Už įstatymo straipsnio pataisą balsavo 74 parlamentarai, prieš – 24, susilaikė 18 Seimo narių.

Įstatymų leidybos procesui pastabų turėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Gerbiami kolegos, aš suprantu, kad daugelis nesigilino ir neskaitė už ką balsavo. Labai norėčiau, kad pasižiūrėtumėte, tame pačiame įstatyme skirtinguose straipsniuose ta pati sąvoka fiksuojama skirtingais žodžiais. Aš manau, kad įstatymų leidėjas turi užtikrinti, kad ta pati frazė eitų per visą įstatymą. O dabar viename straipsnyje – vienas užrašas, kitame – antras, trečiame – trečias, va, ką mes padarėme. Ir tada kiekvienas gali traktuoti šitą reikalą kaip nori“, – piktinosi A. Sysas.

Sprendimas papiktino ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderį Gabrielių Landsbergį.

„Aš labai stebiuosi girdėdamas cituojamus Vyriausybės raštus ir neigiamą nuomonę į tą dalyką, kurį mes čia ką tik priėmėme, ir nematydamas ministro. Suprantu, kad klausimas nelengvas, suprantu, kad geriau nuo jo pabėgti, bet aš manau, kad mes šiandien esame priversti išgirsti ministro poziciją, ir išgirsti, ar jis prisiima atsakomybę už tai, kas šiandien buvo nubalsuota. Dėl to aš frakcijos vardu prašau pertraukos iki vakarinio posėdžio, ir prašau iškviesti ministrą, kad jis pasisakytų dėl priimtų pataisų. Dėl to, kad, mieli kolegos, mes tik ką įteisinome nereikšmingą pavojų vaiko sveikatai, tai reiškia vieną sulaužytą koją“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak jo, jei šis įstatymas bus priimtas, konservatoriai rinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą, nes negali būti ranguojamas pavojus vaikams.

Sprendžia dėl vaiko teisių apsaugos

Kaip rašė BNS, Seimas antradienį balsuodamas dėl vaiko teisių apsaugos sistemos pakeitimų pritarė, kad vaiką paimti iš šeimos būtų galima tik dėl realaus pavojaus jo saugumui.

Seimas bendru sutarimu į įstatymą įrašė, kad „vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią galimas tik kraštutiniu atveju, kai, atsižvelgiant į geriausius vaiko interesus, tai yra neišvengiama ir būtina, siekiant apsaugoti vaiką nuo realaus pavojaus jo fiziniam ir psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba reikšmingos žalos jo sveikatai atsiradimui, ir nėra galimybių vaiko apsaugoti kitais būdais“.

Seimas antradienį pastraipsniui priima Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus. Vėliau bus balsuojama dėl viso įstatymo priėmimo.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas keičiamas po visuomenėje kilusio rezonanso dėl iš šeimos paimtų vaikų.

Pataisos parengtos sujungus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei „valstiečių“ vadovo Ramūno Karbauskio pateiktus siūlymus.

Daugiausiai diskusijų Seime svarstant projektą kėlė vaikų saugumo sąvoka, ją dalis parlamentarų siūlė iš viso braukti iš įstatymo.

Seimas paliko šią sąvoką, bet ją apibrėžė siauriau – kaip fizinį ir psichinį saugumą, tarp sąlygų vaiko paėmimui buvo įrašytas realus pavojus dėl jo saugumo.

Taip pat siūloma leisti vaiką iki 6 metų trumpam leisti palikti su vyresniais šeimos nariais, jei jiems ir nėra 14 metų. Pagal pataisą, palikimu be priežiūros būtų nelaikomas iki 15 minučių vaiko palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti.

Įstatyme šiuo metu numatyta, kad vaiko tėvai turi pasirūpinti, jog be objektyvios būtinybės vaikas iki 6 metų neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.