aA
Seime įregistruotos naujos pataisos, kurios suteiktų galimybę į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) savo narius deleguoti visoms valstybės dotacijas gaunančioms partijoms. Tokiu būdu dabartinėmis sąlygomis Komisija pasipildytų dar aštuoniais nariais – papildomais keturiais nariais, deleguotais politinių partijų, ir dar keturiais – nepriklausomais, deleguotais kitų institucijų.
Rima Baškienė, Gediminas Kirkilas
Rima Baškienė, Gediminas Kirkilas
© DELFI / Domantas Pipas

Pagal valstietės-žaliosios Guodos Burokienės ir dar septynių parlamentarų teikiamą VRK įstatymo projektą siūloma, kad savo narius į Komisiją galėtų deleguoti ne tik Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje gavusios partijos, bet bendrai visos, kurioms skiriami valstybės biudžeto asignavimai.

Tokiu būdu išsiplėstų VRK sudėtis. Šiuo metu joje yra šeši politinių partijų deleguoti nariai. Lietuvos socialdemokratų partija į ją delegavo Jūratę Lebedevienę, Liberalų sąjūdis – Maksimą Reznikovą, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – Vilių Semešką, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga – Valdemarą Urbaną, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga – Gražiną Vickutę, Tvarka ir teisingumas – Egidijų Viskontą.

Jeigu būtų pritarta teikiamomis pataisomis į VRK savo narius dabartinėmis sąlygomis galėtų deleguoti ir socialdarbiečiai, Naglio Puteikio vadovaujama Lietuvos centro partija, Darbo partija ir Artūro Zuoko vadovaujama Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai).

Į VRK savo narius taip pat deleguoja Prezidentas, Seimo pirmininkas, kitos institucijos. Įstatymas reikalauja, kad institucijų ir politinių partijų deleguotų narių kiekis būtų proporcingas, todėl priėmus teikiamas pataisas turėtų atsirasti ir dar keturi jų deleguoti nariai.

Tvirtina, kad siūlymai dera su viešuoju interesu

Tarp įstatymo projekto teikėjų esantis Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys nebandė neigti, kad tokio tipo iniciatyvose yra politinio intereso plėsti įtaką, bet jo manymu šiuo atveju tai dera su viešu interesu.

„Be abejo, kad tiek įstatymo siūlymas dėl kartelės mažinimo, tiek anksčiau priimti įstatymo siūlymai dėl finansavimo tvarkos pakeitimo, dabar šis įstatymo projektas, kuris susijęs su atstovavimo padidinimu VRK sudėtyje, yra susijęs su tuo, kad dabartinėje koalicijoje yra partijų, kurios nori išsaugoti savo vietą po saule. Paimkime, kad ir socialdarbiečius.

Mano asmeniniu įsitikinimu, politikoje niekas nevyksta be kažkokio politinio intereso. Tik kartais tai dera prie demokratijos ir viešo intereso, kartais nedera. Šiuo atveju, man atrodo logiška, kad, jeigu jau pasakyta, kad finansavimas gaunamas ne pagal Seimo narių skaičių, o pagal balsuotojų skaičių, ir finansavimas skirtas būtent mažesnėms partijoms, tada turi būti ir atstovavimas keičiamas“, – kalbėjo P. Urbšys.

Politikas nemano, kad tai, kad Komisijoje atsirastų daugiau narių, įneštų daugiau chaoso į jos veiklą.

„Demokratijai yra gerai, kad egzistuoja nuomonių įvairovė. Tačiau yra paprasčiau, kaip būdavo tarybiniais laikais, kai buvo viena partija, ten rinkimų komisijose vykdavo viskas darniai, nebūdavo susikirtimų. Nemanyčiau, kad narių skaičiaus padidinimas gali sutrukdyti Komisijos darbą, atvirkščiai, reikia kalbėti, kiek tai padidins pasitikėjimą komisijomis“, – kalbėjo P. Urbšys.

Mano, kad Komisijoje padaugėtų chaoso

TS-LKD į VRK deleguotas V. Semeška yra įsitikinęs, kad toks Komisijos išplėtimas apsunkintų jos darbą.

„Aš galvoju, kad toks sprendimas atneštų daugiau chaoso pačioje VRK, kadangi mažiausiai keturios politinės partijos, kurių dalis net neturi daugiamandatėje rinkimų apygardoje išrinktų atstovų, galėtų deleguoti savo narius.

Taip pat automatiškai turėtų dar tiek pat narių papildomai skirti Teisininkų draugija kartu su Prezidentu ir Teisingumo ministru. Tai reiškia, kad ne mažiau kaip aštuoni VRK nariai dar prisidėtų“, – sakė V. Semeška.

Jo nuomone, tokiu būdu sprendimai VRK būtų priimami daug lėčiau.

„Taip pat reikia pažymėti, kad išlaidos, tai yra mokesčių mokėtojų pinigai, būtų gerokai didesnės. VRK biudžetas išsiplėstų“, – kalbėjo V. Semeška.

VRK narys nesupranta, kodėl skubama daryti tokius pokyčius.

„Panašu, kad prieš Seimo rinkimus valdantieji sumanė tokiu būdu padidinti savo įtaką VRK“, – sakė V. Semeška.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Top naujienos

Darganoti orai greit pasibaigs (3)

Serija ciklonų iš vakarų keliaujančių per Lietuvą arba visai šalia ir nešanti darganotus,...

Lietuviai skelbia sukūrę vaistą nuo koronaviruso: jis gali tapti pirmuoju pasaulyje (367)

Vilniuje įsikūrusi „ Northway Biotech “ pernai pranešė, kad kartu su šveicarais kuria...

Vilniuje atsidarė naujas traukos centras – tokio turgaus mums pavydės visos Baltijos šalys (268)

Gali būti, kad Vilnius nuo šiol turi naują madingiausią ir patraukliausią susitikimų vietą....

Po sunkios COVID-19 ligos kelias į sanatoriją – užvertas: dėl naujo Dulkio įsakymo susiklostė absurdiška situacija (182)

Praėjusį ketvirtadienį vilnietės Karinos tėvas po sunkios ir komplikuotos COVID-19 ligos buvo...

„Žalgiris“ artėja prie susitarimo su NBA patirties turinčiu amerikiečiu, žaidusiu ir Schillerio komandoje (1)

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas ketvirtadienį užsiminė , kad klubas jau yra...

Lietuvė apie padėtį šalyje, kuri manė nugalėjusi koroną: situacija dramatiška, ligos atveju nebepadeda net pinigai išpardavė pasigamintas vakcinas (251)

Koronaviruso atvejų skaičiui Indijoje vis mušant rekordus, šalies valstijos skelbia atskirus,...

Pasiilgusiems kelionių žinia iš Briuselio: štai ką svarbu žinoti planuojantiems atostogas (37)

Turizmas yra vienas tų sektorių, kurį COVID-19 pandemija paveikė labiausiai, dėl to gali būti...

Moterys ir technologijos: šie startuoliai pandemijos akivaizdoje sulaukė išskirtinio investuotojų dėmesio (1)

Kadaise rizikos kapitalo bendruomenės laikyti pernelyg nišiniais ar rizikingais, šiandien, kai...

Renata išdavė paslaptį, kaip ypatingai gardžiai paruošti karką: tai grilio bomba, kurią kepsite dar ne kartą (26)

Ar kada valgėte karką , ruoštą pomidorų sultyse? Maisto entuziastė Renata Stužėnienė iš...

Joana Balčiuvienė | D+

Po 7 metų santuokos atsibudo: ką daryti, jei tas žmogus man net nepatinka

Gyveni gyveni su žmogumi, ir staiga matai: na, ne toks protingas, kaip kolega. Ir ne tokie pomėgiai...