aA
Nepaisant aštrios politikų kritikos ir kaltinimų valdantiesiems pamynus nacionalinio saugumo interesus, Seime bus keliamas klausimas, ar skirti valstybės dotaciją rinkimuose nedalyvavusiai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP).
Agnė Širinskienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Valdantieji siekia priimti koalicijos partneriams socialdarbiečiams naudingas Politinių partijų finansavimo įstatymo pataisas bei patvirtinti pataisas, numatančias, kad lėšos LSDDP dotacijai būtų skolinamos kartu su lėšomis būtinomis pasiekti 2 proc. BVP gynybai.

Opozicijai nesiregistravus balsavime, ankstesni valdančiųjų „valstiečių“ bandymai priimti koalicijos partneriams socialdarbiečiams naudingas įstatymo pataisas buvo nesėkmingi.

Valdantieji aiškina, kad partijų finansavimo įstatymo pataisos yra būtinos, užtikrinant politinių partijų skaidrumą. A. Širinskienė tvirtina, kad neskyrus koalicijos partneriams valstybės finansavimo, kiltų rizika, kad šie politinę veiklą imtųsi finansuoti neskaidriai.

Tuo tarpu opozicija ir politikos ekspertai valdančiųjų sumanymą vertina labai skeptiškai.

Pasak opozicijos politikų, valdantieji keisdami esamą partijų finansavimo tvarką iš esmės keičia žaidimo taisykles viduryje žaidimo. Pasak jų, „valstiečiai“ stumdami LSDDP naudingą sprendimą užsiiminėja politine korupcija, nes siekia užsitikrinti socialdarbiečių palaikymą priimant sprendimus.

Ypač didelę kritikos bangą iššaukė rugsėjo 27 d. „valstietės“ Agnės Širinskienės įregistruota pataisa, numatanti, kad lėšos papildomam partijų finansavimui būtų skolinamos kartu su lėšomis, būtinomis pasiekti 2 proc. BVP įsipareigojimus NATO.

Opozicijai nesiregistravus balsavime, bandymas finansavimą LSDDP paslėpti po įstatymu, skirtu papildomai skolintis gynybai, buvo nesėkmingas.

Iniciatyvos kritikai pastarąją iniciatyvą apibūdino kaip „valstiečių“ siekį bet kokia kaina užtikrinti apie 200 tūkst. eurų valstybės lėšų koalicijos partneriams. Anot jų, „valstiečiai“ nesąžiningai sutapatino siaurus partinius interesus su Lietuvos nacionalinio saugumo interesais.

Nors įstatymo iniciatorė ir premjeras Saulius Skvernelis tikino, kad tai vienintelis būdas užtikrinti valstybės finansavimą LSDDP, iniciatyvai viešai priekaištavo „valstiečiams“ priklausantis Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas. Pasak jo, toks sprendimas pastato į pavojų Lietuvos nacionalinio saugumo interesus ir suduoda rimtą smūgį tarptautiniam Lietuvos patikimumui. Politikas kaltino koalicijos partnerių LSDDP lyderius šantažuojant „valstiečius“.

A.Širinskienės iniciatyvai nepritaria ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Pasak Seimo pirmininko, projektai, numatantys partijų finansavimą ir krašto gynybos finansavimą neturėtų būti tapatinami.

Į Seimo pirmininką, prašydamas į svarstymo ir pataisų teikimo stadiją grąžinti A. Širinskienės teiktą įstatymo projektą, kreipėsi konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Konservatorius aiškino, kad skolintis norint užtikrinti Lietuvos įsipareigojimus gynybai būtina, tačiau mėginimas kartu skolintis ir partijų finansavimui primena politinę korupciją.

Tuo tarpu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pritaria A. Širinskienės pataisoms ir sako, kad opozicija „kelia audras vandens stiklinėje“ dėl techninių įstatymo pataisų. Pasak R. Karbauskio, pataisos dėl papildomo partijų finansavimo yra techninės ir jokios grėsmės nacionaliniam saugumui nekelia.

Pasak „valstiečių“ lyderio, toje pačioje biudžeto eilutėje numatytos lėšos, užtikrinančios skaidrų parlamentinių partijų finansavimą, lėšos referendumui, rinkimams, užsienio valstybių svarbių asmenų vizitams, daugiabučių namų atnaujinimui, kredito unijų sistemos struktūrinei reformai įgyvendinti, arbitražų ar teismų sprendimams, kuriais priteistos sumos iš Lietuvos valstybės, bei įsipareigojimams NATO vykdyti.

„Valstiečių“ lyderiai leidžia suprasti, kad sieks patvirtinti jau esamas pataisas. A. Širinskienė Eltai sakė, kad, tikriausiai, naujų siūlymų nebus. Politikė tiksisi, kad opozicijai nebepavyks blokuoti iniciatyvos nes valdančiuosius sustiprins iš komandiruočių grįžę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai.

ELTA primena, kad poreikis skolintis papildomai lėšų krašto apsaugai atsirado dėl spartesnio, nei buvo numatyta, šalies ekonomikos augimo. Planuojant 2018 m. biudžetą, tikėtasi, kad Lietuvos gynybos finansavimas turėtų siekti 2,006 proc. BVP. Tačiau dėl spartesnio ekonomikos augimo procentinė krašto gynybai skiriama dalis sumažėjo. 2 proc. BVP gynybai yra NATO dokumentuose užfiksuotas valstybių įsipareigojimas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Puteikis: esu patyręs praktiškai viską, kuo gyvena daugelis lietuvių (175)

„Aš ne tik kad žinau, kas yra turėti polinkį alkoholiui, žinau, kaip tai susitvarkyt, žinau...

Makabriškomis laidotuvėmis garsėjantys tibetiečiai šlykštisi mums priimtinu laidojimo būdu (18)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Prasidėjo masiniai darbuotojų atleidimai: kam labiausiai verta sunerimti (54)

Praeitą savaitę Užimtumo tarnyba pranešė apie Lietuvos įmonėse numatomus masinius darbuotojų...

Tapinas: jeigu jau galime žveją nukelti girtą nuo ledo, tai gal galime ir prezidentę į Rygą nuskraidinti (455)

Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės sprendimas dėl lėktuvo gedimo nevykti į Latvijos...

(Ne)skanūs lietuvio nuotykiai Berlyne: teko valgyti skalbykloje, autobuse ir net pasakų namelyje (2)

Dažniausiai keliaudami kur nors pavalgyti galvojame tik apie maistą – kad jis būtų skanus,...

Skvernelis įstrigo Briuselyje: atskristi pasisekė. Grįžti, deja, jau nepavyks papildyta (381)

Belgijoje viešintis premjeras Saulius Skvernelis susidūrė su nemalonumais.

Būdai sužinoti moters charakterį, neuždavus jai nė vieno klausimo (8)

Sakoma, kad kiekviena moteris – neištirta žemė, suprasti jos nepajėgus nė vienas pasaulio...

„Google“ sugalvojo originalų būdą tiekti Afrikai internetą (2)

Atvesti į Afrikos kaimo vietoves greitaeigį, plačiajuostį internetą daugumai tą padaryti...

Penkių minučių triukas, kuris padės greičiau užmigti ir geriau išsimiegoti

Nuolat pypsintis ir šviečiantis telefonas - daugelio kasdienybė, kuri kelia didesnį ar mažesnį...

Panevėžio ir Prienų klubų siekiams pasipriešino „Žalgiris“ (41)

Pirmadienį vykusiame Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) visuotiniame susirinkime netrūko įtampos....