aA
Seimas svarstys, ar birželį rengti pirmalaikius rinkimus. Antradienį parlamentas nutarė pradėti svarstyti Seimo narių mišrios grupės atstovų Žilvino Šilgalio ir Agnės Zuokienės siūlymą, pagal kurį pirmalaikiai Seimo rinkimai būtų surengti birželio 3 dieną.
Seimas svarstys pirmalaikių rinkimų idėją
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kad Seimas imtųsi svarstyti tokį nutarimą, pasisakė 50 parlamentarų, 12 buvo prieš, 31 susilaikė.

Toliau klausimas bus svarstomas Seimo komitetuose ir balandžio 17 grįš į plenarinio posėdžio darbotvarkę.

Pirmalaikių rinkimų idėją palaikė ne tik opozicinės partijos, bet ir dalis valdančiųjų: konservatoriai Mantas Adomėnas, Vida Marija Čigriejienė, Rimantas Jonas Dagys, Vincė Vaidevutė Margevičienė, Kęstutis Masiulis, Edmundas Pupinis, Naglis Puteikis, Arvydas Vidžiūnas, Liberalų sąjūdžio atstovai Petras Auštrevičius ir Andrius Endzinas.

Seimui apsisprendus dėl pirmalaikių rinkimų, jie turėtų būti suorganizuoti per 90 dienų.

Ž.Šilgalis: šitas Seimas „išsikvėpęs“

Pristatydamas klausimą, Ž. Šilgalis aiškino manąs, kad „šitas Seimas išsikvėpęs“, į niekur neveda. Parlamentaras sakė ne kartą girdėjęs nuomonių, kad rinkimai rudenį – ydinga praktika. Dėl to jis siūlė rinkimus visiems laikams perkelti į pavasarį ir taip sutrumpinti dabartinių Seimo narių kadenciją.

Ž. Šilgalis kėlė klausimą, ar rinkėjams ne per brangu dar pusmetį turėti tokią išsikvėpusią valdžią. Pasak jo, jei kažkas galvoja, kad problemos išsisprendė ir valdančiojoje koalicijoje vėl tvyro santarvė ir sutarimas, tai situacija toli gražu ne tokia.

„Nieko tokio nėra. Net arti to nėra. Yra tik fikcija arba, kitaip tariant, savęs raminimas siekiu kaip nors užbaigti šlubuojant šitą kadenciją. Bet vėlgi ar nėra tai per brangu šiai valstybei ir ar nebūtų daug naudingiau, jei mes ryžtumėmės šiam sprendimui – visiems pasitikrinti pasitikėjimą“, - dėstė parlamentaras.

Ž. Šilgalis gynėsi nuo nuskambėjusių pareiškimų, kad tokiomis idėjomis siekiama sužlugdyti šalies energetinę nepriklausomybę. Esą net ir nusprendus rengti pirmalaikius rinkimus, šis Seimas turėtų baigti pavasario sesiją ir galėtų energetinius projektus svarstyti.

Trauktis vienas nenori

Ž. Šilgalis kalbėjo apie balsavimą tarp „verčių“ - likusio pusmečio Seimo nario atlyginimo - ir „vertybių“. Ž. Šilgalis kartojo, kad valdančioji dauguma šlubuoja ir daugiau nebelabai ką gali nuveikti.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos atstovas Andrius Mazuronis teiravosi, ar Ž. Šilgalis po nesėkmės – jei pirmalaikių rinkimų idėjai nebūtų pritarta - neplanuoja padėti mandato.

„Ar jums nepavykus dėl šio sprendimo, nemanote, kad būtų pakankamai didelė vertė ir vertybė, kad jūs irgi padėtumėte savo mandatą ir tokiu būdu parodytumėte iš tiesų tą sektiną pavyzdį, kokio reikėtų laikytis, matyt, vertybes propaguojančiam politikui“, - klausė A. Mazurinis.

Ž. Šilgalis, pasipiktinęs „taip statomu klausimu“, atsakė, kad vieno Seimo nario ar grupės jų išėjimas giluminių klausimų neišspręstų. „Išeiti galima, gerbiamas Andriau, iš visur, išeiti galima ir iš gyvenimo, bet, deja, gyvenimas nuo to nepasikeičia – gyvenimas tęsiasi, tik jau jau tęsiasi be tavęs“, - dėstė parlamentaras.

„Kuo dabartinė valdanti dauguma trumpiau bus valdžioje, tuo Lietuvai bus geriau. Ir kiekvieną valandą – nekalbant apie kiekvieną dieną, kada valdantieji ir toliau valdo mūsų valstybę, atneša mums neįkainojamą žalą“, - rėžė „Tvarkos ir teisingumo frakcijos“ Seime vadovas Valentinas Mazuronis.

Tuo metu valdančiųjų atstovas konservatorius Edvardas Jurkevičius sakė manantis, kad jei tautai reikia pirmalaikių rinkimų, teikti neeilinių Seimo rinkimų datą gali didelį tautos pasitikėjimą turinti prezidentė. „Galėtume pasiūlyti prezidentei tiesiog paskubinti rinkimus ir viskas atsistotų į vietas“, - sakė E. Jurkevičius.

Idėjos autorė – I.Degutienė

DELFI primena, kad pirmoji apie pirmalaikius rinkimus kovą prabilo Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė. Ji tai pareiškė po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė atmetė premjero Andriaus Kubiliaus teikimą iš vidaus reikalų ministro posto atleisti liberalcentristą Raimundą Palaitį.

R. Palaičiui atsistatydinus, I. Degutienės apsigalvojo ir pareiškė, kad pirmalaikių rinkimų gali nebereikėti, jei koalicija išspręs nesutarimus.

Šalies Konstitucija numato, kad pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip trijų penktadalių, t.y. ne mažiau 85 Seimo narių, balsų dauguma.

Eiliniai Seimo rinkimai planuojami spalio mėnesį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Visiškas fiasko: konservatorių pirmalaikių Seimo rinkimų idėja žlugo atnaujinta (7)

Seimui antradienį buvo pateiktas priešlaikinių Seimo rinkimų nutarimo projektas. Apie tai dar...

Karas Ukrainoje. Beveik visa Kachovkos hidroelektrinė – po vandeniu, į kai kurias gyvenvietes neįmanoma patekti ekspertai: tai baisiausio košmaro scenarijus (28)

Naktį į antradienį okupantai rusai susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri yra prie...

Paaiškėjo, kurie konservatoriai nepalaikė pirmalaikių Seimo rinkimų išsami balsavimo statistika

Antradienį Seimas apsisprendė dėl valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Patvirtinta galutinė dujų kaina gyventojams: nuo liepos laukia malonus pokytis (3)

Gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams nuo liepos mažėja 4–5 centais. Valstybinė...

Po Ukrainos užtvankos susprogdinimo – reakcija iš NATO (1)

Antradienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pasmerkė svarbios Ukrainos užtvankos...

Anna Tamm, Marija Ševčiuk, delfi.ee

Maskvoje studijuojantis estas po gatves vaikščiojo mėlynais ir geltonais drabužiais: papasakojo, kaip vietiniai reaguoja į užsieniečius

Nyaono mokosi Rusijos valstybiniame Kosygino vardo institute – studijuoja kostiumo ir drabužių...

Skyrybas išgyvenęs Sergejus Maslobojevas: meilė visada muša smarkiau negu smūgiai

„Meilė visada muša smarkiau negu smūgiai. Netgi Kuvalda“ – itin atvirame interviu laidoje...

Po rusų teroristinio akto – šokas: tai bus didžiausia amžiaus katastrofa papildyta; pakomentavo grėsmes Zaporižės AE (19)

Rusų okupantai naktį susprogdino Ukrainoje esančią Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri...

Vilniuje užsiliepsnojo nuotekų valyklos talpykla: gaisrą gesino gausios ugniagesių pajėgos

Antradienį gausios ugniagesių pajėgos išvyko gesinti gaisro Vilniuje. Pranešama, kad degė...

Ukraina įvardijo Kachovkos HE sprogdinimo vykdytojus Zelenskis: užtvanka susprogdinta iš vidaus (1)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychaila Podoliakas teigia, kad, Ukrainos...