aA
Nepaisant ekspertų nuomonės, kad Lukiškių aikštėje turėtų iškilti kalva, Seime gimsta iniciatyva įstatymu įpareigoti ten pastatyti Vytį.
Arūno Sakalausko Vytis – „Laisvės kario“ skulptūra
© Organizatorių archyvas

Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas valstietis žaliasis Arūnas Gumuliauskas teigė, kad ketvirtadienį Seime bus pradėti rinkti parašai dėl Lukiškių aikštės Vilniuje įstatymo projekto. Jo teikėjai – A. Gumuliauskas ir konservatoriai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis.

„O jame yra labai paprastai parašyta - Trečias punktas: „dominuojančiu Lukiškių aikštės akcentu turi būti jame įrengtas memorialas žuvusiųjų už Lietuvos laisvę aukoms ir istorinį Lietuvos laisvės kovų simbolį Vytį vaizduojantis monumentas“, - citavo A. Gumuliauskas.

Pasak jo, trečiadienį posėdžiavusi Seimo Valstybės istorinės atminties komisija taip pat išreiškė palaikymą Vyčio projektui. Buvo priimtas protokolinis sprendimas padaryti viešą pareiškimą, kurio „esmė yra tame, kad turi būti Lukiškių aikštėje Vytis“.

Aiškindamas Vyčio entuziastų motyvus A. Gumuliauskas pasitelkė savo kolegos frakcijoje Eugenijaus Jovaišos trečiadienio posėdyje išsakytą pastebėjimą, kad užsakyme paminklui buvo parašytas reikalavimas, kad aikštėje stovėtų svarbiausias Lietuvos valstybės simbolis.

„Mes pažiūrėjome, pagal Konstituciją svarbiausi valstybės simboliai yra vėliava - Trispalvė, herbas – Vytis, ir yra himnas. Jei kalbame apie skulptūrą, kito kelio net nėra, yra Vytis. Po jo (E. Jovaišos – DELFI) pasisakymo daug kam prašviesėjo ir komisijos nariai pritarė tokiai pozicijai“, - sakė A. Gumuliauskas.

Vilniaus savivaldybė įgyvendina kitą idėją

Kaip teigė Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas, meras nekomentuoja atskirų Seimo narių iniciatyvų.

„Savivaldybė įgyvendina Andriaus Labašausko memorialo idėją, surinkusią daugiausia vilniečių ir ekspertų balsų Vyriausybės rengtame memorialo idėjos konkurse. Menininkas rengia projektinius pasiūlymus, juos apsvarčius su paveldosaugos ekspertais bus nedelsiant rengiamas memorialo projektas, perkami A. Labašausko memorialo pastatymo darbai“, - teigė A. Zubriakovas.

DELFI primena, kad nemažai vilniečių apklausoje palaikė kitą idėją, nors nedidele persvara labiau palaikė Vytį, tačiau po ekspertų vertinimo konkurse nugalėjo Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais.

Skulptoriaus ir dizainerio A. Labašausko pasiūlymas – aikštėje suformuoti kalvą, kurios pietinis, į Gedimino prospektą orientuotas šlaitas būtų užbaigtas vertikaliu, griežtos formos, skulptūrinės plastikos memorialiniu reljefu. Likusi kalvos dalis susilietų su aikšte ir pratęstų aikštės pievas bei takus, papildydama ir paįvairindama kraštovaizdį. Kalvos šlaite formuojamą memorialinę sieną – skulptūrinį memorialo reljefą – menininkas ketina sukurti darydamas medžių kamienų ir medžio ruošinių atliejas.

Kaip atspirties tašką autorius pasitelkia medinių partizanų bunkerių sienos pavyzdžius bei miško – lietuviams svarbaus ir strategiškai, ir sakraliai – elementus. Gauta „negatyvi“ reljefinė forma pagal menininko sumanymą, esant tam tikram saulės apšvietimui, formuos realistiškos bunkerio sienos ir miško elementų iliuziją.

Antradienį kreiptasi į Generalinę prokuratūrą dėl įtarimų, kad konkursas, kurio metu buvo sprendžiama, kas stovės Vilniaus Lukiškių aikštėje, vyko neskaidriai.

Tokio kreipimosi autorius – politikas Stanislovas Buškevičius. Panašiais įtarimais anksčiau yra dalijęsis ir Vyčio paramos fondo atstovas Vilius Kavaliauskas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (297)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Gydytoja Cikanavičiūtė apie riebalus: papasakojo viską, kas jums nutylima (32)

Riebalai – viena pagrindinių maistinių medžiagų, pastaruoju metu kelianti daug diskusijų ir...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (510)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Dėl milijonų peržiūrėto seksualaus Tomo Bagdonavičiaus vaizdo klipo pasipylė grasinimai ir iširo šeima (58)

Londone ilgus metus dainavęs ir didesnio populiarumo sulaukęs po to kai prakalbo apie savo...

„Tinginių“ uogos: miestiečių pora įsitikino, kad ne viskas paprasta, bet ūkio nemeta (1)

Užkietėjęs miestietis su sutuoktine susigundė vadinamomis „tinginių“ uogomis ir ėmė...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (167)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo? (1)

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad...

„Fast Lap“ žiedinių lenktynių organizatoriai padėjo tašką: tai buvo paskutinis sezonas (5)

Automobilių sporto entuziastų prieš dešimtmetį pirmą kartą organizuotų žiedinių lenktynių...

„Facebooke“ plinta nušautų šunų nuotraukos: įtaria medžiotojus (24)

Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti dviejų, galimai, nušautų, šunų...

Kėdainių arena nepatenkintas Šeškus: kitą kartą gal be lanko žaisime kaltino ir ligą (10)

Prienų „Skycop“ vyriausiasis treneris Virginijus Šeškus paaiškino, kodėl jo auklėtiniai...