Seimas griežtai pasmerkė Talibano vykdomą smurtą ir kitus žmogaus teisių pažeidimus prieš civilius, ypač moteris, vaikus, mažumų atstovus bei asmenis, susijusius su ankstesne Afganistano vyriausybe, tarptautinėmis organizacijomis ar tarptautinėmis karinėmis misijomis.

Už tai numatančią Seimo rezoliuciją antradienį balsavo 71 Seimo narys, prieš – 3, susilaikė 24 parlamentarai.

Šį sprendimą parlamentas priėmė reaguodamas į Jungtinių Tautų pranešimus apie Talibano vykdomus sunkius žmogaus teisių pažeidimus, tokius kaip susidorojimai, smurtas, politiniai persekiojimai, moterų ir mergaičių teisių varžymai, vaikų verbavimas į kariuomenę. Valdžią Afganistane islamistų Talibano grupuotė perėmė 2021 m. rugpjūčio 15 d.

„Talibano vykdomi šiurkštūs žmogaus teisių pažeidimai prieštarauja tarptautinei humanitarinei teisei ir gali sukelti humanitarinę krizę“, − pažymima Seimo priimtoje rezoliucijoje.

Seimas paragino Talibaną nedelsiant nutraukti smurtinius veiksmus prieš Afganistano ir jame esančius kitų šalių piliečius, gerbti prigimtines žmogaus teises, laikytis tarptautinės teisės normų, užtikrinti lygias moterų ir vyrų teises, laikytis viešai paskelbtų įsipareigojimų moterų ir mergaičių teisių atžvilgiu bei garantuoti jų teisę į išsilavinimą, užimtumą, sveikatos priežiūrą, kultūrą.

Lietuvos parlamentas pakvietė tarptautinę bendruomenę afganistaniečių moterų ir mergaičių prašymus dėl prieglobsčio suteikimo nagrinėti prioriteto tvarka ir užtikrinti teisę pasinaudoti prieglobsčio procedūromis asmenims, kuriems akivaizdžiai reikalinga tarptautinė apsauga.

Kartu tarptautinė bendruomenė kviečiama atidžiai stebėti padėtį Afganistane, nuodugniai sekti visuomenės grupių, kurioms kyla didžiausia rizika, ir kurios yra labiausiai pažeidžiamos, žmogaus teisių padėtį, užtikrinti reguliarų situacijos vertinimą bei teikti reikalingą humanitarinę pagalbą, kuria būtų siekiama prisidėti prie padėties regione stabilizavimo ir užkirsti kelią naujai migracijos krizei.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)