Siūlymas 10 proc. mažinti motinystės išmokas pirmaisiais vaiko auginimo metais ir 50 proc. – antraisiais, prieš savaitę Seime sulaukęs karštų diskusijų, dėl kurių netgi teko daryti pertrauką, šįkart didelio parlamentarų dėmesio nesulaukė. Esą kam priešintis tam, kas neišvengiama?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Iki įstatymo pataisos įsigaliojimo liko tik vienas žingsnis – priėmimas. Tiesa, galutinis tekstas dar gali šiek tiek keistis – dalis parlamentarų siūlymų pagal Seimo statuto reglamentą nebuvo svarstoma.

Nors po paskutinio įstatymo pataisos svarstymo Aktyvių mamų sambūrio atstovės, susitikusios su premjeru Andriumi Kubiliumi, nepritarė išmokos mažinimui antraisiais vaiko priežiūros metais net 50 proc., 53 parlamentarai iš 90 balsavusiųjų tokiam sprendimui pritarė.

Pagal siūlomą projektą išmokos iki 90 proc. gautų draudžiamųjų pajamų, bet ne mažiau kaip iki 800 litų, būtų mažinamos nuo rugpjūčio 1 d. Tuo tarpu nuo kitų metų gegužės 1 d. 50 proc. būtų sumažintos išmokos antraisiais vaiko priežiūros metais. Šiuo metu jos siekia 85 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio. Pataisa taip pat suteiktų motinoms teisę dirbti neprarandant joms apskaičiuotos išmokos.

Nors pasigirdo balsų, kad visgi negalima savivaliauti priimant įstatymus atgaline tvarka, anot Socialinių reikalų ir darbo komiteto, išmokos 10 proc. bus mažinamos proporcingai ir traktuojamos kaip žmonių solidarumas gelbėjant valstybę sunkmečiu.

Seimo narys Andrius Šedžius teigė nesuprantąs kolegų, kurie vieną kadenciją „rėkia“ apie demografines problemas, o kitą – apie išmokų mamoms mažinimą, o socialinės apsaugos ir darbo ministras, užuot ieškojęs būdų, kaip kovoti su nesąžiningais piliečiais, kurie Lietuvoje gauna bedarbio pašalpas, nors tuo pat metu uždarbiauja užsienyje, pasirenka lengviausią kelią – įlįsti į pažeidžiamiausių sluoksnių – vaikų ir mamų – kišenes.

„Toks amoralus įstatymas apskritai turi būti nesvarstomas. Pagalvokite, kiek jūs prisidėjote prie Lietuvos demografinės problemos sprendimo ir kiek auginate vaikų“, - sakė parlamentaras.

Tuo tarpu jam oponuojantis Kęstutis Glaveckas priminė, kad Lietuvos įsipareigojimai mamoms, lyginant su kitomis kur kas labiau išsivysčiusiomis ES valstybėmis, yra 2-3 kartus didesni. Pavyzdžiui, Austrijoje motinystės (tėvystės) atostogos trunka vos 16 savaičių, Vokietijoje – 14. „Moraline prasme tai gal ir teisinga, bet ekonomine prasme šaliai yra nepakeliama. Pinigus, kuriuos surenkame, turime išleisti pamatuotai, pagal krašto galimybes“, - teigė Seimo narys.

Mamos solidarizuojasi, bet pataisai nepritaria

Aktyvių mamų sambūris į Seimo narius kreipėsi oficialiu pranešimu, kuriame teigiama, kad po susitikimo Vyriausybėje, solidarizuojantis su valstybe krizės laikotarpiu, iš esmės susitarta tik dėl 10 proc. motinystės (tėvystės) išmokų mažinimo riboms ir tik tenkinant sąlygas, dėl kurių iki šiol su Vyriausybe nesusitarta.

Viena iš sąlygų – atlikus nepriklausomą „Sodros“ auditą, išsiaiškinti, ar iš tiesų egzistuoja tokia būtinybė. Galbūt auditas parodytų, kad galima optimizuoti išlaidas, apsaugant socialines pašalpas nuo neracionalaus mažinimo. Jei kitos išeities išties nebūtų, mažinti išmokas tik nuo kitų metų sausio 1 d., kad tėvai spėtų pasiruošti mažėjančioms pajamoms arba grįžti į darbą.

Mamų siūlomos „grindys“ – ne minimalus darbo užmokestis (800 litų), o 3 valstybės remiamų pajamų dydžiai (šiuo metu 1050 litų) vienam šeimos nariui. Esą taip bus apsaugotos mažiausias pajamas gaunančios šeimos bei jose augantys vaikai nuo neigiamo pašalpų mažinimo poveikio, o valstybės biudžetą – nuo papildomų išlaidų per atsirasiančias galimybes socialinės paramos išmokoms gauti.

Taip pat prisimintas pirminis pataisos tekstas, kuriame buvo teigiama, kad valstybė tik skolinasi pinigus iš mamų, ir siūloma nustatyti kompensavimo mechanizmą sumažintas pašalpas gavusiems asmenims po įstatymo galiojimo pabaigos 2012 m. Taip esą būtų užtikrinti teisėti jų lūkesčiai bei nuosavybės teisės apsauga.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (429)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...