Po ilgų vaidų ir įvairių procedūrinių triukų ketvirtadienį premjerui konservatoriui-krikdemui Andriui Kubiliui pavyko išsireikalauti, kad balsavimas dėl pensijų didinimo būtų atidėtas iki kitos savaitės posėdžio.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Nors opozicija visaip bandė pasiekti, kad dėl įstatymo priėmimo būtų balsuojama ketvirtadienį, Vyriausybės vadovas išsitraukė statutinį ginklą pareikalavo pertraukos iki kitos dienos posėdžio – antradienio.

Ministras pirmininkas rėmėsi Statuto 158 straipsniu, kuris numato, kad:“ Jeigu įstatymo projekto priėmimo metu, balsuojant dėl mokesčių įstatymo projekto straipsnių arba kitų įstatymų straipsnių, kurie reglamentuoja mokesčius arba dėl kurių gali labai pasikeisti valstybės pajamos, Vyriausybės narys, Vyriausybės įgaliotas asmuo pareikalauja, daroma įstatymo priėmimo pertrauka iki artimiausios Seimo posėdžių dienos.“

Įstatymo projekto iniciatorė Loreta Graužinienė piktinosi, kad valdantieji manipuliuoja procedūromis. Socdemas Algimantas Salamakinas pareiškė, kad pertraukos valdantieji reikalauja, nes tempia laiką – tikisi, kad kitame posėdyje dalyvaus daugiau jų atstovų.

Privatizavimo lėšos - vienkartinės

Premjeras A.Kubilius aiškino, kad iki antradienio bus gauta Vyriausybės ir Seimo Biudžeto ir finansų komiteto išvada, apsvarstytas vieno iš pensijų pakėlimo iniciatorių – Krikščionių partijos frakcijos seniūno Vidmanto Žiemelio paskutinę akimirką – trečiadienį įregistruoti siūlymai, iš kur paimti reikiamus papildomus finansus. V.Žiemelis siūlo pinigų gauti iš privatizavimo.

Po posėdžio A.Kubilius žurnalistams sakė, kad toks siūlymas yra trumpalaikio veikimo, neužtikrinantis ilgalaikio finansavimo: „Visos tokios lėšos patenka į Privatizavimo fondą, o ne į „Sodros“ biudžetą.

Kitaip sakant – tai nereguliarios pajamos, o pensijas reikia mokėti reguliariai, ne tik 2011 m., bet ir 2012 m. Būtų gerai, kad ponas Žiemelis, siūlydamas padidinti pensijas, siūlytų reguliarias pajamas. Pavyzdžiui, padidinti mokesčius, bet tokio siūlymo mes nesulaukiame.“

A.Kubilius prikaišiojo, kad opozicija įsikalinusi destruktyvaus populizmo rėmuose: „Populizmas tiesiog karaliauja: Seimo paleidimas, Seimo sumažinimas, siūlymai taip sau iš oro surasti 600 mln. Lt.“

Finansų ministrės Ingridos Šimonytės grasinimų, kad jei Seimas priimtų įstatymą, kuris pakeltų pensijas, ji atsistatydintų, premjeras neskuba kartoti visos Vyriausybės vardu. Jis sako tikįs, kad tokio ėjimo neprireiks: „Kol kas nesvarstau, kas bus tada, jei Seimas elgsis nekonstituciškai.“

EPK išvada nepadėjo

Šis pensijų pakėlimo klausimas trikdė ketvirtadienio Seimo darbą nuo pat ryto. Seimo seniūnų sueiga sprendimą dėl pensijų klausimo įtraukimo į darbotvarkę permetė visam Seimui. Buvo surinkti 47 parašai, reikalaujantys įtraukti klausimą į darbotvarkę, tačiau taip pat išvakarėse atsirado ir premjero Andriaus Kubiliaus kreipimasis į EPK dėl opozicijos parengto siūlymo. Atkreiptas dėmesys, kad gali būti pažeistos Konstitucijos ir Seimo statuto nuostatos, nes rengėjai nepateikia siūlymo, iš kur paimti apie 600 mln. Lt, reikalingų įstatymo įvykdymui.


Opozicija per vargus – pro valdančiųjų renčiamas procedūrines barikadas sugebėjo prastumti į Seimo darbotvarkę, tačiau po kurio laiko besivaidijantis parlamentas vėl suklupo prieš Seimo statutą.

Sprendžiant šį klausimą buvo pareikalauta EPK išvados, ar įstatymo rengėjai nepažeidžia procedūrų, nes projekte nenurodo, iš kur trauks 600 mln. Lt pensijų didinimui. EPK nutarė, kad procedūros nepažeistos, tačiau Seimas nesugebėjo nubalsuoti dėl išvados. Du kartus parlamentarų balsai už ir prieš pasiskirstė po lygiai, o tokiu atveju Statutas numato valandos pertrauką. Po valandos Seimas jau sugebėjo nubalsuoti – 65 pritarė etikos sargų išvadai, 39 – ne, o 23 susilaikė.

Tačiau toliau klausimo spręsti neleido Seimo pirmininkė Irena Degutienė, pareiškusi, kad A.Kubiliaus prašymas padaryti pertrauką yra teisėtas. Dar ilgai neslopo emocijos Seime, parlamentarai replikavo, kad premjero reikalavimas abejotinas. Tačiau I.Degutienė buvo neperkalbama: „Ta gražia gaida ir pabaigsime rytinį posėdį.“

Sunkiai skynėsi kelią į darbotvarkę

Dar ryte, svarstant, ar klausimą apskritai įtraukti į darbotvarkę, konservatorius-krikdemas Saulius Pečeliūnas palaikė premjerą ir kvietė nedaryti “statutinio jovalo”, o laikytis senų papročių ir sulaukti EPK atsakymo.

Įstatymo projekto rengėja – „darbietė“ L. Graužinienė atkreipė dėmesį, kad Seimo teisininkai nepadarė pastabų, tad nėra ko kibti prie procedūrų ir formalumų. „Jei nenorit atiduoti pensininkams po 10-20 Lt, taip ir sakykit”, - ji taip pat prikaišiojo, kad pati Vyriausybė leidžia sau pareikšti, kad ištrauks milijardą iš šešėlio, tačiau nenurodo priemonių.

„Pirmą kartą matau, kad premjeras būtų taip išsigandęs pensininkų“, - „darbietis“ Kęstutis Daukšys irgi gėdino premjerą, kad šis griebiasi gudrybių – formalumų.

Socdemas Vytenis Andriukaitis pastebėjo, kad projektas nereikalauja jokių papildomų lėšų, apie lėšas bus kalbama tvirtinant biudžetą. Jis prikaišiojo, kad pats premjeras ir Vyriausybė nori paminti Konstituciją, nes pensijų sumažinimas dėl krizės galimas tik vieniems metams.

Tuo tarpu konservatorius-krikdemas R.Dagys vėlgi tikino, kad Konstitucinis Teismas išaiškino, jog įstatymo reikalaujančio papildomų lėšų priėmimas be finansavimo šaltinio nurodymo, yra Konstitucijos pažeidimas.

Už klausimo įtraukimą į darbotvarkę balsavo 69, 33 pasipriešino ir 27 susilaikė. Tačiau, kaip parodė vėlesni žingsniai, priartėti prie klausimo priėmimo nepavyko.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (277)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (405)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Perspėja dėl orų permainų: ateina smarki pūga (33)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ( PAGD ) perspėja dėl orų permainų –...

Pašiurpo dėl radinio naujuose džinsuose (24)

Niujorke gyvenanti Christine Evans liko šokiruota po tai, kai internetinėje parduotuvėje iš...

Iš Vilniaus su „Ryanair“ skridę į Oslą išgyveno 10 val. išbandymą (44)

Antradienį ryte iš Vilniaus į Oslą išskridęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Seimo nariai susirūpino už borto likusiais medikais (2)

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai ieško būdų padidinti algas jas iš biudžeto gaunantiems...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (73)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Vėl ieško pagrindinio urėdo (10)

Aplinkos ministerija antrą kartą pradėjo ieškoti nuolatinio visas Lietuvos urėdijas apjungusios...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (1191)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...