aA
Seimas linkęs jungti Valstybės istorinės atminties ir Laisvės kovų komisijas, nors palikti pastarajai savarankišką statusą prašo tremtiniai ir buvę politkaliniai.
© DELFI / Domantas Pipas

Seimas šią savaitę po svarstymo pritarė Valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininko „valstiečio“ Arūno Gumuliausko siūlymui, sujungti jo vadovaujamą ir Laisvės kovų komisijas. Seimas dar turės balsuoti dėl tokios Seimo statuto pataisos priėmimo.

Siūlymui jungti komisijas prieštarauja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga. Ji kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį su prašymu palikti veikti Laisvės kovų komisiją. Tremtiniai argumentuoja, kad ši komisija rūpinasi jų socialiniais klausimais.

Valdantieji komisijas jungti siūlo sakydami, kad jos dabar dubliuoja viena kitos veikla, be to, Statute naujoji komisija būtų įrašyta kaip nuolatinė, taigi, anot Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovės „valstietės“ Agnės Širinskienės, „pakelta į aukštesnį lygį“.

„Ne­reik­tų bi­jo­ti ar­ba ma­ni­pu­liuo­ti, kad vie­na ko­mi­si­ja yra nai­ki­na­ma, ki­ta pa­lie­ka­ma. Tie­siog ši­tos ko­mi­si­jos, ma­no ma­ny­mu, yra su­jun­gia­mos, jos ne­dub­liuos vie­na ki­tos funk­ci­jos, kaip kar­tais at­si­tik­da­vo anks­čiau, ir tik­rai tiek veik­los dar­nu­mas ir efek­ty­vu­mas bus už­tik­rin­tas, tiek kar­tu tu­rė­si­me ko­mi­si­ją, pa­kel­tą į aukš­tes­nį lyg­me­nį, Sta­tu­tą“, – už sujungimą pasisakė A. Širinskienė.

Konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė piktinosi, kad jungimas nuo pat pradžių nederintas su tremtinių organizacijomis, „su tais žmo­nė­mis, ku­rių tie­sio­gi­nė veik­los sri­tis yra Lais­vės ko­vų ko­mi­si­ja“.

„Su jais ne­bu­vo su­si­tik­ta iki pat už­va­kar, kai pa­ti (tremtinių – BNS) vi­suo­me­ni­nė ta­ry­ba inicija­vo po­sė­dį šiam klau­si­mui ap­tar­ti. Mes ga­li­me kal­bė­ti apie tu­ri­nį, ką ta ga­li­mai nau­jo­ji ko­mi­si­ja spręs, bet neat­si­žvelg­ti į žmo­nių nuo­mo­nę, ku­rie yra su­si­ję su Lais­vės ko­vų ko­mi­sijos veik­los lau­ku, yra ma­žų mažiau­siai be­gė­diš­ka“, – kalbėjo R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga prašo palikti Laisvės kovų komisiją argumentuodama, kad ji skirta labai specifinei žmonių grupei.

Anot tremtinių, komisijų darbo sferos skiriasi: nuo 1997 metų dirbanti Laisvės kovų komisija sprendė ne tik 1939–1993 metų istorinės atminties aktualijas, bet ir socialinius klausimus, susijusius su politiniais kaliniais, tremtiniais, nuo okupacijos nukentėjusiais asmenimis. Tuo tarpu Valstybės istorinės atminties komisija sprendžia daug platesnio istorinio laikotarpio klausimus.

Laisvės kovų komisijos pirmininkas yra socialdemokratas Juozas Olekas. Socialdemokratų partija po rinkimų sudarė koaliciją su „valstiečiais“, bet iš jos pasitraukė ir šiuo metu yra opozicijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Papasakojo daugiau detalių, kaip iš kauniečių buvo paimti vaikai: specialistų ir tėvų versijos gerokai skiriasi pildoma (688)

Nors kauniečiai, iš kurių atimti du mažamečiai vaikai, jau džiaugiasi, kad atžalos šiandien...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi palaikus Erdoganas: tai planuota žmogžudystė (117)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Svarstant opozicijos rezoliucijas – keistas dalies liberalų elgesys (1)

Neeiliniame Seimo posėdyje svarstant opozicijos rezoliucijas, išryškėjo keistas šešių liberalų...

Adomaitis – apie bemieges naujoko naktis: tai užtruko per ilgai ir vis dar tęsiasi (10)

Rytinėje Vilniaus „Ryto“ treniruotėje geros nuotaikos netrūko: po krepšiu pokštavo Eimantas...

Viceministrė apie vaikų atėmimo atvejį Kaune: atliekamas tyrimas, kad tokių klaidų nekartotume (165)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, komentuodama didelio atgarsio sulaukusį...

Bioekonomika Lietuvai – tamsus miškas: išvežam, vietoj to, kad kurtume vertę (65)

Pažangios Vakarų šalys savo ateitį sieja su bioekonomika , o Lietuvoje daugybė žmonių šio...

Gyvai / NETOBULOS. Daiva Žeimytė-Bilienė: apie laimės kainą, profesines ambicijas ir romantiką

Žodžio kišenėje neieškanti, drąsiai apie savo skaudžius išgyvenimus ir įveiktas baimes...

Kodėl saugaus eismo ekspertas sostinės gatvėse nesijaučia saugus? (2)

Lietuva gali pasigirti sėkmingai mažinanti sužeistųjų ir žuvusiųjų žmonių skaičių eismo...

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa (10)

Į Punios šilą nepateksite nei greitai, nei patogiai, tačiau kartą jame atsidūrę tikrai...

Juodojoje jūroje rastas seniausias pasaulyje laivas (12)

Archeologai tikina, kad 23 metrų laivas Juodosios jūros dugne išgulėjo daugiau kaip 2400 metų.