Seimas pritarė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Algirdo Meškausko, dėl kurio veiklos skaidrumo kilo abejonių, atsistatydinimui. Už nutarimą, kuriuo pritariama tarnybinės etikos sargų vadovo atstatydinimui iš pareigų jo paties prašymu, per slaptą balsavimą trečiadienį balsavo 58, prieš – 3, susilaikė - 42 parlamentarai.
Algirdas Meškauskas
A.Meškauskas paprašė atleisti jį nuo gruodžio 31 dienos.

Pasak nutarimo projektą pateikusio Seimo pirmininko Artūro Paulausko, iš teisėsaugos institucijų gauta informacija nesudarė prielaidų atleisti VTEK vadovą iš pareigų kitu pagrindu.

Iš Seimo tribūnos trečiadienį kalbėjęs A.Meškauskas apgailestavo, kad niekas jam nepateikė rimtų kaltinimų, o kritika esą buvo reiškiama remiantis vien žiniasklaidoje paviešintais įtarimais.

„Tai buvo smūgis komisijos reputacijai, - kalbėjo VTEK vadovas. - Viešai išsakyti kaltinimai yra prasimanyti, tačiau jie galėjo sukelti abejonių dėl komisijos veiklos. Mano atsistatydinimas turėtų užkirsti kelią komisijos sprendimų menkinimui".

A.Meškauskas taip pat apgailestavo, kad jam nuolat buvo prikišama narystė valdančiojoje Socialdemokratų partijoje, o komisija atsidurdavo politinių interesų susikirtimo kryžkelėje. VTEK vadovas padėkojo partijos kolegoms, kad jie niekada jam nedarė jokio poveikio.

VTEK pirmininkas apie savo atsistatydinimą paskelbė gruodžio pradžioje, paaiškėjus, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka tyrimą dėl galimo dėl dokumentų klastojimo perkant programinę įrangą jo vadovaujamoje komisijoje.

Žiniasklaidos teigimu, tyrimo epicentre atsidūrė už dideles sumas iš VTEK biudžeto įrengta nauja elektroninė duomenų bazė, kurioje būtų sukaupta informacija apie visų Lietuvos valdininkų ir pareigūnų viešus bei privačius interesus, turtą bei pajamas. Sistemą įrengė esą su A.Meškausko bičiuliais susijusi bendrovė.

Generalinės prokuratūros pateiktoje medžiagoje teigiama, kad nei A.Meškauskui, nei jo vadovaujamos komisijos nariams nėra pateikti įtarimai dėl įstatymų pažeidimo. Tačiau pareigūnai tiria viešųjų pirkimų skaidrumą ir teisėtumą bei avansinio mokėjimo teisėtumą.

Pasak STT direktoriaus Povilo Malakausko, kol kas minėtoje byloje įtarimai pareikšti vienam asmeniui, kuris nėra VTEK darbuotojas. Ši institucija yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą pagal tris Baudžiamojo kodekso straipsnius.

Anksčiau Seime aiškindamas susidariusią situaciją VTEK vadovas prisipažino prašęs P.Malakausko negadinti jam karjeros, o prokuratūros - nutraukti atliekamą ikiteisminį tyrimą.

Svarstydami A.Meškausko atsistatydinimą, parlamentarai stebėjosi, kodėl, nepaisant mestų įtarimų, šiam pareigūnui leidžiama pasitraukti savo noru. Politikai nuogąstavo, ar po komisijos vadovo atsistatydinimo nebus nutrauktas ikiteisminis tyrimas.

Savo ruožtu socialdemokratas Algirdas Sysas pareiškė, kad aukšti politikai, komentuodami iškeltas abejones dėl VTEK veiklos, nesilaikė nekaltumo prezumpcijos principo, todėl pareigūnas esą buvo priverstas pasitraukti savo noru.

A.Meškauskas pripažino ne kartą sulaukęs bandymų vienaip ar kitaip paveikti komisijos sprendimus, tačiau tikino į juos niekada nereaguodavęs. Tačiau socialliberalas Artūras Skardžius stebėjosi, kodėl apie tokius skambučius ir vizitus nebuvo informuojami Seimo nariai.

Tarnybinės etikos sargų vadovui dar nepasitraukus iš posto, politikai jau pradėjo svarstyti, kas galėtų tapti jo įpėdiniu. Opozicija ragina tarnybinės etikos sargų vadovu skirti nepartinį žmogų, tačiau valdantieji socialdemokratai įsitikinę, kad partinė priklausomybė eiti šias pareigas netrukdo.

Kol kas nėra žinomi galimi kandidatai į VTEK vadovus. Pagal galiojančią tvarką šios komisijos pirmininką tvirtina Seimas, o kandidatą siūlo parlamento vadovas.

A.Paulauskas, konservatorių paklaustas apie tarnybinės etikos vadovo politinę priklausomybę, patikino partiškumui neteikiąs jokių privalumų. Kandidatus į VTEK pirmininkus jis teigė parenkąs remdamasis kitais kriterijais, pavyzdžiui, sąžiningumo ir principingumo. Pasak parlamento vadovo, užkertant įvairių partijų nariams kelią į tam tikras pareigas, būtų padaryta rimta žala partinei sistemai.

Tarnybinės etikos sargams A.Meškauskas vadovavo nuo praėjusių metų vasario. Jis teigė kol kas nežinąs, ką veiks, kai pasitrauks iš dabartinių pareigų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (10)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (93)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (750)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (45)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (34)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (689)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Gyvenimas pasienyje – jautukai lenkams, mėsa į namus iš lenkiškų parduotuvių (62)

Lietuvos kaime, ypač nederlingose Dzūkijos žemėse, sparčiai populiarėja mėsinių galvijų...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“ (6)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (61)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Žmonės moka pinigus, kad pamatytu keisčiausius dalykus: nuo dešrelių iki mirties ekspozicijų (2)

Yra daugybė muziejų, kurie yra visiškai įprasti. Dažniausiai juose eksponuojami meno kūriniai,...