Seimas antradienį 54 balsais už, 6-iais prieš ir septyniems parlamentarams susilaikius priėmė Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pakeitimus, kurie leis teismams ištirti kelias dešimtis bylų dėl nacių ir sovietų okupacijų laikais padarytų nusikaltimų.

BPK pakeitimais įteisinta pasaulinėje teisės praktikoje neturinti precedento procedūra, leidžianti teisme nagrinėti bylą, kai teisiamasis dėl sveikatos būklės negali dalyvauti teismo procese.

Kaip teigia įstatymo pataisų rengėjai, jos gali būti taikomos maždaug 80-yje bylų.

Pasak Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko Emanuelio Zingerio, 9 bylos susijusios su nacių vykdytu holokaustu, kitos - su pokario stalininėmis represijomis Lietuvoje.

Pasak ŽTK patarėjo teisininko Kęstučio Čilinsko, naujos BPK nuostatos bus taikomos kelioms rūšims nusikaltimų, kurias Europos teisė išskiria į atskirą grupę. Tai genocidas, karo nusikaltimai, nusikaltimai žmonijai, tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimai ir kiti. Šiems nusikaltimams netaikoma senatis.

Anot pataisų, kai teisiamasis dėl fizinės sveikatos būklės negali atvykti į teismo posėdžio vietą, teisiamajam jo buvimo vietoje sudaromos techninės sąlygos tiesiogiai dalyvauti teisminiame nagrinėjime, užduoti klausimus kitiems proceso dalyviams ir atlikti kitus procesinius veiksmus.

Be to, teismas gali atvykti į teisiamojo buvimo vietą ir atlikti tam tikrus procesinius veiksmus. Advokatams privaloma dalyvauti visame teismo procese.

Pasak K. Čilinsko, paprastai tariant, teismas, jeigu teisiamasis reikalautų, privalės užtikrinti jam galimybę dalyvauti bylos nagrinėjime per garso ir vaizdo technines priemones.

Nuteisus asmenį, apkaltinamasis nuosprendis perduodamas vykdyti, kai teisiamasis pasveiks. Jeigu toks asmuo nesutinka su teismo nuosprendžiu, jis turi teisę apskųsti nuosprendį ir pareikalauti, kad apeliacinis teismas atliktų tuos pačius procesinius veiksmus.

Be to, pasak K. Čilinsko, įvedama Europos žmogaus teisių teismo praktikoje patvirtinta nuostata, jog jeigu teisiamasis mano, kad nagrinėjimo metu negalėjo tinkamai gintis dėl psichinės būsenos, jis gali reikalauti, kad nuosprendis būtų panaikintas ir byla būtų nagrinėjama iš naujo.

ŽTK pirmininko pavaduotojas, LDDP frakcijos narys Algimantas Salamakinas sakė sveikinąs Seimo sprendimą, kuris atvers kelią istoriniam teisingumui.

"Įvykdysime teisingumą, nelaukdami, kol įtariamieji mirs, ir taip problema neva išsispręs", BNS sakė A. Salamakinas. Jis pabrėžė BPK pataisų humaniškumą teisiamųjų ir jų artimųjų atžvilgiu, nes senas, ligotas ir papildomos priežiūros reikalaujantis žmogus nebus vežamas į teismą.

"Šis įstatymas - vienintelis toks progresyvus Lietuvoje. Jis ne tik padės išsiaiškinti teisybę ir išspręs tūkstančių nukentėjusiųjų bei jų artimųjų problemą, bet ir nepažeis teisiamojo teisių", BNS sakė K. Čilinskas.

Seime priimant pataisas, joms kategoriškai prieštaravo keli parlamentarai.

ŽTK narė konservatorė Sofija Daubaraitė teigė nepritarianti pataisoms, nes jos įteisina teismą už akių, o to nėra nė vienoje Europos valstybėje.

Centristas Egidijus Bičkauskas oponavo pataisoms, tvirtindamas, kad nė vienoje pasaulio valstybėje teismas už akių nevyksta, kai žmogus negali dalyvauti dėl ligos.

Socialdemokratas "dutūkstantininkas" Rimantas Dagys teigė, kad pataisos byloja "ne apie Lietuvos silpnumą, o apie stiprumą sugebėti įvertinti savo istoriją ir nepalankius jos puslapius".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis pratrūko emocijomis: šie žmonės neverti politiko vardo – tai sukčiai, kurie išnaudoja visus (776)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis apibendrino...

Reformos Seime jau stringa: nebesutaria, ar spės priimti (30)

Vyriausybės mokesčių reforma galėtų būti priimta tik rudens sesijoje, sako Seimo socialinių...

JAV valstybės sekretorius: Europoje – slaptos žudymo operacijos pareiškimas suglumino saugumo specialistus (7)

Prieš kelias dienas JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo pasakė: „Šiandien Irano...

Pelningiausios ir skurdžiausios profesijos: ką rinktis norintiems gyventi sočiai? (76)

Pelningiausių profesijų atstovų vidutinis atlyginimas šiais metais šiek tiek augo. DELFI...

Kaimą prie Raseinių nusiaubė kruša (23)

Netoli Raseinių esantį Sujainių miestelių šį rytą nusiaubė stichinė nelaimė – kruša ir...

Laidoja vaistinių reklamos draudimo idėją (13)

Trečiadienį vykusiame Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje balsavimu nepritarta...

Įspėja ne vietoje plaunančius automobilius: norintys sutaupyti mokės baudas (60)

Daugiabučių gyventojai, nenorintys skirti daug lėšų automobilio plovimui, dažnai nepaiso...

Ankstyvasis lavinimas: reikia to vaikui ar ne?

Vis dažniau pasigirsta psichologų nuomonių ir įžvalgų, kad ankstyvojo lavinimo būreliai ir...

Gydytojos dietologės Editos Gavelienės pespėjimas: nėra monodietos, kuri nežalotų

Trumpalaikės monodietos populiarios, jų besilaikantys dažnai pasiekia rezultatų, dažniausiai,...

Šiukšlių išvežimo grafikų džiunglės piktina: kur kreiptis dėl įsipareigojimų nevykdymo? (10)

Noriu pasidalinti informacija ir tuo pačiu paprašyti pagalbos viešinant šiukšlių vežėjo „...