveju, jei pasikeičia daugiau nei pusė Ministrų Kabineto narių. Kad to nereikėtų Vyriausybė turėjo vieno ministro pakeitimo rezervą, bet keičiasi trys ministrai.

Vidaus reikalų ministro postas atiteko Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguotai Ritai Tamašunienei, susisiekimo ministro postas – taip pat šios partijos deleguotui Jaroslavui Narkevičiui. Žemės ūkio ministro postas atiteko socialdarbiečių deleguotam Andriui Palioniui. Tai reiškia, kad, pasak V. Sinkevičius, turi būti svarstoma Vyriausybės programa.

Konstitucinės teisės specialistas taip pat yra sakęs, kad tam turi būti normaliai praeita visa procedūra, ir normaliomis sąlygomis (išskyrus karo atvejį) negali būti taikoma skuba.

Pritarimui Vyriausybės programai užtenka paprastos balsų daugumos Seime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(42 žmonės įvertino)
4.1429

Top naujienos

Ateityje Alzheimeriu sirgs vis daugiau žmonių: simptomai sunkiai pastebimi ir gali būti labai subtilūs

Atminties, intelekto praradimas, pažintinių funkcijų globalūs pakenkimai. Tai tik keli požymiai,...

Putinas žaidžia žiaurų žaidimą „pagauk-paleisk“ (74)

Jau tampa panašu į sistemą: Rusijos teisėsaugos institucijos sulaiko kokį nors asmenį pagal...

Dėl vienos darbuotojos žinoma įmonė verčiasi per galvą: kas ta paslaptingoji Pija? (159)

„Pija, pasilik!” – tokius užrašus ant automobilių šįryt turėjo pastebėti vilniečiai...

Buvęs Vilniaus „Ryto“ žaidėjas nušautas Dalase (10)

Lietuvos sostinės klubui atstovavęs 37 metų Andre Emmettas tragiškai žuvo Dalase. JAV...

Po atostogų grįžusi šeima patyrė šoką: iš pradžių automobilis dingo „be žinios“, vėliau – pasipylė tepalai (151)

Įsivaizduokite situaciją: išsirengiate į atostogas ir šeimos automobilį paliekate stovėjimo...

Čimbaro sūnui – blogos žinios dėl viceministro posto (71)

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas DELFI teigė, kad, jo nuomone, Modesto Čimbaro...

Oficialiai išsiskyrė Monika ir Andrius Šedžiai, bet karas nesibaigė: paaiškėjo su kuo gyvens poros vaikas (29)

Andriaus ir Monikos Šedžių skyrybų procesas pasiekė finišo tiesiąją – pora oficialiai nebe...

Politikų turtų mįslės – po devyniais užraktais: juos gina patogūs įstatymai (32)

Naujausio žurnalo „Reitingai“ ir DELFI tyrimo duomenimis, turtingiausi politikai yra ne Seime....

Pergalingas Chomičiaus debiutas prie Alytaus komandos vairo – namie įveikė „Nevėžį“ (12)

Pirmose šio „Betsafe–LKL“ sezono rungtynėse Alytaus „Sintek-Dzūkija“ nugalėjo Kėdainių...

Lietuvių stovėjimo kamščiuose ypatumai: naršymas telefone – įprastas dalykas (21)

Didmiesčių gyventojai kasdien gaišta laiką eismo spūstyse. Turėti rankose telefoną griežtai...