Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA)-Krikščioniškų šeimų sąjungos prašymu Seimas nukėlė antradienį suplanuotą diskusiją dėl moterų teisių.
Dovilė Šakalienė
© Facebook

Seimo laikinosios moterų grupės vicepirmininkės Dovilės Šakalienės raštiškame teikime dėl diskusijos buvo įvardytos dvi temos: vadinamoji Stambulo konvencija ir abortų draudimo iniciatyva.

Pasisakyti buvo kviesta Jungtinių Tautų konvencijos dėl visų formų diskriminacijos moterims panaikinimo (CEDAW) komiteto pirmininkė prof. Dalia Leinartė.

Netiko Tarptautinė šeimos diena

Diskusija buvo numatyta darbotvarkėje, tačiau LLRA-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos vadovė Rita Tamašunienė paprašė tokių klausimų nenagrinėti minint Tarptautinę šeimos dieną. Ji taip pat teigė, kad diskusijoje pakviesti dalyvauti tik vienos pusės atstovai.

Be D. Leinartės, taip pat buvo numatyti Socialdemokratų frakcijos atstovės D. Šakalienės ir „valstiečio“ Mindaugo Puidoko pasisakymai.

Seimas 65 balsais „už“, 12 balsų „prieš“ ir 13 parlamentarų susilaikius LLRA-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos siūlymu diskusiją nukėlė savaitei. Už atidėjimą daugiausiai balsavo valdantieji ir LLRA-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija.

„Šiandien švenčiame Tarptautinę šeimos dieną ir todėl mūsų frakcija priėmė sprendimą dėl diskusijos. Nuomonės dėl diskusijos temos iš esmės labai skiriasi, todėl turėtų būti sudaryta galimybė išgirsti visų egzistuojančių nuomonių įvairovę. Manome, kad diskusiją reikėtų atidėti ir tą įvairovę užtikrinti“, – argumentus dėl nukėlimo vardijo R. Tamašunienė.

Kliuvo Stambulo konvencija

Diskusijos iniciatorė D. Šakalienė į tai atsakė nesuvokianti, kodėl priešinami šeimos ir moterų klausimai, prašė „nedaryti šitam Seimui gėdos, turėti šią istorinę diskusiją moterų teisių klausimais ir nepažeminti Jungtinių Tautų Moterų teisių komiteto pirmininkės“.

„Mes neturime geresnės ekspertės moterų teisių klausimais Lietuvoje. Prašau jūsų nepadaryti tokios klaidos“, – į Seimą kreipėsi D. Šakalienė.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys teigė, kad parlamentarė D. Šakalienė gudrauja, nes salėje kalba apie moterų teisių klausimus, kai planuojama diskutuoti apie Stambulo konvenciją.

„Klausimas buvo suformuluotas dėl Stambulo konvencijos, o ne dėl smurto prieš moteris. Ir buvo darbotvarkėje pateiktas vienpusis ėjimas“, – sakė konservatorius.

„Jeigu jūs iš tikrųjų norite kalbėti apie smurtą, šeimos problemas, tada visiškai kita diskusija ir visai kitas turinys. Jeigu taip, kaip jūs pradžioje suformulavote, jūsų rašte yra noras agituoti ir pamokyti Seimą dėl Stambulo konvencijos, yra kitas turinys“, – kalbėjo R. J. Dagys.

Pranešimą perskaitė, bet ne Seimo salėje

Negalėjusi savo pranešimo perskaityti Seimo salėje, D. Leinartė tai padarė Seimo spaudos konferencijų salėje.

Pranešime ji pateikė smurto artimoje aplinkoje statistiką, taip pat ragino nesibaiminti Stambulo konvencijos ratifikavimo. Profesorė tvirtino, kad tokių sąvokų, kurioms priešinasi oponentai, konvencijoje net nėra.

Konvencija Lietuvoje daugiausia diskusijų kelia dėl lyties apibrėžimų. Debatų centre yra angliška sąvoka „gender“ ir jos lietuviškas, Vyriausybės kanceliarijos patvirtintas vertimas „lytis socialiniu aspektu“. Diskusijoje oponentai dažniausiai terminą vartoja kaip „socialinė lytis“.

D. Leinartė taip pat stebėjosi, kad Šeimos dieną parlamentarai įvardijo kaip netinkamą diskusijai apie smurtą šeimoje.

„Aš manau, kad mano pranešimas būtų ypatingai tikęs šiai dienai paminėti, nes smurtas šeimoje yra viena didžiausių globalių problemų“, – BNS sakė D. Leinartė.

Ji taip pat teigė, jog 2011 metais priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas nebeatitinka šiuolaikinių tarptautinių teisės normų. D. Leinartė įstatymą kritikavo dėl jo neutralumo lyties požiūriu, kai statistiškai smurto aukomis dažniausiai tampa moterys.

„Jei kalbame apie smurtą prieš moteris, o įstatyme nėra nei vieno žodžio „moteris“, kaip galime kalbėti, kad šis įstatymas adekvatus. Pagal policijos statistiką, pernai 81 proc. aukų artimoje aplinkoje buvo moterys. Smurto atveju lygybės nėra, yra 80 proc. aukų moterų ir 90 proc. užregistruotų smurtautojų vyrų“, – kalbėjo D. Leinartė.

Greito ratifikavimo nežada

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo pasirašė 2013 metais, tačiau Seimas jos iki šiol neratifikavo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis kovą sakė, kad oponuojančių pusių konfliktas dėl Stambulo konvencijos yra pernelyg aštrus ir artimiausiu metu kompromiso pasiekti nepavyks.

Europos Tarybos ekspertai teigia, kad ratifikavus dokumentą Lietuvai būtų vertingi konvencijos įgyvendinimą prižiūrinčių ekspertų patarimai ir geroji kitų šalių praktika, kaip pažaboti smurtą artimoje aplinkoje.

Lietuvos vyskupų konferencija ir kiti kritikai teigia, kad dėl Stambulo konvencijos Lietuvai gali tekti keisti lyties sampratą ir diegti nepriimtinas nuostatas apie homoseksualumą.

Kai kurie konservatyvių pažiūrų parlamentarai sako, kad konvencija įneštų painiavos į įstatyminę bazę ir pakenktų šeimos politikos įgyvendinimui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Emigrantas, kuris grįžo kurti automatizuotą daržovių ūkį (12)

Nors daržovių ūkiuose Lietuvoje daugeliui procesų atlikti vis dar naudojamas rankų darbas, jau...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (768)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (51)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (57)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Kitą savaitę – tropinė temperatūra: Lietuvoje bus karščiau nei Turkijos kurortuose (10)

Po labai karšto savaitgalio – dar karštesnė savaitė. Sinoptikai pastarąsias dienas nuo kaktos...

Drąsiems pokyčiams pasiryžusi 27 metų vilnietė pasikeitė kardinaliai (33)

DELFI Stilius kardinaliems stiliaus pokyčiams pasiryžo 27 metų vilnietė Miglė. Drąsi mergina...

Tautos priešas: kvapą užgniaužęs Egiptas prakeikia Salah sutraumavusį Ramosą (24)

Niekas labiau nesuvienija Egipto nei Mohamedas Salah , todėl šeštadienio vakarą dužo ne tik „...

Unikalus Lietuvos kurortas, kur poilsiautojai viliojami fazanais ir žuvimi (41)

„Žmonės, važiuojantys pramogauti, nori ir skaniai pavalgyti, tad visi prašo tik šviežiai...

„Misija Sibiras‘18” bandomojo žygio metu į dienos šviesą sugrąžinta istorinė partizanų vieta

Visą savaitgalį 80 atrinktų dalyvių žygiavo „Misija Sibiras‘18” bandomajame žygyje...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (199)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...