Pagal Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkės Astos Kubilienės pateiktas Seimui Žmogaus užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo (ŽULPKĮ) pataisas, siūloma pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose karantino sąlygomis dirbantiems medikams mokėti 50–100 proc. dydžio priedus.

Karantino laikotarpiu tokie priedai nuo pastoviosios darbo užmokesčio dalies (įskaitant darbdavio mokamus mokesčius) būtų mokami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Juos gautų tie sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, kurie organizuoja ir teikia sveikatos priežiūros paslaugas ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis sergantiems pacientams ar vykdo epidemijų profilaktikos priemones tokių ligų židiniuose.

Kovo 31 d. Seimui du kartus balsuojant nepavyko priimti šių Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkės A. Kubilienės pateiktų įstatymo pataisų.

Planą padidinti algas medikams sugriovė Seimo narių Antano Matulo ir Raimundo Martinėlio pasiūlymas mokėti didesnes algas ir kituose padaliniuose dirbantiems medikams. Jie siūlė, kad paskelbus karantiną visiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams būtų mokamas 50 proc. jų pastoviosios darbo užmokesčio dalies dydžio priedas. Tiems, kurie dirba su ypač pavojinga užkrečiamąja liga sergančiais pacientais ar vykdo epidemijų profilaktiką, buvo siūloma skirti nuo 100 iki 150 proc. priedus.

Valdantieji tvirtino, kad tokiam siūlymui įgyvendinti nėra paskaičiuotas lėšų poreikis.

Kaip primena ELTA, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime nariai A. Kubilienė ir Darius Kaminskas yra parengę naujas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekiama papildomai numatyti socialines garantijas medikams ir kitiems sveikatos apsaugos specialistams, kurie dirba pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose.

Siūloma, kad medikams, dirbantiems užkrečiamų ligų židiniuose, užmokestis didėtų nuo 60 iki 100 proc., atsižvelgiant į konkretaus sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojų vykdomų funkcijų pobūdį, sudėtingumą ir atsakomybės lygį. Taip pat nauji įstatymo pakeitimai padidina ir netekto darbingumo išmokas, kai gydytojas tampa infekuotu. Būtų garantuojamos išmokos ir medikams, kurie grįžta į Lietuvą ir neturi darbo stažo Lietuvoje, bet siekia padėti Lietuvai kovoti su koronaviruso infekcija ir čia įsidarbina.

„Mūsų įsipareigojimas aiškus – privalome kelti medikų, kurie dirba infekcijos židiniuose ir kasdien rizikuoja savo sveikata bei gyvybe, atlyginimus.(...) Tikiu, kad mūsų pasiūlymas sulauks paramos Seime ir gydytojams turėsime gerą žinią – jie savo nuoširdžiu darbu yra neabejotinai verti mūsų kuo didžiausios pagarbos ir dėkingumo“, – sako Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Kubilienė.