aA
„Jeigu mes žmonių klaustume, kas jiems yra svarbiau, ar valdžios stabilumas ir gebėjimas dirbti, ar noras, kad būtų daugiau partijų, būtų didesnis atstovavimas, nors partijų pas mus ir taip jau yra labai daug. Ką pasirinktų rinkėjai?“ – laidoje „DELFI diena“ apie pasiūlymą dėl rinkimų kartelės nuleidimo kalbėjo VU TSPMI politologė Ainė Ramonaitė.

Po praėjusią savaitę padarytos pertraukos į Seimą grįžta Seimo rinkimų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma sumažinti patekimo į parlamentą kartelę.

Praėjusią savaitę Seimas pritarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nario Naglio Puteikio, taip pat šios frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio siūlymui iki 3 proc. ir 5 proc. sumažinti ribą, pagal kurią politinių partijų kandidatų sąrašas ir jungtinis kandidatų sąrašas galėtų gauti mandatus šalies parlamente.

Tačiau įstatymo pataisų priėmimo procedūra toliau nepajudėjo, nes, konservatoriams paprašius, paskelbta pertrauka iki kito posėdžio.

Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Simono Gentvilo inicijuotomis Seimo rinkimų įstatymo pataisomis buvo siūloma nustatyti, kad politinių partijų kandidatai patektų į Seimą, jei partija rinkimuose perkoptų 4 proc. ribą, o jungtinių kandidatų sąrašas – pasiekęs 6 proc. ribą.

Tikina, kad nebūtų esminių pokyčių

DELFI laidoje buvęs Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas tikino, kad šis sprendimas esminių pokyčių neatneštų.

„Ypatingai nieko nekeistų, padidėtų pražuvusių balsų skaičius. Tai esminis dalykas, padidėjų pasitikėjimas rinkėjais, o dabar barjeras yra vienas iš aukštesnių visoje Europoje, o kad kažkaip ypatingai pasikeistų Seimo sudėtis, galbūt atsirastų daugiau Seimo narių grupių, bet, mano galva, prie tokių dalykų mes jau esame įpratę. Pamenu 90-uosius metus, kai buvo diskusijų, kad koalicinė Vyriausybė gali būti Lietuvoje labai sudėtingas klausimas, bet dabar tai jau praeitas klausimas. Svarbiausia šio pasiūlymo esmė yra demokratijos plėtra.

Arnas Mazėtis, Ainė Ramonaitė, Zenonas Vaigauskas
Arnas Mazėtis, Ainė Ramonaitė, Zenonas Vaigauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip bebūtų paradoksalu, didesnis rinkėjų atstovavimas reiškia didesnę rinkėjų atsakomybę, geresnį jų paisirinkimą ir politologų nuogąstavimai, kad atsirastų visiškai netikusių Seimo narių ir panašiai, šiek tiek perdėti“, – kalbėjo Z.Vaigauskas.

Politikoje – per daug susiskaldymo

Tuo tarpu A.Ramonaitė pabrėžė, kad dabartinėje politinėje sistemoje jau ir taip yra per daug susiskaldymo.

„Aš labiau pritarčiau kolegos Mažvydo Jastramskio apibendrintam vertinimui, kad Parlamente padidėtų chaosas. Mums jo ir taip pakanka, manau, kad kas tikrai sumažėtų, tai Vyriausybės efektyvumas. Jeigu mes žmonių klaustume, kas jiems yra svarbiau, ar valdžios stabilumas ir gebėjimas dirbti, ar noras, kad būtų daugiau partijų, būtų didesnis atstovavimas, nors partijų pas mus ir taip jau yra labai daug.

Ką pasirinktų rinkėjai? Man atrodo, kad pasirinktų didesnį efektyvumą. Sunku pasakyti, koks tiksliai būtų efektas, nes su kiekvienais rinkimais turbūt jis būtų skirtingas, bet dabartinėje situcijoje šis siūlymas, manau, yra labai pavojingas. Šiuo metu turime labai didelį susiskaldymą ir dalis partijų yra subyrėjusios, suskilusios, jos visos nori patekti su savo sumažėjusiomis pajėgomis“, – tikino pašnekovė.

Tiesa, Z.Vaigauskas akcentavo, kad tendencijos istorijoje rodo, kad įvairūs cenzai ir barjerai politikoje traukiasi.

Zenonas Vaigauskas
Zenonas Vaigauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Manau, kad politologai turėtų atkreipti dėmesį į bendrą tendenciją. Jeigu mes paimtume paskutinius pusantro šimto metų, mes matytume, kad visokie tokie apribojimai, barjerai, cenzai, mažėja ir traukiasi.

Ką reiškia tie mandato nepraėjusių rinkėjų balsai? Jie yra pražuvę. (...) O kalbant apie tas mažąsias partijas, kalbos, kad ateis į Seimą mažosios partijos, mano galva, tai yra pačių rinkėjų nepasitikėjimas. Negi jie išrinks tokius, kurie visiškai nebus verti atstovavimo Seime“, – svarstė jis.

Negalima kartelės nuleisti iki 0

Tiesa, laidoje Z.Vaigauskas taip pat tikino, kad negalima kartelės visai nuleisti iki nulio. „Manau, kad Seimo narių grupes, kurios turėtų būti atstovaujamos Seime, nustato ne rinkimų komisija, o patys rinkėjai. Tos grupės, kurios paskutiniuose 2016-ujų metų rinkimuose balsavo už Lietuvos centro partiją, lieka neatstovaujamos.

Negalime leisti kartelės iki nulio, nes vieno mandato vertė yra 17 tūkst. balsų. Tai reiškia, kad leisti mandato žemiau to skaičiaus turbūt jau nebegalime.“

Manipuliacija skaičiais

Nepaisant tokių argumentų, A.Ramonaitė mano, kad visa tai primena tik manipuliacijas ir sprendžiama ne ta problema, kurią iš tiesų reikėtų spręsti.

„Čia yra graži manipuliacija skaičiais. Parlamente irgi buvo išsakyti tokie manipuliatyvūs dalykai, bet nepasakoma kita pusė apie efektyvų slenkstį. Pavyzdžiui, Portugalijoje nėra slenksčio, bet efektyvus slenkstis yra 6,7. Nes apygardos yra mažos. Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių, kur mes imame visą Lietuvą kaip vieną apygardą. Kitose šalyse yra visai kitoks variantas. Šalis yra dalinama į, pavyzdžiui, 10 mandatų apygardas, ir tada ta natūrali kartelė, kuri niekur neužrašyta, ji tampa dar aukštesne.

Ainė Ramonaitė
Ainė Ramonaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Jeigu mes sakome, kad problema yra iššvaistyti balsai, tai kur yra labiausiai iššvaistyti balsai? Vienmandatėse apygardose 50 proc. balsų visiškai nueina veltui. Jeigu čia yra didžioji problema, tai naikinkime vienmandates apygardas ir padarykime proporcinį atstovavimą visoje Lietuvoje. Tada išspręstume šią problemą, nes dabar sprendžiama visai kita problema.

Sprendžiama, kaip šioms mažytėms partijoms, kurios turi mažai palaikymo, vis tik patekti į Parlamantą. Tai tokia tada ir demokratija“, – sakė ji.

Seimas ketvirtadienį sugrįš prie Seimo rinkimų įstatymo pataisų priėmimo. Tik tada paaiškės galutinis tautos atstovų sprendimas. Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.8421

Top naujienos

Po reto įžūlumo medžioklės Vilniaus rajone – išskirtinė malonė girtam šauliui (62)

Per išgertuves nusprendęs pamedžioti Vilniaus rajono gyventojas išsitraukė namuose slėptą...

Pavojingiausi mikrorajonai Vilniuje: mažos būsto kainos suvilioja tik drąsiausius (21)

Rinkdamiesi būstą, naujakuriai sudaro visą reikalavimų sąrašą: patraukli kaina, kokybiškas...

Ekonomistai pernelyg susirūpinę nelygybe – ne tai nulemia gyventojų laimę (16)

Ekonomistams didžiausia nelygybės problema – tai, kiek iš tiesų mažai jie apie ją išmano. O...

Paskelbti NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketai, Sabonis pakilo dar labiau (7)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį NBA paskelbė šių metų „Visų žvaigždžių“...

Gydytojas Morozovas ragina nejuokauti: masiškai daromos sveikatą ir pinigus kainuojančios klaidos

„Aš be antibiotikų nuo gripo nepasveikstu“ – jei dar neprasidėjo, tai tuojau prasidės...

Neįtikėtina istorija: 3,2 promilės pripūtęs vyras tikino keturračio nevairavęs, o bėgęs paskui vagį

Ką daryti, kai už vairavimą esant sunkiam girtumo laipsniui neišvengiamai gresia solidi...

The Economist

Nugaros skausmas – rimta ir prastai sprendžiama pasaulinė problema

Kodėl geresni metodai padėti kenčiantiems plinta taip lėtai?

15 tūkstančių metų senumo ledyne buvo aptikti keli senovės virusai: bijoma, kad jie pasklis po aplinką (3)

2015 metais mokslininkų komanda iš JAV ir Kinijos išvyko į Tibetą surinkti seniausio Žemės...

Išdalytos „Žmonės 2020“ statulėlės: Dano Rapšio triumfas ir jautriai pagerbtos pernai išėjusios žvaigždės (222)

Sausio 23-iąją dieną, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bei tiesioginiame LNK...

Seimas už 66 tūkst. eurų ketina pirkti skintų gėlių (14)

Seimo kanceliarija ketina pirkti skintų gėlių, kurių numatoma bendra vertė be PVM – 66,1...