aA
Seimas skubos tvarka antradienį priėmė svarstyti gynybinį susitarimą su JAV, apibrėšiantį amerikiečių karių statusą Lietuvoje ir palengvinsiantį jų atvykimą į Lietuvą.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Už tai, kad dokumentas būtų svarstomas, balsavo 112 parlamentarų, susilaikiusių ir prieštaraujančių nebuvo. Sutartį sausį pasirašė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Vilniuje Anne Hall.

Krašto apsaugos viceministro Vytauto Umbraso teigimu, Lietuvos ir JAV karinis bendradarbiavimas iki šiol buvo grindžiamas neišsamiais ir baigiančiais galioti dokumentais, todėl reikalingas naujas bendras susitarimas.

"Tiek prieš daugiau nei 50 metų sudarytas susitarimas, tiek dabartiniai trumpalaikiai susitarimai nebeapima visų šiuolaikinio karinio bendradarbiavimo formų ir neužtikrina reikiamo bendradarbiavimo tęstinumo", - Seime pristatydamas teisės aktą kalbėjo viceministras.

Pasirašytas dokumentas aiškiau apibrėžia JAV karių atvykimo į Lietuvą sąlygas ir buvimą šalyje, taip pat numato konkrečias vietas, kur amerikiečiai galės plėtoti jiems reikalingą karinę infrastruktūrą. Nepaisant to, visi pastatyti objektai išliks Lietuvos nuosavybe, bet koks karinio personalo atvykimas turės būti suderintas su Vilniumi. JAV taip pat turės pirminę jurisdikciją teisti savo karius nusikaltimų atvejų, tačiau dokumente numatyta galimybė Lietuvai šią teisę susigrąžinti jai svarbiais atvejais.

"Susitarimas supaprastina tam tikras administracines procedūras, kurios iki šiol gerokai apsunkindavo ir, drįstu pasakyti, sulėtindavo mūsų gynybos potencialo stiprinimą", - kalbėjo V. Umbrasas.

Panašius gynybinius susitarimus JAV yra sudariusios su daugiau nei 100 valstybių, kaimyninė Lenkija tokį dokumentą pasirašė 2010 m. Vašingtonas šiuo metu taip pat veda derybas dėl sutarties atnaujinimo su Belgija. Analogiškas sutartis yra pasirašiusios Latvija ir Estija.

V. Umbraso teigimu, šis susitarimas nereiškia jokių amerikiečių karinių bazių steigimo Lietuvoje, tačiau padeda aiškų pagrindą dvišaliam bendradarbiavimui ir yra visiškai suderinamas su Konstitucijoje įtvirtintomis nuostatomis.

Po 2014 m. Rusijos įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos ir prasidėjusio separatistinio konflikto Ukrainos rytuose JAV ėmė rengti daugiau karinių pratybų Baltijos šalyse, siekdama užtikrinti NATO Rytinio flango sąjungininkus dėl įsipareigojimų jų saugumui. Vašingtonas Lietuvoje yra iš anksto dislokavęs karinęs technikos, taip pat buvo nuolatos rotuojama oro desantininkų kuopa, kurią šių metų vasarį pakeitė apie 120 JAV sunkiųjų pėstininkų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

DELFI Diena. Ar Bakas išsižada savo pasakytų žodžių apie „MG Baltic“ ir kaip suvaldyti korupcijos apimtis Lietuvoje? vyksta apklausa

„DELFI Dienoje“ išskirtinis Seimo NSGK pirmininko Vytauto Bako interviu. Ar politikas išsižada...

Ministrui pranešta apie „buvusiųjų“ planus perimti vidaus reikalų jėgos struktūras konsultuoja kai kurie politikai ir Seimo nariai (167)

Šiomis dienomis Viešojo saugumo tarnyba (VST) vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui...

Nuosavybės neliečiamybei iškilo grėsmė: stambūs investuotojai galėtų paimti žmonių žemę (165)

Ekonomikos ir inovacijų ministerija užregistravo įstatymų paketą, kuriame numatyta, kad valstybė...

Gydytoja įspėja: Lietuvoje dešimtys tūkstančių nė nenutuokia, kad nešioja gyvybei pavojingą virusą (16)

Hepatito C virusinė infekcija nustatyta maždaug 15 tūkst. lietuvių, tačiau specialistai mano,...

Sunku nuspėti, dar sunkiau – pagauti: Grigonis ir „Žalgiris“ vaikysis į laisvę ištrūkusį vijurką specialiai Krepšinis.lt iš Milano (19)

Milano „Olimpia Armani“ treniruojantis italas Simone Pianigiani savo komandos lyderiui Mike'ui...

Iš Europos – rimtas reikalavimas: žinomos bendrovės reikalauja grąžinti 4 mln. eurų paramą (22)

DELFI žiniomis, Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) kreipėsi į atsakingas Lietuvos...

Vienas brangiausių Europos viešbučių laukia lietuvių antplūdžio: čia prisistatyti ubagais neapsiverčia liežuvis (178)

Norite suvokti, ar jau esate turtingas, ar dar toli gražu? Paprasčiausiai atsakykite į klausimą...

Venesueloje bręsta pokyčiai: šie protestai visai kitokie, nei anksčiau – kyla patikimiausi režimo rėmėjai (243)

Trečiadienį tūkstančiai Venesuelos gyventojų išėjo į gatves protestuoti prieš, ko gero,...

8 būdai, kaip keliaujant ilgiau išlaikyti telefono baterijos veikimo trukmę (6)

Atsisiųskite visą jums reikalingą turinį iš anksto, nustatykite tamsųjį režimą ir pasiimkite...