aA
Veto atveju siūloma Seimo statute numatyti prezidentui galimybę pakoreguoti savo dekrete išdėstytą pasiūlymą, kaip reikėtų tobulinti grąžintą įstatymą. Tokį siūlymą įregistravo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narė Vilija Aleknaitė Abramikienė.
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, statuto pakeitimo esmė – tais atvejais, kai Seimas nusprendžia iš naujo svarstyti prezidento grąžintą (vetuotą) įstatymą, suteikti šalies vadovui galimybę pakoreguoti savo dekrete išdėstytą pasiūlymą grąžinto įstatymo tobulinimui.

Tas vyktų svarstymo pagrindiniame komitete metu pateikiant patobulintą to paties pasiūlymo redakciją, neišeinančią iš prezidento dekrete suformuluotų pasiūlymų ribų.

„Dabar galiojanti tvarka tokios galimybės nesuteikia. Pakeitimas leistų sušvelninti dėl (…) prezidento veto susidariusią „arba – arba“ pasirinkimo situaciją, sudarytų galimybę prezidentui konstruktyviai dalyvauti įstatymų leidybos procese ir ieškoti kompromiso su Seimu dėl vetuoto įstatymo“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Parlamentarės vertinimu, tai stiprins bendradarbiavimą tarp prezidento ir Seimo, įstatymų priėmimo procese skatins tarpinstitucinį dialogą.

„Taip pat leis užtikrinti, kad įstatymo turinyje būtų geriau atspindėtas visuomeninis interesas, o priimami teisės aktai būtų kokybiškesni. Statuto pakeitimu išsamiau reglamentuojama ir prezidento vetuoto įstatymo svarstymo Seime procedūra“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Dabartinė tvarka tokio lankstumo nenumato

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, šiuo metu Konstitucija nurodo, kad prezidentas, grąžindamas Seimui pakartotinai svarstyti priimtą įstatymą, privalo pateikti tokio sprendimo motyvus.

Prezidentas juos išdėsto savo dekrete. Pareigos prezidentui pateikti pataisas ir papildymus priimtam įstatymui, kai jis grąžina jį Seimui svarstyti iš naujo, Konstitucija nenumato.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad iš Konstitucijos aiškėja, kad prezidentas tokią teisę (pateikti pataisas ir pasiūlymus) turi.

„Ją, kaip rodo nusistovėjusi praktika, realizuoja pateikdamas savo pasiūlymus kartu su dekretu, kuriuo priimtas įstatymas yra grąžinamas Seimus svarstyti iš naujo. Tačiau Konstitucija nenustato būdo, kaip prezidentas šią teisę realizuoja.

Nenustato jo ir Seimo Statutas, reglamentuojantis prezidento grąžinto įstatymo svarstymą Seimo posėdyje. Konstitucija tik įsakmiai reikalauja, kad Seimui svarstant Prezidento grąžintą įstatymą prezidento teikiamos pataisos ir papildymai būtų arba priimti arba atmesti, o Seimo Statutas specifiškai numato, kad Seimo posėdyje balsuojama, ar priimti įstatymą su visomis prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
4.0714

Top naujienos

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (149)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (16)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (63)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (114)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (13)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (102)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...

Iš Trumpo besijuokiantys pasaulio lyderiai – dar ne blogiausia (94)

Žaibiškai išpopuliarėjęs praėjusios savaitės NATO viršūnių susitikimo vaizdo įrašas,...

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (556)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...

Planuose – leisti už ES paramą pirkti žemę (7)

Žemės ūkio ministerija svarsto sekantį finansinį laikotarpį sukurti dar vieną paramos formą...