Antradienį Seimas po pateikimo pritarė pasiūlymui, kuriuo būtų įtvirtinta dienos auklėtojo veikla, o už prižiūrimus vaikus mokantiems tėvams būtų kompensuojama pusė patirtų išlaidų.
© Adobe Stock

Už tai balsavo 85 parlamentarai, balsavusių prieš nebuvo, tačiau 2 susilaikė.

Naujovę numatantį Švietimo įstatymo projektą registravo Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.

„Daugelyje Lietuvos vietovių trūksta vaikų darželių arba vietų juose. Savivaldybės nepakankamai efektyviai sprendžia šią problemą neturėdamos pakankamų finansinių išteklių. Tėvai, kurių vaikams neužteko vietų darželiuose patiria dideles išlaidas leisdami vaikus į privačius darželius, samdydami aukles, kurių paslaugos kainuoja dar brangiau, arba vienas iš tėvų privalo likti namuose vaikui prižiūrėti.

Siekdami spręsti tėvų darbo ir vaikų auklėjimo derinimo problemas bei padidinti vaikų priežiūros formas, siūlome Švietimo įstatyme įteisinti galimybę dienos auklėtojams prižiūrėti ikimokyklinio amžiaus vaikus „šeimos darželiuose“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Dienos auklėtojas apibrėžiamas kaip asmuo, vykdantis auklės veiklą dienos metu pagal verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą.

„Asmuo, pavyzdžiui esantis vaiko priežiūros atostogose arba pensininkas prižiūrintis savo anūką(-us) galėtų savo namuose įkurti šeimos darželį (namudinį darželį), priimti dar kelis savo kaimynų, draugų ar pažįstamų vaikus ir dienos metu juos prižiūrėti.

Dienos auklėtojas savo namuose vienu metu galėtų prižiūrėti ne daugiau kaip 5 vaikus. Dienos auklėtojo šeimos darželyje prižiūrimų vaikų tėvams ar globėjams išlaidos už vaikų priežiūrą būtų kompensuojamos 50 proc. iš valstybės biudžeto skirtų tikslinių dotacijų savivaldybėms“, – aiškina projekto autorė, tačiau nenurodo, kiek tiksliai pinigų tam prireiktų.

Įvertinęs projektą Seimo Teisės departamentas savo išvadoje negailėjo pastabų:

„Pirma, neaišku, kodėl projekte yra išskiriama tik viena ikimokyklinio ugdymo forma, kuria ugdant vaiką tėvai ar globėjai gautų valstybės paramą. <...> Be to, neaišku, kodėl projekte numatyta, kad kompensuojamos vaiko priežiūros išlaidos tik tuo atveju, kai vaikas prižiūrimas auklėtojo namuose, tuo tarpu, kai auklėtojas vaiko priežiūrą vykdo vaiko namuose – išlaidos nekompensuojamos.

Antra, projekte iš viso neatskleistas siūlomo reguliavimo įgyvendinimo mechanizmas, t.y. nenurodyta nei įgaliota institucija, įgyvendinsianti šią įstatyminę nuostatą ir vykdysianti išlaidų kompensavimo funkciją, nei būtini dokumentai, įrodantys dienos auklėtojų ir tėvų tarpusavio santykius vaiko priežiūros srityje, nei pati valstybės biudžeto dotacijų savivaldybėms planavimo, paskirstymo bei išlaidų kompensavimo tvarka, apibrėžianti visus valstybės biudžeto lėšų mokėjimo vaikų tėvams ar globėjams aspektus.

Trečia, manytina, kad įstatyme turėtų būti įtvirtinti tam tikri valstybės paramos tėvams ar globėjams ribiniai dydžiai, nes siūlomas reguliavimas, pagal kurį nenurodytas joks maksimalus valstybės paramos dydis, ne tik nedera su tinkamo ir racionalaus valstybės finansų tvarkymo bei ekonomiškumo principais, tačiau netiesiogiai skatintų ir piktnaudžiavimo gaunant kuo didesnę valstybės paramą galimybę.“

Tiesa, daugelis Seimo narių antradienio posėdyje teigiamai vertino kolegės projektą ir jame siūlė dar labiau išplėsti atvejus kada ir kaip tėvams būtų kompensuojamos išlaidos už vaikų priežiūrą.

Kad įstatymas būtų priimtas, Seimas už jį turi balsuoti mažiausiai tris kartus, o galutinai priėmus įstatymą turi pasirašyti prezidentė.

Kai kuriose ES šalyse egzistuoja panaši tvarka. Pvz., Jungtinėje Karalystėje tėvams gali būti kompensuojamos kai kurios išlaidos, susijusios su vaiko priežiūra.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paskaičiavo, kiek Lietuvai kainuoja jos gyventojų įpročiai: skaičius įspūdingas (41)

Lietuvos ekonomikai šalies gyventojų fizinis pasyvumas kainuoja 1,5 mlrd. eurų per metus,...

Auksinio smėlio paplūdimiais garsėjančiuose kraštuose apsilankę lietuviai: jautėmės kaip sąvartyne (3)

Dalindamasis įspūdžiais apie viešnagę Rytų Timore gavau pastabų, kad labai neigiamai atsiliepiu...

Baltarusio poilsis Druskininkuose: tvirtina buvęs sumuštas policijos pareigūnų (4)

Baltarusijos piliečio poilsis Druskininkuose pasibaigė ne itin maloniai. Anot vyriškio, jis buvo...

Iš „meistriuko“ apsimokės imti kvitą – leis susigrąžinti mokesčius (144)

Nuo 2019 metų oficialiai apskaitytas remonto, statybos ir kitas namų ūkyje suteikiamas paslaugas...

Stojo mūru už Jasikevičių: kam kam, bet graikams reikėtų ne verkšlenti dėl teisėjavimo, o patylėti Spanoulis – vertas Holivudo (17)

Pirmuose Eurolygos ketvirtfinalio susitikimuose užfiksuotas tik vienas netikėtumas, o jo autoriumi...

Odontologas įvardijo pagrindinę dantų netekimo priežastį: jos išvengti – labai paprasta

Norėdami apibūdinti Lietuvos gyventojų odontologinę sveikatą, galėtume tiesiog pasakyti –...

Šiuolaikiniai mokytojai vadovėliams taria „ne“ ir leidžia naudotis mobiliaisiais telefonais (78)

Ketvirtadienio popietę Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) apdovanoti geriausi 2017-ųjų...

Treniruotę surengęs „Olympiakos“ ieško rezervų: bandys grįžti vienas lyderių specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo

Ketvirtadienį vakare surengtoje Pirėjo „Olympiakos“ komandos treniruotėje džiaugsmo buvo...

Į vestuves nepakviestas Meghan Markle įbrolis nusprendė netylėti: ji nėra ta, kuo dedasi

Princo Harry sužadėtinės Meghan Markle įbrolis karališkosios šeimos nare netrukus tapsiančią...

Žinomų moterų rankinės – kokios jos?

Rankinė – kokią turėtume pasirinkti? Subtilią ir kompaktišką, o gal priešingai – tokią,...