aA
Opozicijai priklausantys socialdemokratai siūlo nuo 2022 metų leisti daliai gyventojų susigrąžinti dar daugiau sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Neapmokestinamosioms pajamoms siūloma priskirti tam tikrą dalį metinių pajamų, kurias gautų vaikų susilaukusios šeimos.
Seime – idėja gimus vaikui GPM neapmokestinti 10 tūkst. eurų tėvų pajamų
© Shutterstock

Seime įregistruoto Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo iniciatoriai socialdemokratai sako, kad tokio tipo parama padėtų sušvelninti vienkartinius kaštus, kuriuos pagausėjus šeimai patiria tėvai.

„Šis siūlymas taikomas į viduriniąją klasę, dirbančius, mokančius mokesčius. (...) Jie pagrįstai skundžiasi, kad dirba, moka mokesčius, o atgal nieko negauna daugiau negu nedirbantys, nes visos išmokos suplokštintos – gauni tas pačias išmokas, nesvarbu dirbi ar ne. Kažkokia grąža turi būti, kad mokestinė moralė būtų didesnė“, – BNS sakė vienas pataisų teikėjų Gintautas Paluckas.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija prognozuoja, kad toks siūlymas padėtų mažinti nelegalų darbą, tuo metu kai kurie parlamentarai įspėja apie dideles valstybės išlaidas bei tai, kad lengvata neduos naudos mažas pajamas gaunančioms šeimoms.

Gimus vaikui – 10 tūkst. eurų tėvų pajamos neapmokestinamos

Neapmokestinamosios pajamos siūloma laikyti 250 bazinės socialinės išmokos (BSI, kuri dabar siekia 40 eurų) dydžio arba 10 tūkst. eurų vieno iš tėvų pajamas už kiekvieną gimusį vaiką.

„Jeigu būtų nustatoma didesnė neapmokestinamųjų pajamų suma, neproporcingai išloštų tie, kurie gautų didesnes pajamas, o tai nėra sąžininga“, – tvirtino G. Paluckas.

Pasak jo, lengvata būtų taikoma ir savarankiškai dirbantiems.

„Tai jiems būtų vienintelė ženklesnė parama, nes jie socialiai draudžiami, bet tik nuo minimalios algos, todėl jų išmokos mažos“, – aiškino parlamentaras.

G. Palucko teigimu, kurio šeimos nario pajamos būtų neapmokestinamos, spręstų patys tėvai. Gimus dvynukams, neapmokestinamomis pajamomis būtų laikomos abiejų tėvų pajamos, kiekvieno neviršijančios 10 tūkst. eurų, o gimus pametinukams, lengvata taip pat galėtų naudotis abu tėvai.

Parlamentaras skaičiuoja, kad neapmokestinus 10 tūkst. eurų pajamų, šeima per metus sutaupytų apie 2 tūkst. eurų – tiek, deklaravusi pajamas, galėtų susigrąžinti sumokėto GPM.

G. Paluckas sako, kad ateityje, kaip siūlo valdantieji, įvedus namų ūkio, kaip pajamų mokesčio mokėtojo institutą, 10 tūkst. eurų būtų taikomas bendroms šeimos pajamoms, o ne vieno iš tėvų.

Socialdemokratai skaičiuoja, kad maksimaliai išnaudota lengvata valstybei kainuotų apie 55 mln. eurų.

Galimi biudžeto netekimai, nepasieks mažas pajamas gaunančiųjų

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys „valstietis“ Tomas Tomilinas sako, kad toks siūlymas atitinka idėjinę šeimos rėmimo kryptį, yra nemažai valstybių, kur įvestas apdovanojimo principas, tačiau, pasak jo, pakeitimų priėmimo realumą mažina galimi biudžeto netekimai.

„Šansų neturi. 55 mln. eurų yra labai didelė suma, būtent tiek kainuoja pakelti visiems vaikams išmokas 10 eurų. Manau, kad kur kas svarbiau yra susikoncentruoti į vaiko pinigų sistemos tobulinimą ir spartų vaiko pinigų kėlimą“, – BNS teigė T. Tomilinas.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas abejoja, ar su tokiu siūlymu įmanoma pasiekti deklaruojamus tikslus.

„Mažas pajamas gaunantys turi ribotas galimybes pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis, dėl jiems jau taikomo aukšto neapmokestinamojo pajamų dydžio“, – BNS teigė komiteto vadovas.

Jis sako, kad šiuo metu galioja kompleksinė, intensyvi parama šeimoms, auginančioms vaikus: vienkartinė išmoka už kiekviena gimusį vaiką – 440 eurų bei papildoma 70 eurų išmoka kiekvieną mėnesį – vaiko pinigai.

„Tai yra brangios, tačiau pakankamai efektyvios tiesioginių išmokų priemonės, mažinančios šeimų skurdą bei socialinę atskirtį“, – įsitikinęs M. Majauskas.

Motyvacija legaliai rodyti darbo užmokestį

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė naują būdą remti vaikų susilaukiančias šeimas vadina gera idėja ir puikia motyvacija legaliai rodyti darbo užmokesčio ar kitas pajamas, kurios apmokestinamos GPM.

Pasak jos, tokia lengvata skatintų atsakingumą ir motyvuotų susilaukti vaikų, kai asmenys gauna legalias apmokestinamas pajamas bei geba save išlaikyti.

„Šia lengvata galės pasinaudoti abu šeimos nariai ne tik dėl darbo užmokesčio pajamų, bet ir dėl turto pardavimo, nuomos, dividendų ar kitos veiklos pajamų, nuo kurių nebuvo mokami mokesčiai „Sodrai“ dėl vaiko priežiūros išmokos gavimo“, – pastebėjo ji.

Lengvatos trūkumu D. Čibirienė vadina tai, kad ji negalės būti taikoma GPM, kuris sumokamas už verslo liudijimą.

„Manyčiau būtų teisingiau, kad lengvata būtų taikoma visoms gyventojo pajamoms be išimčių“, – BNS teigė ji.

Jeigu Seimas socialdemokratų pataisą priimtų, atsirastų 59-oji neapmokestinamųjų pajamų rūšis.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2019 metais Lietuvoje gimė 27 393 vaikai, 759 arba 2,6 proc. mažiau nei 2018-aisiais.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

Po kilusio skandalo Bajarūnas atsakė į svarbiausius klausimus: esu naudojamas politinėje kovoje dar papildyta (21)

Delfi paviešinus Užsienio reikalų ministerijos ( URM ) inspektorių situacijos vertinimą...

Verslas PliusArūnas Milašius

Rado sprendimą atstatyti daugiametėms pievoms – ūkininkus apipils pinigais ir šie jau rado schemą, kaip gauti didžiausią naudą dalis ūkių jaučiasi apgauti

Žemės ūkio ministerija ieško sprendimų, kaip gelbėtis, kad daugiametės pievos nebūtų...

Į Lietuvą atkeliavusi gripo atmaina – pavojingesnė nei įprastai: gydytoja priminė pirmuosius simptomus

Santaros klinikos pranešė, kad praėjusią savaitę nustatytas pirmasis gripo A atvejis. Pasak...

„Politico“: Turkijoje slapta susitiko ES, JAV ir Rusijos atstovai (2)

Įtakingi Jungtinių Valstijų bei Europos Sąjungos atstovai Turkijoje susitiko slaptoms deryboms...

Pateikė daugiau detalių apie pastojusią 11 metų mergaitę: pranešė medikai, kreiptasi į policiją (5)

Antradienį žiniasklaida pranešė apie pastojusią mažametę, kuriai yra 11 metų. Tarnybos apie...

Marso paviršiuje užfiksuotas milžiniškas dulkių viesulas, galinga stichija praūžė pro marsaeigį „Perseverance“

Marsaeigis „ Perseverance “ užfiksavo neįprastai didelį Marso viesulą. NASA mokslininkai...

Vilniaus oro uoste milžiniškos eilės tęsiasi toliau, keleiviai stringa dar tarpduryje

Dar praėjusią savaitę ėmė plūsti žmonių pasakojimai apie susidariusią košmarišką...

Nežinomųjų vis mažiau: aiškėja, kas bandys tapti TS-LKD kandidatu į prezidentus politologas: Šimonytės paraiška – dviguba (25)

Premjerė Ingrida Šimonytė nusprendė dalyvauti konservatorių pirminiuose rinkimuose dėl...

ELTA

Putinas vyks į pirmąją užsienio kelionę po arešto orderio išdavimo (4)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kitą savaitę lankysis Kirgizijoje, trečiadienį pranešė...

Policija atlieka tyrimą dėl nėščios 11-metės išžaginimo (2)

Antradienį pasklidus žiniai apie nėščią 11-metę, užsiminta, kad įvykį tiria teisėsauga....