Apie tokį jų apsisprendimą antradienio Seimo plenariniame posėdyje pranešė jam pirmininkavusi Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė.

Tai ELTAI antradienį patvirtino ir „tvarkiečių“ lyderis Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

„V. Kamblevičius pranešė frakcijos posėdyje, kad planuoja išeiti iš frakcijos ir kurti naują frakciją iš 4 partijų. Tokių planų trauktis turi ir O. Valiukevičiutė“, – sakė R. Žemaitaitis.

Pasak jo, tai reiškia, kad „tvarkiečių“ frakcijos nelieka.

Frakciją paliko 4 nariai

Be V. Kamblevičiaus, frakciją taip pat paliko Ona Valiukevičiūtė, Juozas Imbrasas bei Algimantas Dumbrava. Tai pranešta per plenarinį posėdį antradienį.

Pasitraukus keturiems nariams, frakcijoje liko trys parlamentarai, o jai sudaryti reikia septynių.

Kamblevičius: traukiamės dėl Žemaitaičio

V. Kamblevičius sakė, kad toks sprendimas priimtas dėl nesutarimų su partijos vadovu Remigijumi Žemaitaičiu.
Vytautas Kamblevičius, Remigijus Žemaitaitis

„Išsiskyrė mūsų nuomonės su partijos lyderiu, faktiškai jis įnešė destrukciją partijoj ir frakcijoj, jis absoliučiai su niekuo nieko nederina, visus ignoruoja, jis yra vienas“, – BNS motyvus palikti „tvarkiečius“ įvardijo V. Kamblevičius.

Pasak Seimo nario, „tvarkiečius“ palikę politikai dar nėra priėmę sprendimo jungtis prie kurios nors kitos politinės grupės ar burti savo atskiros frakcijos.

„Mes dar galvosim, kol kas padarėm vieną žingsnį, galvosim apie antrą“, – sakė V. Kamblevičius.

Dėl ateities Žemaitaitis dar spręs

Iš frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ nusprendus pasitraukti 4 jos nariams, ši frakcija sužlugo. Sužlugo ir Vyriausybė – faktinės daugumos Seime nebėra, bet iš naujo tvirtinti Vyriausybės nebereikės, ji jau buvo patvirtinta.

Remigijus Žemaitaitis

Likę „Tvarkos ir teisingumo“ nariai, panašu, dirbs Mišrioje Seimo narių grupėje. Apie tai prakalbo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas R. Žemaitaitis.

Paprašytas paaiškinti, kaip toliau veiks koalicija, R. Žemaitaitis sakė, kad bus Mišrioje Seimo narių grupėje, o vėliau gal kažkur jungsis ar iki kadencijos pabaigos liks Mišrioje Seimo narių grupėje.

„Būtinas yra 71 Seimo narys pagal Seimo statutą, kad būtų patvirtinta daugumos Vyriausybė. Kadangi ji jau patvirtinta, to skaičiaus užteko. O, iširus frakcijai „Tvarka ir teisingumas“, nebelieka daugumos, bet nereikia jos, kad būtų sudaryta Vyriausybė, nes ji jau patvirtinta. Lieka kaip ir mažumos Vyriausybė, bet pasirašyta daugumos. O didžioji dalis Mišrios Seimo narių grupės palaikys valdančiosios koalicijos sprendimus“, – sakė jis.

„Susirinksime partijos valdyboje, tada ir priimsime sprendimą“, – sakė jis ir užsiminė apie tai, kad iš frakcijos išėję parlamentarai turėtų iš partijos būti pašalinti.

V. Kamblevičius griežtai prieštaravo, kad 4 frakcijos narių pasitraukimas yra derintas su buvusiu partijos lyderiu Rolandu Paksu. Tačiau visiškai priešingai kalba R. Žemaitaitis. Jis žurnalistams sakė, kad būtent šio asmens įtaką jis ir mato.

„Patys puikiai žinote, kieno bendražygiai jie buvo“, – sakė R. Žemaitaitis.

Puteikis: su Janutiene ir Krivicku kursime savo frakciją

Lietuvos centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis, Seime priklausantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai, teigė, kad negavo kvietimo jungtis prie naujai kuriamos frakcijos sugriuvus „tvarkiečiams“. Jis pridūrė, kad nesijungtų, net jei būtų kviečiamas, nes planuoja kurti savo frakciją.

Jo teigimu, net nebuvo tokių kalbų ir kvietimų. Nebūtų net svarstymų. „Ne, mes savo kursime, – teigė N. Puteikis. – Kai išrinks Janutienę ir Krivicką, savo kursime. Koalicijoje su valstiečiais.“

N. Puteikis įsitikinęs, kad ir K. Krivickas, ir R. Janutienė antrame ture bus išrinkti į Seimą. „Esu užtikrintas, – teigė N. Puteikis ir pridūrė nesvarstantis, kas bus, jei bus išrinktas tik vienas jų. – Abu išrinks. Visiškai užtikrintas. Absoliučiai užtikrintas. Mes labai stipriai dirbsime, kad taip būtų.“

R. Janutienė į antrąjį rinkimų turą pakliuvo Žiemgalos apygardoje, surinkusi daugiausia rinkėjų balsų. Ją rinkiminėje kampanijoje palaiko ir „valstiečiai“, ir Lietuvos centro partija.

R. Janutienė po rinkimų rezultatų DELFI tvirtino, kad jei būtų išrinkta į Seimą, jungtųsi prie „valstiečių“ frakcijos.

Lietuvos centro partijos atstovas rinkimuose K. Krivickas Gargždų apygardoje liko antras. Antrame ture jis varžysis su „konservatore“ Rasa Petrauskiene.

Karbauskis: bus pokyčių

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime iširimas nepakenks koalicijos darbui.
Ramūnas Karbauskis

Pasak jo, frakcija suskilo dėl nesutarimų „tvarkiečių“ partijos viduje. R. Karbauskis sakė tikįs, kad frakciją palikę parlamentarai rems valdančiuosius.

„Koalicijos ateitis normali, aš nemanau, kad tie žmonės, kurie išėjo iš frakcijos, išeina į opoziciją“, – BNS antradienį sakė R. Karbauskis.

„Mes į tai žiūrime labai ramiai, nes nemanome, kad pasikeitimas įvyks opozicijos naudai“, – pridūrė jis.

„Partinės diskusijos ir frakcijų pasikeitimai yra partijos vidaus reikalai, bet ne pokyčiai koalicijoje“, – kalbėjo politikas.

Apie pasitraukimą iš „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos antradienį paskelbė jos seniūnas Vytautas Kamblevičius, parlamentarai Ona Valiukevičiūtė, Juozas Imbrasas bei Algimantas Dumbrava.

Politikams pasitraukus, frakcijoje liko trys Seimo nariai, tačiau jai sudaryti reikia septynių. Frakcijoje dar dirbo partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, Kęstutis Bartkevičius bei „valstiečių“ atstovė Audronė Jankuvienė. Ši parlamentarė koalicijos partnerių frakcijos gretas anksčiau papildė, kad būtų užtikrintas jai sudaryti reikiamas skaičius.

R. Karbauskis sakė, jog „valstiečiai“ „nebeskolins“ savo atstovų, kad frakcija vėl būtų atkurta.

„Aš nežinau, ar čia nauja frakcija formuosis, ar Mišri Seimo narių grupė bus labai didelė. Kažkokių pokyčių vyks“, – kalbėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.

„Mes lygiai tiek pat žinome, kiek ir jūs“, – tvirtino jis.

Butkevičius: gavau kvietimą prisijungti

Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys Algirdas Butkevičius DELFI teigė, kad jis gavo kvietimą prisijungti prie naujai kuriamos frakcijos, tačiau, kaip teigia, sprendimo dar nėra priėmęs.

Algirdas Butkevičius

Seimo narys taip pat pridūrė, kad nežino, kodėl iširo „tvarkiečių“ frakcija. „Nežinau ir neturiu tokios informacijos, negalėsiu pakomentuoti, kieno iniciatyva. Kiek girdėjau, pagrindinė priežastis, kad daugelis frakcijos narių negali susikalbėti su dabartiniu partijos ir frakcijos lyderiu Žemaitaičiu. Čia jų pasakymai. Bet aš tikrai negaliu teigti nei taip, nei ne, nes toje frakcijoje nebūnu“, – teigė A. Butkevičius.

Jis teigė, kad „socdarbiečių“ frakcijoje yra tik laikinai. „Kviečia, nuolat kviečia, nes žino, kad esu pasakęs, jog būsiu „socdarbiečių“ frakcijoje tik iki tol, kol bus suformuota valdančioji dauguma ir Vyriausybė, – teigė Seimo narys, tačiau pridūrė, kad rinkimuose bet kokiu atveju dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas. – Kalbėtis galima visą laiką, bet aš vis tiek eisiu kaip nepriklausomas atstovas Vilkaviškyje.“

Paprašius patikslinti, ar gavo kvietimą jungtis prie naujai kuriamos frakcijos, A. Butkevičius atsakė teigiamai. „Galiu pasakyti, kad kviečia, – teigė A. Butkevičius. – Dar svarstau.“

Vis dėlto ar tikėtina, kad atsakymas į kvietimą bus teigiamas? „Negaliu atsakyti dabar į šitą klausimą“, – tvirtino A. Butkevičius.

Iširus „tvarkiečių“ frakcijai, nebeaiški ir valdančiosios daugumos ateitis, tačiau, kaip teigia A. Butkevičius, tikėtina, kad naujai kuriama frakcija ją palaikys. „Tokio atviro pokalbio dar nebuvo, bet iš trumpo pasikalbėjimo supratau, kad palaikytų valdančiąją daugumą“, – patvirtino A. Butkevičius.

Iš ko bus lipdoma naujoji frakcija?

Kas yra tie nežinomieji, kurie planuoja prisijungti prie V. Kamblevičiaus buriamos naujos frakcijos, kol kas išsiaiškinti ganėtinai sunku.

Buvęs „Tvarkos ir teisingumo“ partijos ir frakcijos narys Petras Gražulis DELFI sakė, kad kol kas prisijungimo prie naujosios frakcijos fakto negali nei patvirtinti, nei paneigti. Teigia, kad kol kas kalbėtis anksti.

„Kol kas vyksta kalbos ir derybos, nieko negaliu atsakyti, nei taip, nei ne. Rinksimės ir tarsimės“, – teigė P. Gražulis. Jis teigė, kad dar niekas „nesirinko ir nesikalbėjo“.

Mindaugas Puidokas taip pat negalėjo patvirtinti informacijos, tačiau jos ir nepaneigė, tiesiog sakė, kad vyksta pokalbiai.

„Kol kas kalbėti apie tai per anksti, bet pokalbiai vyksta. Matysime, kas iš tų pokalbių išeis. Rezultato galima tikėtis artimiausios dienomis“, – DELFI sakė M. Puidokas.

Ką daryti, kol kas nežino ir Valentinas Bukauskas. Jis sakė, kad apie galimybę tarsis su savo kolega Andriumi Mazuroniu.

„Nėra dar siūlymų ir kalbėjimų. Išgirdau tik šiandien. Jie, visa frakcija, kurie ir nepateikė pareiškimo, atsiduria Mišrioje grupėje. Šiuo metu mūsų yra 16, kas ir ką darys. Šiuo momentu man sunku pasakyti. Bet mes esame dviese su A. Mazuroniu, kalbėsimės“, – DELFI sakė V. Bukauskas.

Andrikis teigia kvietimo negavęs, bet tvirtina, kad gali dirbti bet kurioje frakcijoje

Su partija „Tvarka ir teisingumas“ į Seimą išrinktas, tačiau praėjusių metų pabaigoje „tvarkiečių“ frakciją palikęs ir prie Mišrios Seimo narių grupės prisijungęs Rimas Andrikis DELFI teigė, kad gauna įvairių pasiūlymų. Kaip teigia, jis gali dirbti bet kokioje frakcijoje.

Į klausimą, ar kalbos, jog jis gavo kvietimą prisijungti prie naujai kuriamos frakcijos, yra teisingos, R. Andrikis atsakė miglotai. „Gandus girdžiu jau metus laiko, bet kol kas nieko nėra. Šiuo metu pasakyti negaliu, – paprašius patikslinti, ar Seimo narys gavo kvietimą, atsakė. – Jeigu kvies, tai galvosime.“

„Daug kvietimų gavau, nes daug kuriama. Aš galvoju“, – teigė Seimo narys. Dar kartą paprašius patikslinti, ar vis dėlto vienas iš daugelio kvietimų buvo jungtis prie V. Kamblevičiaus kuriamos frakcijos, jis atsakė: „Kol kas ne.“

Į Seimą su „Tvarka ir teisingumu“ išrinktas R. Andrikis niekada nebuvo partijos narys. Tai jis pakartojo atsakydamas į klausimą, kodėl, jo nuomone, subyrėjo „tvarkiečių“ frakcija. „Niekada nebuvau „Tvarkos ir teisingumo“ partijos narys, todėl vidaus nežinau. Jokių aplinkybių nežinau. Bet, suprantate, frakcijos dalykas yra toks, kad reikia žiūrėti, kas su kuo. Aš esu palyginti geroje frakcijoje. Nematau problemų niekur. Galiu dirbti bet kurioje frakcijoje“, – teigė R. Andrikis.

Landsbergis apie būsimą naują frakciją: jų balsai bus ne tik auksiniai, bet platininiai

„Subyrėjus frakcijai „Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)“ Seime nėra valdančiosios daugumos“, – sako Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis. Jo nuomone, šiomis dienomis Seime gali susikurti 9 žmonių frakcija, kuri pareikalaus mažų mažiausiai ūkio ministro posto.

Gabrielius Landsbergis, Irena Degutienė

Jis nesiėmė spėlioti, kas bus naujosios frakcijos lyderis, tačiau paminėjo kai kurias galimas jos narių pavardes. „Sunku spėlioti dėl lyderio. Mes turėjome netgi tokį raktinį pavadinimą – pono Čimbaro frakcija, kūrėsi tokia, kurį laiką buvo apie tai kalbų. Šiandien, manau, jis turi ne tik minimumą, ne tik 7, bet kur kas daugiau narių. (...) Manau, naują frakciją gali pasirinkti Rimantas Dagys, ponas Puidokas, Naglis Puteikis“, – svarstė G. Landsbergis.

Jo teigimu, artėjant Seimo rinkimams tokia nauja, aiški populistinė frakcija galės kelti itin aukštus reikalavimus, visiškai nesuderinamus su biudžeto tvarkymu ir kitais dalykais. „Jų balsai bus ne tik auksiniai, bet platininiai turbūt“, – mano G. Landsbergis.

G. Landsbergio nuomone, galima atsidurti tikrai ganėtinai sudėtingoje ir pavojingoje situacijoje. „Šiandien dauguma su Seimo pirmininku sudaro 71 balsą, tai reiškia, kad čia nėra kalbos apie nepasitikėjimą Seimo pirmininku, čia netgi įstatymų nebus galima priimti. Kadangi nėra valdančiosios daugumos, norint priimti įstatymus, gali tekti taikstytis netgi su pačiais radikaliausiais prašymais“, – prognozuoja G. Landsbergis.