aA
Seimo opozicija antradienį dar kartą blokavo Vyriausybės siūlymą griežtinti laisvės atėmimo bausmes už koronaviruso platinimą pažeidžiant privalomus sveikatos apsaugos reikalavimus.
Seime – vėl nesutarimai, šįkart dėl bausmių griežtinimą platinantiems koronavirusą
© DELFI / Andrius Ufartas

Konservatoriai, liberalai ir socialdemokratai nesiregistravo balsavimui, todėl nepavyko surinkti kvorumo, reikalingo Baudžiamojo kodekso pataisoms priimti.

Premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė tikina, kad griežtesnės bausmės padės atgrasyti žmones nuo lengvabūdiško ir pavojingo elgesio, tačiau kritikai pataisas vadina problemų sprendimo imitavimu, kuris tik iškreipia visą sankcijų sistemą.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas paragino Seimo vadovybę neteikti balsavimui siūlymo didinti maksimalią laisvės atėmimo bausmę nuo trejų iki penkerių metų tiems asmenims, kurie būtų pripažinti kaltais dėl susirgimo išplatinimo ar epidemijos sukėlimo.

„Kam čia bandyti stumti tą balsavimą? Bus ir kitą kartą tas pats“, – perspėjo opozicijos atstovas.

J. Sabatausko teigimu, opozicija galėtų pritarti kitam pasiūlymui – numatyti iki vienų metų nelaisvės, jei būtų įrodyta, kad apie savo ligą įspėtas žmogus nesilaikė apsaugos priemonių ir taip sukėlė pavojų kitiems užsikrėsti. Šiuo metu už tai gresia bauda, laisvės apribojimas arba areštas.

Tai – antras kartas, kai opozicija nesiregistruodama blokuoja įstatymo priėmimą.

S. Skvernelis antradienį pareiškė neketinantis atsiimti siūlymo griežtinti baudžiamąją atsakomybę – jis tikino, kad laisvės atėmimo bausmė išskirtiniais atvejais gali suveikti atgrasančiai.

„Pagrindinė mūsų sėkmė bus, jeigu bus atsakinga visuomenė, suprantanti, kad didžiausias pavojus yra viruso dalinimasis mūsų visuomenėje. Bet yra žmonių, kurie, deja, to nesupranta ir nesupras. Dėl to sankcijos turi būti adekvačios“, – iš Seimo tribūnos sakė ministras pirmininkas.

„Kalbame tais atvejais, kada dėl vieno neatsakingo asmens, žinančio, kad jis serga, kad jis turi šitą virusą ar panašų virusą, yra užkrečiama pakankamai didelė mūsų populiacijos dalis – sąmoningai, pabrėžiu. Tai galbūt iš tikrųjų net ir laisvės atėmimo sankcija turėtų suveikti atgrasančiai. Čia mes kalbame apie išskirtines sąlygas, ne kasdieninę veiklą“, – kalbėjo premjeras.

Prezidento Gitano Nausėdos patarėja teisės klausimams Jūratė Šovienė praėjusią savaitę sakė, kad praktinis baudžiamosios atsakomybės taikymas koronaviruso atvejams dėl pačios ligos plitimo pobūdžio yra labai abejotinas.

Jos teigimu, ne bausmės griežtumas, o jos neišvengiamumas daro didžiausią įtaką nusikalstamumo prevencijai.

Kriminologas Gintautas Sakalauskas teigia, kad baudžiamoji atsakomybė jokių socialinių problemų nesprendžia, o tik iškreipia sankcijų sistemą, represinėms struktūroms siunčia žinią elgtis griežčiau, nors toks griežtumas gali tik dar labiau pabloginti situaciją, pavieniams asmenims didesnės sankcijos skaudžiai ir neproporcingai „kals per galvą“, o bendra situacija nuo to nepasikeis.

„Kaip ir kiekvienos krizės atveju, svarbu rasti „atpirkimo ožių“, taip primityviai skatinamas bendruomenės solidarumas ir atkuriama ramybė. Niekada nebus taip, kad visi be išimties laikysis visų normų. O jų laikymosi mastai priklauso nuo pasitikėjimo institucijomis ir priimamais sprendimais, komunikacijos, bendradarbiavimo, normų aiškumo ir jų prasmės suvokimo, geros krizių vadybos, solidarumo... Viso to jokia teisinė atsakomybė ar jos griežtinimas negali sukurti“, – teigė kriminologas.

Seimas praėjusią savaitę jau sugriežtinto administracinę atsakomybę už karantino taisyklių pažeidimus – padidintos piniginės baudos, o teisė surašyti protokolus suteikta policijai ir kai kurioms kitoms teisėsaugos institucijoms. Policijos pareigūnai pagal naująjį įstatymą jau nubaudė daugiau kaip 200 žmonių.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.9091

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (99)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (73)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (269)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (203)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (3)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (577)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (18)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (37)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...