aA
Seime sustojo gydymo įstaigų reforma, parlamentarams nesiregistruojant balsuoti.
Aurelijus Veryga
© DELFI / Karolina Pansevič

Priimant įstatymus reikia, kad balsavime dalyvautų bent 71 Seimo narys, o registravosi 65 parlamentarai.

Seimui šeštadienį nepriėmus Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotų pakeitimų, kurie dėl gydymo įstaigų tinklo leidžia spręsti ministrui, pataisos keltųsi į rudenį.

Po neįvykusio balsavimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos vadovas Remigijus Žemaitaitis sakė, jog opoziciniai „tvarkiečiai“ parėmė valdančiuosius dėl mokesčių reformos, tačiau dėl šių pataisų nebalsuos.

„Šito „Tvarka ir teisingumas“ negali paremti ir mes siūlome šitą klausimą atidėti rudens sesijai, o ne vėlesniam laikui, ne popietinei darbotvarkei. Negalima, mieli kolegos, šitaip elgtis, negalima buldozeriu eiti per regioninę politiką“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad Seimo nariams delsiant priimti sprendimus dėl reformos „už kiekvieną laukimo mėnesį žmonės moka savo gyvybėmis“.

„Daug kartų buvo apie tai kalbėta ir daug diskutuota ir aš noriu dar kartą akcentuoti ir pasakyti, ko šitais įstatymų projektais yra siekiama. Siekiama sudaryti teisines prielaidas šitą tinklą padaryti efektyvesnį ir tai reiškia – išsaugoti žmonių gyvybes“, – kalbėjo ministras, kvietęs parlamentarus elgtis atsakingai.

Konservatorius Antanas Matulas irgi ragino sprendimą nukelti rudeniui ir numatyti aiškius kriterijus reorganizuojant įstaigas.

„Be abejo reikia daryti optimizaciją, bet turi būti įstatyme numatyti aiškūs kriterijai. (...) Jūs uzurpuojate valdžią be jokių kriterijų“, – kalbėjo konservatorius.

Pataisomis sveikatos apsaugos ministras būtų įgijęs teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą, o sutartys tarp gydymo įstaigų ir teritorinių ligonių kasų (TLK) prioriteto tvarka būtų sudaromos su šiame tinkle esančiomis įstaigomis.

Stacionaro paslaugas teikiančios privačios gydymo įstaigos galėtų su TLK sutartis sudaryti tik tokiu atveju, jeigu tų paslaugų nesugebėtų užtikrinti valstybinės ligoninės.

Konservatoriaus A. Matulo teigimu, po šios reformos rajonuose gali būti uždaryta 20-30 ligoninių, nes jos nebus įtrauktos į minėtą tinklą, o tai reiškia, kad Ligonių kasos su jomis nesudarys sutarčių ir nemokės už paslaugas.

Sveikatos apaugos ministras yra minėjęs, kad šiuo metu 4,5 tūkst. lovų ligoninėse nenaudojamos, bet išlaikomos, arba į jas pacientai guldomi nepagrįstai.

Be to, norinčioms gauti sutartis su TLK privačioms gydymo įstaigoms reikėtų atitikti tam tikrus kriterijus. Juos kritikuoja Investuotojų forumas.

Siūloma, kad įstaigos privalėtų turėti paslaugų teikimo patirties, atitinkamą gydytojų etatų skaičių, suteikti per metus atitinkamą paslaugų kiekį, užtikrinti teikiamų paslaugų kompleksiškumą ir pan.

„Pavyzdžiui, dabar yra tokia paslauga kaip dializė. Ji teikiama specializuotose įstaigose, kurios tik tai ir daro. Vadinasi, jos yra absoliučiai nekompleksiškos, ten dirba mažai gydytojų, ir tai jau kriterijai, kurių jos neatitinka. Nuo 2020 metų jos greičiausiai neteks sutarčių su Ligonių kasa. Kai į tokią įstaigą ateis pacientas ten, jam sakys: 100 eurų, šis sakys: gerai, einu į valstybinę. O valstybinė įstaiga gaus finansavimą, nes bus kompleksiška, nes ji turi stacionarą“, – yra sakiusi Investuotojų forumo atstovė advokatė Dovilė Burgienė.

Dar viena naujovė – naujo kolegialaus valdymo organo – valdybos – įteisinimas. A. Verygos teigimu, ji būtų privaloma universiteto ar respublikos lygmens gydymo įstaigoms.

Seimas gydymo įstaigų vadovams pataisomis taip pat nustatytų penkerių metų kadenciją bei apribotų jų skaičių. Direktoriai pareigas galėtų eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Išimtis būtų taikoma tik įstaigoms, kuriose dirba iki dešimties sveikatos priežiūros specialistų, turinčių medicinos ir odontologijos praktikos licenciją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Papasakojo daugiau detalių, kaip iš kauniečių buvo paimti vaikai: specialistų ir tėvų versijos gerokai skiriasi pildoma (589)

Nors kauniečiai, iš kurių atimti du mažamečiai vaikai, jau džiaugiasi, kad atžalos šiandien...

Adomaitis – apie bemieges naujoko naktis: tai užtruko per ilgai ir vis dar tęsiasi (7)

Rytinėje Vilniaus „Ryto“ treniruotėje geros nuotaikos netrūko: po krepšiu pokštavo Eimantas...

Bioekonomika Lietuvai – tamsus miškas: išvežam, vietoj to, kad kurtume vertę (56)

Pažangios Vakarų šalys savo ateitį sieja su bioekonomika , o Lietuvoje daugybė žmonių šio...

Turkijos opozicinės partijos lyderis: rastos nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys pildoma (95)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Viceministrė apie vaikų atėmimo atvejį Kaune: atliekamas tyrimas, kad tokių klaidų nekartotume (134)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, komentuodama didelio atgarsio sulaukusį...

Opozicija skalbia valdančiuosius: Karbauskis gūžčioja pečiais atmetė ir antrą rezoliuciją (171)

Opozicija neeiliniame posėdyje svarsto premjero Sauliaus Skvernelio elgesį, ištrinant Vyriausybės...

Kodėl saugaus eismo ekspertas sostinės gatvėse nesijaučia saugus? (1)

Lietuva gali pasigirti sėkmingai mažinanti sužeistųjų ir žuvusiųjų žmonių skaičių eismo...

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa (3)

Į Punios šilą nepateksite nei greitai, nei patogiai, tačiau kartą jame atsidūrę tikrai...

Juodojoje jūroje rastas seniausias pasaulyje laivas (8)

Archeologai tikina, kad 23 metrų laivas Juodosios jūros dugne išgulėjo daugiau kaip 2400 metų.

Langų gamybos milžinė atidarė gamyklą Marijampolėje: įdarbins 1000 darbuotojų (104)

Langų ir lauko durų gamybos įmonė „ Dovista “ antradienį oficialiai atidarė gamyklą...