aA
Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė siūlymui mažinti parlamento rinkimų kartelę nuo 5 iki 4 procentų rinkėjų balsų, tačiau neužteko balsų ją nuleisti iki 3 procentų, kaip norėjo valdantieji.
Seimas kartelę linkęs mažinti, bet kol kas ne iki 3 procentų
© DELFI / Kiril Čachovskij

Po svarstymo Seimas 56 balsais „už“, 39 – „prieš“, devyniems parlamentarams susilaikius pritarė, kad politinės partijos laimėtų mandatų daugiamandatėje apygardoje pasiekusios 4 proc., o koalicijos – 6 proc. ribą.

Tokiam Seimo rinkimų pataisų variantui, kurį pateikė liberalas Simonas Gentvilas, pritarė ir pagrindinis Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Šį pataisų variantą remia ir Prezidentūra.

Seimas dar turės vieną kartą balsuoti dėl įstatymo pataisos priėmimo.

Tuo tarpu už „valstiečių“ frakcijos atstovo Naglio Puteikio siūlymą, kad kartelė būtų nuleista iki 3 proc. partijoms ir 5 proc. koalicijoms, balsavo 51 Seimo narys, 47 buvo prieš ir aštuoni susilaikė.

Šį siūlymą palaikė valdantieji „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai bei dalis „Lietuvos gerovei“ frakcijos narių.

Prezidentas Gitanas Nausėda remia 4 proc. ir 6 proc. ribas. Pasak prezidento, kartelės sumažinimas sudarytų galimybes Seime atstovauti didesniam žmonių skaičiui.

Šiuo metu partijos dalyvauja mandatų dalybose, kai daugiamandatėje apygardoje pasiekia 5 proc. kartelę, koalicijos – 7 proc. kartelę.

Prieš pataisas kalbėjęs konservatorius Jurgis Razma tvirtino, jog negalima daryti esminių rinkimų sistemos pakeitimų iki jų likus mažiau nei metams.

„Netinka tuo metu, kai iki Seimo rinkimų liko mažiau negu metai, daryti kažkokius esminius principinius pakeitimus Seimo rinkimų sistemoje. Rinkimų barjero keitimas, manau, yra vienas iš esminių klausimų rinkimų sistemoje“, – sakė J. Razma.

Anot jo, nors esama šalių, kur išvis nėra rinkimų barjero, 5 proc. barjeras yra „vyraujantis ir bene dažniausiai pasitaikantis“.

„Taigi nėra pas mus koks nors nedemokratiškai labai aukštas tas barjeras. Ir ką jis reiškia pagal mūsų rinkimines patirtis? Tai reiškia, kad norint įveikti tą barjerą, reikia gauti maždaug 60 tūkst. rinkėjų balsų. Tai vėlgi nėra labai didelis skaičius partijai, kuri mano turinti rimtą įtaką, šiokį tokį palaikymą“, – kalbėjo konservatorius.

„Socialdarbietė“ Irena Šiaulienė tvirtino, jog nenoras nuleisti rinkimų kartelės tėra „noras išsaugoti vienpartiškumą“.

„Buvo čia daug samprotavimų apie galimą būsimą chaosą, paskatas kurti vienadienes partijas. Bet sąlygos partijų kūrimui nėra keičiamos, rasti 2 tūkst. remiančių nėra paprasta, kai, sakysime, Vokietijoje partijos įkūrimui užtenka ir 1 tūkst. steigėjų. Ir tai, ką oponentai priešindamiesi skelbia, tai kaip tik ir yra noras išsaugoti vienpartiškumą“, – tvirtino I. Šiaulienė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad „daugelyje šalių, kurios yra pakankamai daug metų demokratinės valstybės, trys procentai yra dažna praktika“.

Jis taip pat Seime registravo Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisą, kad nuo dabartinės 4 proc. partijoms bei 6 proc. koalicijoms kartelės būtų pereita atitinkamai prie 3 ir 5 procentų.

Ties trijų procentų riba visuomenės apklausose balansuojantys „valstiečių“ koalicijos parteriai „socialdarbiečiai“ remia 3 proc. ribą. Jų lyderis Gediminas Kirkilas tvirtina, jog „kuo mažiau demokratiška šalis, tuo aukštesnė kartelė“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Nuo Gintarinės ledi iki Šatrijos Raganos: kaip šiandien gyvena Kazimira Prunskienė (45)

Prie Kazimiros Danutės Prunskienės vardo klijuojama daug pravardžių – vienas jų ji pasirinko...

Sąmokslo teorija: dėl vaistų ar baruose praleisto laiko galite negauti paskolos (47)

Ar vartojami vaistai arba pomėgis lankytis baruose gali pakenkti asmens kreditingumo vertinimui?...

Šypsena Jasikevičiaus veide grįžo trumpam: norėtųsi, kad tai būtų postūmis, bet ne į padebesius spaudos konferencijoje auklėjo Jokubaitį (46)

Gerai, kad Sauliui Skverneliui „Žalgirio“ arenos ložėje kompaniją penktadienį palaikė jo...

Koronavirusas pasiekė Europą – nustatyti pirmieji atvejai (176)

Kinijoje dėl mirtino koronaviruso epidemijos jau mirė 26 žmonės, iš viso nustatyta 830...

Iš anksto pasmerktas Brežnevo dukterėčios romanas: kodėl jai buvo užkirstas kelias tekėti už pirmosios meilės? (97)

Džiaugtis lengvu gyvenimu ji anaiptol negalėjo. Giminystės ryšiai su TSKP CK generaliniu...

Tritaškių rekordą Eurolygoje pakartojęs „Žalgiris“ sutriuškino ALBA ekipą (332)

Kauno „Žalgiris“ (7/14) namie su trenksmu revanšavosi Berlyno ALBA (7/14) krepšininkams už...

Valerijus Katkauskas

Ir vėl „visi vyrai tokie“?! N-18 (6)

Perskaičiau Vitalijos Guobės pasakojimą „Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų!“....

Turkijos rytus supurtė stiprus žemės drebėjimas pranešta apie žuvusiuosius (11)

Turkijos rytinę dalį penktadienį supurtė galingas žemės drebėjimas, kurio stiprumas siekia...

Savaitę baigsime sausesniais orais (3)

Penktadienio naktį per šalį slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš debesis su krituliais....

Domantas Sabonis pakvietė į ekskursiją po „Pacers“ valdas, pristatė merginą ir surengė vėliavų testą (122)

Amerikiečių vlogeriui Austinui Millsui pavyko parodyti visiškai kitą su žiniasklaida įprastai...