aA
Seimas ketvirtadienį priėmė Seimo statuto pataisas, kurios leis nepritarus įstaigos veiklos ataskaitai kelti jos vadovo atstatydinimo klausimą.
Darius Valys
© DELFI / Tomas Vinickas

Už Seimo statuto pakeitimus balsavo 85 Seimo nariai, prieš buvo 16, susilaikė 6 parlamentarai. Už pataisas balsavo visų frakcijų atstovai, išskyrus opozicinius konservatorius. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovai balsavo prieš arba susilaikė, išskyrus vienintelį už pataisas balsavusį Naglį Puteikį.

Pagal pataisas, priėmęs nutarimą nepritarti valstybės institucijos vadovo, kurį skiria Seimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, Seimas galės pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl nepasitikėjimo tos valstybės institucijos vadovu projektą artimiausiame Seimo posėdyje. Šiuo atveju Seimas artimiausiame posėdyje balsuotų dėl valstybės institucijos vadovo atleidimo iš einamų pareigų.

Seimas, priėmęs nutarimą nepritarti valstybės institucijos vadovo, kurio paskyrimui reikalingas Seimo pritarimas, pateiktai metinei institucijos veiklos ataskaitai, galės pavesti šią ataskaitą svarsčiusiam komitetui pateikti Seimo nutarimo dėl siūlymo prezidentui atleisti šį valstybės institucijos vadovą iš einamų pareigų projektą.

Nustatyta, kad sprendimai dėl valstybės institucijų vadovų atleidimo iš einamų pareigų priimami slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų, tai yra 71 iš 141, Seimo narių balsų dauguma.

Siūlymą į Seimo statutą įrašyti nuostatas dėl vadovų atleidimo klausimo pateikė „tvarkiečių" seniūnas Petras Gražulis. Jo pateiktas variantas numatė, kad parlamente nepritarus įstaigos veiklos ataskaitai iš karto būtų sprendžiama dėl vadovo atleidimo.

Šiam jo siūlymui nebuvo pritarta, o Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė modifikuotai versijai, kuri numato ne privalomą balsavimą dėl vadovo atleidimo, o galimybę kelti atstatydinimo klausimą.

Prieš pataisas balsavę konservatoriai tvirtino, kad toks reglamentavimas valdančiajai daugumai suteiks galimybę susidoroti su neįtikusiais pareigūnais.

„Jį priėmus atsiranda pagunda kapoti galvas tų Seimo pareigūnų, kurie politinei daugumai gali būti nepriimtini, tada politiškai pabalsuoji, kad nepritari ataskaitai, ir pareigūno nebėra. Iki šiol buvo bent tam tikras stabilumas, paskiriamas pareigūnas kadencijai. Paskiria viena politinė dauguma, dirba jis ir prie kitos politinės daugumos. Gana stabiliai dėl to dirbo tokios institucijos kaip Valstybės kontrolė ar Valstybės saugumo departamentas, ar Specialiųjų tyrimų tarnyba, ar prokuratūra. Dabar mes įnešime nestabilumo, pagundų valdantiesiems užsiimti ne pagrįstais, o politiškai angažuotais atleidinėjimais", - sakė konservatorius Jurgis Razma.

Už pataisas balsuoti agitavęs socialdemokratas Bronius Bradauskas tvirtino, jog pataisos parlamentui suteiks realių galių vykdant parlamentinę kontrolę: „Yra aiški priedermė įrašyta Seimui - vykdyti parlamentinę kontrolę. Tai lygiai taip pat pagal dabar esamą tvarką aš galiu pasakyti - suark žmogaus lauką, bet arklio neduosiu. Tai kaip gali tą įvykdyti?"

Seimo užkulisiuose kalbama, kad pirmiausia turėtų lėkti generalinio prokuroro Dariaus Valio galva. DELFI primena, kad Seimas antradienį nepritarė Generalinės prokuratūros ataskaitai bei grąžino šį klausimą į Teisės ir teisėtvarkos komiteto darbotvarkę. Komitetas savo ruožtu pasiūlė nepritarti D. Valio vadovaujamos institucijos ataskaitai.

Generalinė prokuratūra atmeta kaltinimus dėl klaidinančių duomenų ataskaitoje

Generalinė prokuratūra pareiškė nesutinkanti, kad metinėje veiklos ataskaitoje pateikti duomenys apie išaiškintas nusikalstamas veikas yra klaidinantys.

Ketvirtadienį išplatintame prokuratūros pareiškime teigiama, kad viešai pasigirdę tokie vertinimai yra nepagrįsti.

"Minimoje ataskaitoje pateikti viešai prieinami Nusikalstamų veikų žinybinio registro duomenys, kurie formuojami griežtai vadovaujantis Vidaus reikalų ministro patvirtintomis Nusikalstamų veikų žinybinio registro objektų pagrindinių statistinių rodiklių formavimo taisyklėmis", - teigia Generalinė prokuratūra.

Pasak jos, duomenys apie ištirtas nusikalstamas veikas tvarkomi vadovaujantis minėtų taisyklių devintuoju punktu.

"Registro, kurio veiklą užtikrina Informatikos ir ryšių departamentas prie VRM, duomenys ir kita registro teikiama informacija yra laikoma teisinga, kol ji nenuginčyta įstatymuose ir Europos Sąjungos teisės aktuose nustatyta tvarka", - pareiškė prokuratūra.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) siūlo nepritarti Generalinės prokuratūros praėjusių metų veiklos ataskaitai. Nutarimo projekte rašoma, kad ataskaitoje pateikti duomenys ir vertinimai "yra deklaratyvūs ir neatspindi realios padėties prokuratūros institucijai atliekant valstybės pavestas funkcijas".

Pasak TTK pirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko, komiteto nariams užkliuvo, kad generalinis prokuroras Darius Valys išaiškintiems nusikaltimams priskyrė ir nutrauktus ikiteisminius tyrimus, ir tuos, kuriems suėjo senatis, ir t.t.

"Iš tiesų komitete buvo kalbama, kad tokia metodika panaudota ataskaitai pateikti, kad ne visai atitinka tikrovę. Tai yra išaiškintų nusikaltimų skaičius, prie to priskirti ir nutraukti tyrimai, ir dėl senaties, ir dėl tų dalykų, kur paaiškėja, kad asmuo nėra padaręs veikos. Priskirti šiuos skaičius prie išaiškintų nusikaltimų ne visai teisinga", - žurnalistams ketvirtadienį sakė J.Sabatauskas.

Klausiamas, kokios pasekmės laukia Seime nepritarus prokuratūros ataskaitai, J.Sabatauskas sakė, kad yra galimybė ją pataisyti.

"Dabar Seimui vėl bus pateiktas nutarimo projektas, ir Seimas balsuos. Yra keli būdai: vienas - prokuroras gali pateikti pataisytą ataskaitą, nes nurodyti nepritarimo motyvai, todėl galima atkreipti dėmesį į tuos dalykus ir pateikti tikrus skaičius", - kalbėjo TTK vadovas.

Klausiamas, ar komitete buvo keliamas klausimas dėl generalinio prokuroro atsakomybės, J.Sabatauskas atsakė, kad "šiame etape ne".

Seimui antradienį buvo pateiktas projektas dėl pritarimo generalinio prokuroro D.Valio pateiktai ataskaitai, tačiau parlamentas jį atmetė, grąžindamas komitetui tobulinti.

Už pritarimą ataskaitai balsavo 31 parlamentaras, prieš buvo 28, 32 susilaikė. Prieš daugiausia buvo "darbiečiai", "Drąsos kelio" partijos frakcijos, Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai, didelė dalis socialdemokratų susilaikė.

Generalinis prokuroras šį balsavimą sakė suprantantis ne kaip nepritarimą ataskaitai. "Aš ne taip vertinu. Seimas nepritarė nutarimo projekto pateikimui ir grąžino projektą komitetui iš naujo rengti ir svarstyti. Tikrai nebuvo pasisakyta dėl ataskaitos, mano nuomone", - po balsavimo žurnalistams Seime sakė D.Valys.

Paklaustas, ar atsižvelgtų į Seime nuskambėjusį siūlymą, kad nepritarus institucijos veiklos ataskaitai, jos vadovas turėtų trauktis, generalinis prokuroras siūlė pirmiausia sulaukti galutinio parlamento sprendimo ir išgirsti politikų motyvus.

Pristatydamas praėjusių metų veiklos ataskaitą generalinis prokuroras pabrėžė, kad pernai pirmą kartą Lietuvos istorijoje atskleista daugiau nei pusė nusikalstamų veikų.

"2012 metais pasiekėme tokį atskleistų nusikaltimų skaičių, kuris taip pat pirmą kartą mūsų istorijoje peržengė sąlyginę "pusinę" ribą – 52 procentus nuo visų užregistruotų nusikalstamų veikų. Koks reikšmingas šis pokytis, galima suprasti palyginus šį rezultatą su rodiklio vidurkiu, pavyzdžiui, su pastarųjų dešimties metų vidurkiu, kuris siekė 44 procentus", - sakė D.Valys.

Ataskaitos duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotos 82 tūkst. 492 nusikalstamos veikos, 2969 nusikalstamomis veikomis daugiau 2011 metais.

"Šį augimą daugiausia lėmė 2011 metų gruodžio 15 dieną įsigaliojęs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, pagal kurį smurtas artimoje aplinkoje nebepriskiriamas privataus kaltinimo bylų kategorijai, todėl dėl tokių atvejų ikiteisminis tyrimas pradedamas privalomai", - rašoma dokumente.

D.Valio teigimu, beveik 70 proc. daugiau nei užpernai teismams perduoda korupcinio pobūdžio bylų, taip pat pradėta dvigubai daugiau ikiteisminių tyrimų dėl korupcinio pobūdžio veikų.

22 tūkst. asmenų praėjusiais metais perduoti teismui, išteisinti per 400.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (53)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (60)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (71)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (19)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (46)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai (28)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (608)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ar galite atspėti, kam skirtas šis nuotraukoje matomas daiktas? (2)

Su laikais keičiasi viskas. Istorizmo principas neleidžia praeities žmonių kasdienybės vertinti...

Ką pasaulio čempionato mėsmalėje keičia netikėtos žinios iš Lietuvos rinktinės varžovų stovyklų? laida „Iš viršaus“ (5)

Iki pirmojo ginčo kamuolio išmetimo pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje teliko 44 dienos....