„Baltarusijos vadovybė vykdo diskriminacinę politiką Baltarusijoje gyvenančių tautinių bendrijų atžvilgiu“,- sakoma rezoliucijos projekte „Dėl Baltarusijos valdžios įvykdyto lietuviškų mokyklų uždarymo“.

Rezoliucijos projekto autoriai kviečia Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą, Europos Sąjungos institucijas, Europos Tarybą, Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizaciją (UNESCO) ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją pagal kompetenciją imtis visų priemonių, kad Baltarusijos vadovybės vykdoma diskriminacinė tautinių bendrijų švietimo politika būtų nedelsiant sustabdyta.

Šiuo dokumentu planuojama pakviesti visas kompetentingas Lietuvos institucijas šį klausimą nuolat kelti dvišaliuose susitikimuose ir tarptautinėse organizacijose.

„Lietuvių etninėse žemėse, kurios šiuo metu yra Baltarusijos teritorijoje, gyvuojantis lietuviškas žodis ir kalba yra pavojuje,“- teigiama dokumento projekte.

Anot rezoliucijos projekto, nuo 1992 metų Baltarusijoje veikianti Pelesos vidurinė mokykla yra pastatyta Lietuvos valstybės lėšomis ir yra visiškai jos išlaikoma. Dokumente taip pat akcentuojama, kad iki šiol Baltarusijoje veikusios lietuviškos mokyklos sudarė galimybę Baltarusijoje gyvenantiems lietuviams mokytis gimtosios kalbos ir išsaugoti tautinę tapatybę.

Rezoliucijos projekto autoriai pažymi, kad Lietuva gerbia tautinių bendrijų ir mažumų teises ir kad nuo 1994 metų veikia Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazija, kurioje mokymas vyksta baltarusių kalba.

Seimas ketina priimti rezoliuciją atsižvelgdamas į tai, kad šių metų rugpjūčio 11 d. Baltarusijos institucijos sustabdė lietuviškos Pelesos vidurinės mokyklos Baltarusijoje veiklą.

Rugpjūčio 12 d. Lietuvos užsienio reikalų ministerija Baltarusijos ambasadai Lietuvoje išsiuntė oficialią notą, kuria išreikštas protestas dėl Baltarusijos institucijų veiksmų, nukreiptų į Lietuvos valstybės išlaikomos Pelesos vidurinės mokyklos uždarymą.

Rezoliucijos projekto autoriai apgailestauja, kad pagal šių metų rugsėjo 1 d. įsigaliojusius Baltarusijos švietimo kodekso pakeitimus visose šalyje veikiančiose mokyklose mokymas gali vykti tik baltarusių arba rusų kalbomis.

Baltarusija šių metų rugsėjo 15 d. vienašališkai nutraukė tarpvalstybinio bendradarbiavimo švietimo srityje susitarimą su Lietuva.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją