Seimas trečiadienį neeiliniame posėdyje surengtoje diskusijoje dėl integracijos į Europos Sąjungą (ES) priėmė rezoliuciją, kurioje ragina stiprinti Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų galias priimant sprendimus ES. Tokios pozicijos, Seimo nuomone, turėtų laikytis Lietuvos atstovai, kurie dalyvaus kitais metais darbą pradėsiančiame ES valstybių ir valstybių kandidačių atstovų Konvente, turėsiančiame nubrėžti ES ateities kontūrus.
Lietuva į Konventą deleguos du Seimo ir vieną Vyriausybės atstovą. Kol kas ši delegacija nėra suformuota.

Be to, priimtoje rezoliucijoje Seimas pasisako už visų ES narių lygiateisiškumo, subsidiarumo, solidarumo, skaidrumo ir proporcingumo principus.

Rezoliucijos projektą pateikęs Europos reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Vytenis Andriukaitis pripažino, jog rezoliucija yra "guminė", tačiau tikėjosi, jog Lietuvos pozicijas dėl ES plėtros bus galima patikslinti vėliau.

Rezoliucijoje nėra kalbama apie referendumą dėl stojimo į ES, nors atskiri parlamentarai diskusijose pasisakė už referendumo surengimą.

Diskusijų metu V.Andriukaitis pasiūlė sustiprinti jo vadovaujamo Europos reikalų komiteto funkcijas, užtikrinant integracijos į ES kontrolę. Jis taip pat pareiškė, jog Lietuva jau turi pradėti galvoti ne kaip šalis kandidatė, o kaip pilnateisė ES narė.

Seimo diskusijose kalbėję Vyriausybės atstovai džiaugėsi derybų tempais, tačiau įspėjo, jog kitais metais laukia sudėtingiausi derybų skyriai.

Vyriausiasis Lietuvos euroderybininkas Europos komiteto prie Vyriausybės vadovas Petras Auštrevičius pažymėjo, jog šie metai Lietuvai derybose su ES buvo "ypač sėkmingi", nes pasiektas "proveržis" derybose.

Per šiuos metus derybos buvo baigtos pagal 14 derybinių skyrių, ir tai leido Lietuvai pasivyti anksčiau derybas pradėjusias kandidatas, o kai kurias ir aplenkti.

"Lietuva tvirtai įsitvirtino 10 šalių kandidačių grupėje, kurios turi realias galimybes baigti derybas 2002 m., įstoti į ES pirmajame plėtros etape ir dalyvauti 2004 m. liepos mėnesį vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose", - teigė P.Auštrevičius.

Iš viso Lietuva yra uždariusi 21 skyrių iš 31, tačiau kitais metais teks derėtis dėl sunkiausių skyrių, tokių kaip žemės ūkis, energetika ir mokesčiai.

Premjeras Algirdas Brazauskas taip pat džiaugėsi, jog Lietuvos narystė ES yra jau "ne už kalnų", tačiau pažymėjo, jog "atskirų skyrių uždarymas yra viena darbo pusė".

A.Brazausko teigimu, ne mažiau yra svarbu pasirengti dalyvauti ES vykdomose programose, įsisavinti jos teikiamą finansinę paramą, todėl Vyriausybė kitais metais ketina ypatingą dėmesį skirti administraciniams gebėjimams stiprinti.

Savo ruožtu jis paragino Seimą ir politines partijas ieškoti bendro sprendimo dėl vieno iš sunkiausių derybų klausimų - Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo, pažymėjęs, jog Lietuva "bus priversta" sprendimą dėl to priimti jau kitų metų pirmąjį pusmetį.

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pažymėjo, jog derybų skyriai uždaryti preliminariai, o derybose galioja principas: "niekas nesutarta, kol nesutarta viskas".

Tačiau jis paragino Seimą atsakingai įvertinti siūlymus atnaujinti derybas pagal preliminariai užbaigtus skyrius.

Kai kurie parlamentarai siūlo atnaujinti derybas dėl laisvo kapitalo judėjimo, siekiant išsiderėti pereinamąjį laikotarpį dirbamos žemės pardavimui užsieniečiams.

Šalies diplomatijos vadovas teigė, jog Europos Komisija derybas su valstybėmis kandidatėmis sieks baigti kitų metų gruodį, o neformalūs sprendimai dėl kandidačių bus priimti dar anksčiau.

"Paskutinius mūsų "pamatavimus" Komisija atliks birželio-liepos mėnesiais", - pažymėjo A.Valionis.

Seimo pirmininkas A.Paulauskas paragino sustiprinti parlamento administracinius gebėjimus užtikrinti sklandesnį įstatymų, tarp jų ir eurointegracinių, priėmimą.

Seimo posėdyje vyriausiasis euroderybininkas P.Auštrevičius pateikė ir skaičius, iliustruojančius akivaizdžią Lietuvos narystės ES naudą.

P.Auštrevičiaus teigimu, preliminariais skaičiavimais, Lietuva per pirmuosius narystės metus iš ES biudžeto gautų apie 450 mln. eurų (1 700 mln. litų), o jos įmokos į biudžetą tuo pačiu metu būtų apie 170 mln. eurų (640 mln. litų).

Taip susidarytų apie 280 mln. eurų (1060 mln. litų) teigiamas balansas (arba vidutiniškai apie 300 litų vienam Lietuvos gyventojui).

Praėjus 4-5 m. po Lietuvos įstojimo į ES Lietuvos įplaukos iš ES biudžeto galėtų išaugti iki dviejų kartų.

Prieš mėnesį Europos Komisija pirmą kartą pripažino, kad Lietuva iš esmės yra pajėgi baigti derybas iki 2002 metų pabaigos bei pasirengti narystei ES 2004 metais, o šią nuostatą patvirtino praėjusią savaitę Lakene vykęs ES aukščiausiojo lygio susitikimas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (10)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (26)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (30)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (104)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (60)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (13)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (16)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Gyvai / Dešimtasis Dakaro etapas: greičio ruože lietuviai žengia koja kojon (114)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (478)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (6)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...