aA
Seimas skubos tvarka antradienį priėmė svarstyti gynybinį susitarimą su JAV, apibrėšiantį amerikiečių karių statusą Lietuvoje ir palengvinsiantį jų atvykimą į Lietuvą.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Už tai, kad dokumentas būtų svarstomas, balsavo 112 parlamentarų, susilaikiusių ir prieštaraujančių nebuvo. Sutartį sausį pasirašė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Vilniuje Anne Hall.

Krašto apsaugos viceministro Vytauto Umbraso teigimu, Lietuvos ir JAV karinis bendradarbiavimas iki šiol buvo grindžiamas neišsamiais ir baigiančiais galioti dokumentais, todėl reikalingas naujas bendras susitarimas.

"Tiek prieš daugiau nei 50 metų sudarytas susitarimas, tiek dabartiniai trumpalaikiai susitarimai nebeapima visų šiuolaikinio karinio bendradarbiavimo formų ir neužtikrina reikiamo bendradarbiavimo tęstinumo", - Seime pristatydamas teisės aktą kalbėjo viceministras.

Pasirašytas dokumentas aiškiau apibrėžia JAV karių atvykimo į Lietuvą sąlygas ir buvimą šalyje, taip pat numato konkrečias vietas, kur amerikiečiai galės plėtoti jiems reikalingą karinę infrastruktūrą. Nepaisant to, visi pastatyti objektai išliks Lietuvos nuosavybe, bet koks karinio personalo atvykimas turės būti suderintas su Vilniumi. JAV taip pat turės pirminę jurisdikciją teisti savo karius nusikaltimų atvejų, tačiau dokumente numatyta galimybė Lietuvai šią teisę susigrąžinti jai svarbiais atvejais.

"Susitarimas supaprastina tam tikras administracines procedūras, kurios iki šiol gerokai apsunkindavo ir, drįstu pasakyti, sulėtindavo mūsų gynybos potencialo stiprinimą", - kalbėjo V. Umbrasas.

Panašius gynybinius susitarimus JAV yra sudariusios su daugiau nei 100 valstybių, kaimyninė Lenkija tokį dokumentą pasirašė 2010 m. Vašingtonas šiuo metu taip pat veda derybas dėl sutarties atnaujinimo su Belgija. Analogiškas sutartis yra pasirašiusios Latvija ir Estija.

V. Umbraso teigimu, šis susitarimas nereiškia jokių amerikiečių karinių bazių steigimo Lietuvoje, tačiau padeda aiškų pagrindą dvišaliam bendradarbiavimui ir yra visiškai suderinamas su Konstitucijoje įtvirtintomis nuostatomis.

Po 2014 m. Rusijos įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos ir prasidėjusio separatistinio konflikto Ukrainos rytuose JAV ėmė rengti daugiau karinių pratybų Baltijos šalyse, siekdama užtikrinti NATO Rytinio flango sąjungininkus dėl įsipareigojimų jų saugumui. Vašingtonas Lietuvoje yra iš anksto dislokavęs karinęs technikos, taip pat buvo nuolatos rotuojama oro desantininkų kuopa, kurią šių metų vasarį pakeitė apie 120 JAV sunkiųjų pėstininkų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kodėl legendinis Sergejus Bubka savo sunkiausią pergalę atšventė Vilniuje su krepšininkais? interviu

Lietuvoje rugsėjo pradžioje viešėjęs ir kartu su buvusios SSRS krepšinio rinktinės nariais...

Netikėti paramos būstui rezultatai: išsikelti į regioną panoro šimtai miestiečių kreiptis dar nevėlu (30)

Regionų atgaivinimas ir emigracijos mažinimas – tokie yra pagrindiniai paramos jaunų šeimų...

Šių dalykų Ušackas dabar nenorėtų prisiminti: Pavilionis priminė jo kalbas apie Rusiją Priežiūros komitetas įspėjo Pavilionį  (170)

Savo ketinimų dalyvauti prezidento rinkimuose atsisakęs parlamentaras Žygimantas Pavilionis...

Lauko reklama sukėlė didžiulį pasipiktinimą: ar tai butai naktinėms plaštakėms? (10)

Nekilnojamojo turto vystytojai ieško pačių įvairiausių reklamos sprendimų, kad tik patrauktų...

Sinoptikų prognozė – be šviesių akimirkų: rytoj ryte pasiruoškite gramdyti ledą (36)

Sinoptikė Izolda Marcinonienė perspėja, kad ateinanti naktis gali atnešti dar didesnių...

Stilistė atsakė į subtilų klausimą: ar padoru po drabužiais nesegėti liemenėlės?

Stilistė Viktorija Šaulytė sostinėje vykusiame mados renginyje dalijosi stiliaus patarimais ir...

Bogušienė kirto ministerijai: turime išsaugotą susirašinėjimą, po kurio ir margarinas virto sveiku produktu papildyta SAM komentaru (188)

Maisto technologė Raminta Bogušienė antradienį išplatino spaudos pranešimą, kuriame kaltina...

Italas lietuviams išdavė skaniausio pesto receptus (1)

Genujiečiai jau daug metų stengiasi, kad ryškiai žalias ir kvapnus bazilikų padažas patektų į...

Donore tapusi Vida: atiduodi inkstą ir gauni sveiką normaliai gyvenantį žmogų (1)

Tai sako Vida Svetlikauskienė, padovanojusi inkstą savo vyrui. Žmonėms labai sunku apsispręsti...