Tuo tikslu Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai įregistravo Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas.

Jeigu Seimas pritartų, savigynai D kategorijos dujinius įrenginius be leidimų galėtų turėti (bet ne pirkti) ir laikyti ir jaunesni kaip 18 metų, bet ne jaunesni kaip 14 metų nuolatiniai Lietuvos gyventojai, jeigu šiuos įrenginius jiems perdavė tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai).

Seimo demokratai dokumento aiškinamajame rašte sako, kad dujų balionėlis yra viena paprasčiausių ir populiariausių savigynos priemonių, kuria gatvėje užpultas žmogus gali apsiginti nuo nusikaltėlio.

„Vaikų užpuolimų, smurto atvejų skaičiai didėja. Žmonės ginkluoja vaikus ir tai daro rizikuodami patys tapti pažeidėjais, tačiau nei policija, nei vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nesiūlo jokių veiksmų. Bendrame socialinių įtampų kontekste turime dar vieną įtampą dėl saugumo viešose vietose ir visišką ministrės pasyvumą tiek sprendžiant policijos problemas, tiek reaguojant bendrai į kriminogeninę situaciją. Todėl šiuos klausimus keliame parlamente ir teikiame siūlymus, kaip spręsti valdančiųjų apleistą svarbią problemą“, – teigia Seimo narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

Saulius Skvernelis

Vadovaujantis šiuo metų galiojančio Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatomis, D kategorijos ginklus, jų šaudmenis (tame tarpe ir dujinius įrenginius) be leidimų gali įsigyti ir turėti tik fiziniai asmenys nuo 18 metų.

„Nežiūrint į tai, kai kurie tėvai, siekdami sudaryti savo vaikams galimybę apsisaugoti nuo užpuolikų de facto nuperka ir duoda jiems naudotis dujiniais balionėliais, nors už tokius veiksmus yra numatyta administracinė, o kai kuriais atvejais ir baudžiamoji atsakomybė“,– sako įstatymo pataisų autoriai.

Seimo demokratams kelia susirūpinimą kriminogeninė situacija šalyje. Jie pastebi, jog užregistruotų nusikalstamų veikų, kuriose nukentėjusieji yra vaikai iki 18 metų, padidėjo 11,8 proc. (lyginant 2022 metų ir 2023 metų sausio mėnesio duomenis).

Lygindami 2021 ir 2022 metų statistinius duomenis, įstatymo pataisas parengę Seimo nariai sako, kad vaikų seksualinio išnaudojimo atvejų išaugo beveik 20 proc.

„Vidaus reikalų ministerija, nepaisydama visuomenės susirūpinimo smurto išpuoliais prieš vaikus, jokių sprendimų nesiūlo. Policija dėl menko finansavimo ir pareigūnų trūkumo negali užtikrinti tinkamo gyventojų saugumo. Tėvai, kurie, padaugėjus vaikų užpuolimų atvejų, perka dujinius balionėlius ir duoda juos savo vaikams, patys rizikuoja tapti teisės pažeidėjais, nes dujiniai balionėliai priskiriami D kategorijos ginklams ir juos turėti galima tik nuo 18 metų“, – sako įstatymo pataisas parengęs V. Bakas.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimo projektą kartu su V. Baku teikia Seimo nariai Vilija Targamadzė, Zenonas Streikus, Lukas Savickas, Laima Nagienė, Zigmantas Balčytis, Rūta Miliūtė, Saulius Skvernelis,Linas Kukuraitis, Algirdas Butkevičius, Kęstutis Mažeika.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)