aA
Antradienį Seimas nepradėjo svarstyti profesionalių teisininkų darbo grupės parengto Seimo nario veiklos garantijų įstatymo, kuriuo siūloma apriboti kai kurias Seimo narių privilegijas. Parlamentarai nusprendė įstatymo projektą, kuriuo siūloma įvesti fiksuotas atostogas, uždrausti už mokesčių mokėtojų pinigus išsipirkti automobilius ir kita, grąžinti iniciatoriams tobulinti.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Kad įstatymas būtų svarstomas Seime, pasisakė 44 parlamentarai, 7 buvo prieš, 46 susilaikė. Kadangi po pateikimo įstatymo projektui nepritarta, Seimas balsavo, ar įstatymo projektą atmesti, ar grąžinti jį tobulinti. 53 parlamentarai pasisakė už projekto tobulinimą, 43 siūlė jį atmesti visai.

Tokį sprendimą daugiausia nulėmė Liberalų ir centro sąjungos, Liberalų sąjūdžio, Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ balsai.

Įstatymo projektas jau kurį laiką kėlė daug diskusijų tarp Seimo narių. Iki šiol projektas nebuvo pasiekęs Seimo posėdžių salės - nors spalio viduryje buvo įtrauktas į plenarinių posėdžių darbotvarkę, tačiau seniūnų sueiga jį išbraukė argumentuodama politinio sutarimo nebuvimu.

„Aš labai apgailestauju, kad savanaudiškumas šiuo atžvilgiu įveikė sveiką protą. Juk šiuo atveju balsuojame už koncepciją, kuri teisinga. Reikia reglamentuoti tuos dalykus, pateikimas čia, o po to siūlykim, taisykim, koreguokim. Bet atmesti pačią koncepciją, pačią idėją - tai iš tiesų visiškas nesusipratimas“, - po balsavimo replikavo socialdemokratas Justinas Karosas.

Žilvinas Šilgalis taip pat ragino pripažinti priėmus neteisingą sprendimą – esą neįmanoma išspręsti nė vienos problemos jos nesprendžiant. „Aš jums pasakysiu kaip pirmos kadencijos Seimo narys – aš būčiau tikrai buvęs dėkingas anam Seimui, jeigu jie būtų numatę aiškias, suprantamas taisykles šios kadencijos Seimui – tai yra ir man, kurios nebūtų laisvai interpretuojamos, nebūtų naudojamos atitinkamai pagal politines pažiūras, nebūtų atitinkamai dorojamos konkurencinės sąlygos ir taip toliau“, - kalbėjo Ž. Šilgalis.

Tuo metu kiti parlamentarai tvirtino, kad šiuos klausimus reikia spręsti Seimo statute, o ne atskiru įstatymu. „Ką mes galvojame – kad Seimas jau nepajėgus išspręsti visų šitų klausimų ir kad mes turime būtinai eiti per įstatymus, per kitokius norminius aktus? Tam statutas ir buvo kuriamas – kad Seimas pats sau turėdamas mandatą išspręstų savo klausimus“, - tvirtino konservatorius Rimantas Jonas Dagys.

Dabar visus Seimo narių socialinius klausimus reguliuoja Seimo statutas.

Nenori mokėti už komunalines paslaugas

Įstatymo projektą pristačiusiam socialdemokratui Algimantui Salamakinui parlamentarai pažėrė daugybę klausimų.

Konservatorių frakcijai priklausantis Mantas Varaška kėlė klausimą, kad dalis teikiamų pasiūlymų turi būti reglamentuoti Seimo statute. Atostogų reglamentavimas jam atrodo nerealiai – M. Varaškos nuomone, dalis Seimo narių, ypač vienmandatininkai, su rinkėjais dirba visus metus.

Konservatoriui Algiui Kazulėnui pasirodė nesuprantama, kodėl Seimo narys turėtų susimokėti už komunalines paslaugas. „Tai išeina, kad jis turės mokėti ir už savo pastovioj gyvenamoj vietoj komunalines paslaugas, ir Vilniuje – tai dvigubi mokesčiai gaunasi?“, - stebėjosi A. Kazulėnas.

„Juk, kolega, tai yra tas pats, kaip duonos pirkimas – jeigu aš neperku Kėdainiuose, perku Vilniuje, ir turiu susimokėti. Tai nėra jokio dvigubo apmokestinimo“, - atsakė A. Salamakinas.

Darbietė Dangutė Mikutienė teiravosi, kiek lėšų reikės automobilių pirkimui, biurų nuomai ir numatomoms atostogoms. Pasak A. Salamakino, šiuo metu 102 parlamentarai nuomoja automobilius. Jei Seimo kanceliarija nupirktų automobilius, juos būtų galima naudoti kelias kadencijas ir šis kelias būtų pigesnis. A. Salamankinas patikino, kad numatomoms atostogoms nereikės nė vieno papildomo cento.

Siūlo įteisinti atostogas ir nemokėti už neatėjimus į posėdžius

Įstatymo projekte siūloma parlamentarams numatyti 6 mėnesių vaiko priežiūros atostogas, o pasibaigus Seimo nario kadencijai buvusiam politikui norima neskirti išeitinės kompensacijos, jei jis surado darbą. Seimo nariams siūloma suteikti 45 kalendorinių dienų kasmetines atostogas, nuo 3 iki 2 sumažinamas padėjėjų-sekretorių skaičius, uždraudžiama dalyvauti įvairiausiuose šokių ar dainų ir kituose pramoginiuose projektuose, vesti laidas, už honorarą skaityti paskaitas, jei jos nėra kokybiškai naujas kūrinys.

Seimo nariai taip pat negalėtų patys nuomotis automobilių - šita funkcija būtų perduodama Seimo kanceliarijai. Kanceliarija rūpintųsi ir Seimo narių gyvenamuoju būstu – iš esmės tai reiškia, kad būtų atsisakoma parlamento viešbučio ir būstai nuomojami iš kanceliarijos išlaidų, bet išlaikymas tektų tik Seimo nariui, o ne jo visai šeimai, tad už elektrą, vandenį ar kitus komunalinius patarnavimus primokėti turėtų Seimo narys ar jo šeima.

Maža to, teisės aktu norima įtvirtinti, jog jei parlamentaras iš parlamentinių išlaidų bent kiek sumokėjo už kokį nors daiktą ar įrenginį, jis negali tapti jo nuosavybe. Šiuo metu parlamentarai įsigudrino iš parlamentinių lėšų nuomotis automobilius, tačiau vėliau juos įsigyja už likutinę vertę. Tai reiškia, kad didžiąja dalimi automobilį politikui išperka mokesčių mokėtojai.

Šalia visų nuostatų, siūloma numatyti, kad plenariniuose ar komitetų posėdžiuose nedalyvavęs Seimo narys už konkrečią dieną negautų darbo užmokesčio dalies.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieš pat rinkimus netikėtai dingęs Uspaskichas užminė mįslę ir pačiai partijai (7)

Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas aktyviai reiškęsis socialiniuose tinkluose,...

Atlyginimų skaičiuoklė: pasitikrinkite, kaip kitąmet pasikeis jūsų alga (157)

„Milijardas milijonui“ pramintos mokesčių pertvarkos aidai dar ir kitąmet pildys darbuotojų...

Lietuvoje – naujas koronaviruso atvejų rekordas: peržengta 300 riba, dar dvi mirtys (162)

Lietuvoje per parą patvirtinta 311 naujų koronaviruso atvejų, praneša Sveikatos apsaugos...

Vyriausybei pateiktoje koronaviruso prognozėje – niūrus net ir geriausias scenarijus: 2–4 savaitės gali tapti kritinės Veryga siūlo be būtinybės neiti iš namų (608)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis dar pirmadienį pareiškė, kad Lietuvos gyventojams atėjo...

Kukuraitis papasakojo apie 13 pensijos priešistorę ir įvardijo didžiausią jos trūkumą (6)

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad taip vadinama 13-oji pensija...

Sudėtinga situacija Marijampolėje: meras jau ragina miestiečius ruoštis ribojimams papildyta (8)

Dėl koronaviruso plitimo sudėtinga situacija – Marijampolėje. Miesto meras Povilas Isoda jau...

Dėl audringo Peskovo gimtadienio – internautų pasipiktinimas: tai puota maro metu sveikino ryškiausios Rusijos šou pasaulio žvaigždės (31)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas viename iš Maskvos...

Vyriausybei siūloma privalomai registruoti visus laisvalaikio, pramogų, viešojo maitinimo lankytojus (28)

Trečiadienį Vyriausybei bus siūloma privalomai registruotis laisvalaikio, pramogų, viešojo...

Į ką atkreipti dėmesį renkantis naudotą automobilį: kėbulas ir važiuoklė – dar ne viskas (8)

Nusprendę įsigyti naudotą automobilį turėtumėte didelį dėmesį skirti ne tik jo kėbulo...

Išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas – su Saboniu ir Valančiūnu

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki antrojo Europos vyrų krepšinio čempionato atrankos etapo,...

|Maža didelių žinių kaina