Pirmadienį baigiamąją kalbą Vilniaus apygardos teisme pasakė tėvo Sausio 13-ąją netekęs psichologas Robertas Povilaitis. Nukentėjusysis apgailestauja, kad tarp kaltinamųjų byloje nėra buvusio Sovietų Sąjungos prezidento Michailo Gorbačiovo ir kėlė klausimus dėl kitų nukentėjusiųjų teisių.
Robertas Povilaitis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nukentėjusysis apgailestavo, kad, jo vertinimu, ikiteisminis tyrimas iki 2010-ųjų metų pabaigos vyko neleistinai atmestinai.

„Ši byla buvo numesta į Generalinės prokuratūros paraštes. To pasekmė – prarastas laikas, mirę įtariamieji, prarastos galimybės išaiškinti kaltininkus“, – teigiama R. Povilaičio kalboje, kurią jis paviešino savo feisbuko paskyroje.

Pasak jo, tik suformavus didesnę prokurorų grupę nuo 2011 metų šiai bylai pradėtas skirtas deramas dėmesys, baigtas ikiteisminis tyrimas ir byla perduota teismui, o dabar teismas jau baigia nagrinėti šią bylą.

Prašė pradėti tyrimą Gorbačiovo atžvilgiu

Jis priminė, kad ikiteisminio tyrimo metu ne kartą kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą M. Gorbačiovo atžvilgiu pagal Baudžiamojo kodekso 113-1 straipsnį „Aplaidus vado pareigų vykdymas“.

Prokuroratūra, pasak jo, atsisakė tenkinti prašymus, motyvuodama tuo, jog nėra pakankamai duomenų, kurie leistų daryti išvadas ar M. Gorbačiovas tinkamai vykdė vado pareigas 1991 m. sausio mėnesį.

„Prokuratūros nutartis apskundžiau Vilniaus miesto apylinkės teismui, kuris skundą atmetė. Šį sprendimą apskundžiau Vilniaus apygardos teismui, kuris 2016 m. liepos mėnesį priimta nutartimi paliko galioti Generalinės prokuratūros sprendimus“, – priminė R. Povilaitis.

Negalėjo patikėti, ką mato

Vyras teigė negalėjęs patikėti matydamas Vilniaus apygardos teismo svetainėje 2016m. Rugsėjo 6 d. pateiktą paaiškinimą apie teismo nutarimą dėl M. Gorbačiovo atsakomybės Sausio 13-osios žudynėse.

„Pateiktame paaiškinime buvo supainioti atskirai vykstantys procesai, analogiškais pavadinami skirtingi prašymai, teigiama, kad M. Gorbačiovo atsakomybės klausimas bus dar svarstomas šiame teismo procese, kuriame M. Gorbačiovui nebuvo pareikšti jokie kaltinimai. Suprantu, kad negalima svarstyti asmens atsakomybės teismo procese, kuriame asmuo nėra įtariamuoju ir kurio atžvilgiu net nebuvo pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – kalbėjo R. Povilaitis.

Pasak jo, Baudžiamojo proceso kodeksas numato, kad prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, gavęs skundą, gali atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą tik tuo atveju, kai nurodyti duomenys apie nusikalstamą veiką yra akivaizdžiai neteisingi arba nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

„Atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą M.Gorbačiovo atžvilgiu vertinu kaip Generalinės prokuratūros nuomonę, kad nusikalstama veika nebuvo padaryta, o tuometinis SSRS prezidentas M. Gorbačiovas, kaip vyriausiasis karinių pajėgų vadas, niekaip nėra susijęs su Sausio 13-osios įvykiais“, – sakė R. Povilaitis.

Savo baigiamojoje kalboje jis išreiškė „didelį nepasitenkinimą ir apgailestavimą šiais sprendimais“, ir tuo, kad šiandien tarp kaltinamųjų nėra M. Gorbačiovo.

Jis padėkojo teismui, kad 2017 m. spalio 17 d patenkino jo prašymą ir nusprendė bent jau liudytoju apklausti buvusį Sovietų Sąjungos Prezidentą M.Gorbačiovą.

Aktyvumas nedžiugino prokurorų

Nukentėjusysis teigė, kad paskutinius keletą metų stengiasi domėtis šiuo procesu, kelti įvairius klausimus.

„Būdamas pripažintas nukentėjusiuoju šioje byloje turiu teisę teikti įvairius prašymus. Bet toks mano aktyvumas turbūt nelabai buvo priimtinas Generalinei prokuratūrai. Viename Generalinės prokuratūros atsakyme į mano raštą aš gavau įspėjimą dėl galimo spaudimo ir kišimosi į prokuratūros veiklą“, – sakė R. Povilaitis.

Jis teigė nežinąs, kiek nukentėjusiųjų šiame teismo procese pareiškė pageidavimą pasakyti baigiamąją kalbą.

„Jeigu esu vienintelis iš kelių šimtų nukentėjusiųjų, tai gali reikšti, kad žmonės tiesiog nežino apie savo teises ir nežino kaip jomis pasinaudoti“, – sakė R. Povilaitis.

Jis teigė prieš keletą dienų kalbėjęsis su žmogumi, kurio tėtis buvo nužudytas Sausio 13-ąją.

„Jis manęs klausė, ar dar galima įsitraukti į šį teismo procesą. Žmonės neturėdami teisinio išsilavinimo ir negaudami teisinės pagalbos gali nežinoti apie tai, kokias teises jie turi. Aš pats buvau pripažintas nukentėjusiuoju tiktai 2013-ais metais, kai kreipiausi į prokuratūrą norėdamas susipažinti su bylos duomenimis“, – sakė R. Povilaitis.

Baigdamas kalbą jis pažymėjo, kad besibaigiantį teismo procesą vertina kaip labai svarbu procesą vykdant teisingumą dėl įvykdytų nusikaltimų 1991m. sausio mėnesį.

„Nors išsakiau keletą kritinių pastabų, taip pat noriu padėkoti Generalinei prokuratūrai, teisėjų kolegijai, mane konsultavusiam advokatui Albertui Butai ir visiems kitiems, kurie prisidėjo, kad kaltieji asmenys būtų išaiškinti ir jų elgesys įvertintas.

Taip pat noriu pasakyti, kad palaikau prokurorų pareikštus kaltinimus, o taip pat palaikau ir savo civiliniame ieškinyje nurodytus reikalavimus dėl neturtinės žalos atlyginimo“, – sakė R. Povilaitis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Visą šalį sukrėtė valdininkų abejingumas sergančiai mergaitei: Pijos atvejis atvėrė valstybės žaizdą (51)

Po prieš beveik tris mėnesius įvykusios avarijos Pija ilgą laiką buvo komoje. 13 metų mergaitė...

Aušra Kilkuvienė atsikratė jau 35 kilogramų: su jais kartu nukrito įtampa, nervai ir nuoskaudos (38)

Iš TV ekranų dingusi Aušra Kilkuvienė šiuo metu džiaugiasi atrasta fizine ir dvasine ramybe....

Priėmė sprendimus dėl „Naisių vasaros“, bet karas dar nesibaigė nuolat pildoma (415)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį posėdyje pritarė „Naisių vasaros“ serialą...

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (36)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Pragaro naktis Vilniuje: moteris patyrė siaubingas kančias ir pažeminimą (28)

Antradienio naktis moteriai tapo tikru košmaru. Ji pareigūnams pasakojo, kad buvęs sugyventinis ją...

„Postimees“: Putiną skraidinęs lėktuvas pažeidė Estijos oro erdvę Estija įteikė notą (183)

Du Rusijos lėktuvai pirmadienį apie vidurdienį pažeidė Estijos oro erdvę, o viename iš jų...

Prie kolegės LAT seksualiai priekabiavusiam profesoriui pavyko išvengti bausmės teismas bandė nuslėpti tarnautojo tapatybę (59)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ( LAT ) darbuotojas Skirmantas Jankauskas seksualiai priekabiavo...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (157)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Didėjančios algos verslo nepakirto: gerėja visi rodikliai (63)

Mažiau turto areštų , mažiau bankrotų. Nors dėl valdžios sprendimų ir įtampos darbo rinkoje...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (763)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...