aA
Pirmadienį policijos pareigūnai pranešė, kad per parą sulaukė 50 pranešimų apie izoliacijos nesilaikančius asmenis, taip pat – apie iš gydymo įstaigos pasišalinusius žmones. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pirmąją karantino dieną išplatino konkrečias taisykles, kurios nurodo, kaip save izoliuoti namuose turi koronavirusu sergantys, įtariami sergantys ar asmenys, kurie turėjo artimą kontaktą su patvirtintais ligoniais.
SAM: saviizoliacijai namuose taikomos labai griežtos taisyklės, jų nesilaikant – sankcijos
© DELFI / Kotryna Dagenytė

Už šių taisyklių nesilaikymą gresia sankcijos. Delfi pateikia svarbiausias taisykles.

Taisyklės yra privalomos visoms sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose ligonis buvo tirtas, stebėtas ar gydytas, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), ligoniui, įtariamiems ligoniams, kontaktą su sergančiais turėjusiems asmenims.

Gyventojams

Taisyklė save izoliavusiems asmenims nurodo, kad negalima palikti izoliavimosi vietos be sveikatos priežiūros specialisto leidimo, izoliavimosi laikotarpiu namuose negalima priimti svečių, būtina laikytis sveikatos priežiūros specialisto nurodymų.

Maistu, vaistais ir kitomis būtinomis priemonėmis pasirūpinti būtina nuotoliniu būdu arba paprašyti kitų asmenų, pavyzdžiui, šeimos narių, draugų, kuriems nėra taikoma izoliacija namuose, tuo pasirūpinti. Dėl to galima kreiptis ir į savivaldybės teritorijoje socialines paslaugas teikiančias įstaigas.

Būtina kasdien matuoti kūno temperatūrą ir stebėti savo sveikatos būklę, ar nepasireiškia kosulys ir pasunkėjęs kvėpavimas. O sveikatai pablogėjus reikia kreiptis tel. 112. Taip pat svarbu suteikti visą reikalingą informaciją NVSC specialistui, atliekančiam COVID-19 ligos židinio epidemiologinę diagnostiką.

SAM: saviizoliacijai namuose taikomos labai griežtos taisyklės, jų nesilaikant – sankcijos
© Shutterstock

Nurodomos ir ligonių izoliavimosi namuose ar kitose gyvenamosiose patalpose būtinosios sąlygos. Pavyzdžiui, ligonis privalo būti izoliuotas atskirame bute ar atskirame, gerai vėdinamame kambaryje, su atskiru sanitariniu mazgu, langai turi būti atidaromi, o durys – sandariai uždaromos.

Kontaktą su ligoniu turėję asmenys, jei yra galimybė, turi būti izoliuoti atskirame, gerai vėdinamame kambaryje. Jei tai nėra įmanoma, šeimos nariai turi išlaikyti 2 metrų atstumą, pavyzdžiui, miegoti atskirose lovose.

Higienos reikalavimai

Namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje save izoliavusiems asmenims, kuriems koronavirusas patvirtintas, ir tiems, kuriems įtariamas, yra konkretizuojami ir higienos reikalavimai.

Nurodoma, kad buitines atliekas reikia mesti į atskirą šiukšliadėžę, drabužius skalbti įprastinėmis skalbimo priemonėmis 60–90 laipsnių temperatūroje. Indus reikalaujama plauti karštu vandeniu su įprastiniais plovikliais ar indaplovėje.

Dažnai liečiamus paviršius reikalaujama dezinfekuoti alkoholiniu dezinfekantu, kurio koncentracija yra ne mažesnė nei 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 procento.

Reikalaujama dažnai plautis rankas, jas nusiplovus – naudotis vienkartiniais popieriniais rankšluosčiais.

Draudimai Lietuvoje koronaviruso karantino metu
Draudimai Lietuvoje koronaviruso karantino metu
© DELFI montažas

Rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę, ypač jei tenka bendrauti su kitais asmenimis (pasiimant maistą, atvykus sveikatos priežiūros specialistui ir pan.).

Nurodoma ne mažiau kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas. Naudoti atskirą patalynę, stalo įrankius.

Dažnai naudojamus paviršius gyvenamojoje vietoje būtina valyti kasdien.

O tiems, kurie izoliavosi dėl kontakto su sergančiu, ar galbūt sergančiu asmeniu, izoliavimosi namuose principai papildomi šiais nurodymais: nesilankykite viešose vietose, venkite tiesioginio sąlyčio, suplanuotus vizitus pas gydytojus, odontologus nukelkite.

Atsakomybė

Nesilaikant nurodytų reikalavimų dėl izoliavimosi, asmeniui gali būti taikoma:

Administracinė atsakomybė – už Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimą gresia įspėjimas arba bauda nuo 60 iki 120 eurų. Jei nusižengimas yra padaromas pakartotinai, bauda auga iki 140–600 eurų, juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo 500 iki 1200 eurų.

Nurodytos veiklos, sukėlusios pavojų išplisti pavojingoms užkrečiamoms ligoms, užtraukia baudą nuo 300 iki 500 eurų.

Baudžiamoji atsakomybė – tas, kuris pažeidė nurodytas taisykles (ir dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija), baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 3 metų. O apie savo ligą informuotas žmogus, kuris nusižengė bendravimo su kitais asmenimis taisyklėms, gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Keleivių pasitikimas Vilniaus oro uoste
Keleivių pasitikimas Vilniaus oro uoste
© DELFI / Modesta Meškė

Susirgimo išplitimu laikytini tie atvejai, kai nesilaikoma nurodytų taisyklių ir dėl to užkrečiamomis ligomis suserga keli arba keliolika žmonių.

Taisyklėse pridedama, kad dėl baudžiamosios atsakomybės taikymo į teisėsaugą gali kreiptis kiekvienas, turintis duomenų apie taisykles pažeidžiančius asmenis.

Civilinė atsakomybė – kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais nepadarytų kitam asmeniui žalos. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų nurodytais atvejais – ir neturtinę žalą, privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo.

Sveikatos priežiūros įstaigų pareigos

Kaip nurodoma taisyklėse, sveikatos priežiūros įstaigos specialistai privalo ligonį ar asmenį, kuris, kaip įtariama, serga koronavirusu, informuoti apie apie izoliavimosi taisykles, kurios jam pateikiamos pasirašyti, ir sutikimą izoliuotis. Jei ligonis, ar įtariamas asmuo neturi galimybių izoliuotis savo namuose, sveikatos priežiūros įstaigos specialistas turi informuoti tos savivaldybės administraciją.

Pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas atliekanti įstaiga, kuriai priklauso ligonis ar virusu įtariamas asmuo, privalo paskirti kontaktinį asmenį, kuris ne rečiau kaip kas 48 valandas nuotoliniu būdu palaikytų ryšį su save izoliavusiu asmeniu.

Kiek kita tvarka taikoma tam, kuris turėjo kontaktą su koronavirusu sergančiu asmeniu. Sveikatos priežiūros specialistas turi stebėti minėtą asmenį 14 dienų po paskutinio kontakto su ligoniu ir, jei per tą laiką simptomai nepasireiškia, jis nebeturi būti laikomas keliančiu susirgimo riziką.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(65 žmonės įvertino)
3.2769

Top naujienos

Landsbergis: gali kilti klausimas, ar mes galėsime imti algą apskritai (92)

Valstiečiui žaliajam Arvydui Nekrošiui pasiūlius leisti parlamentinei veiklai skirtas lėšas...

Koronavirusu susirgusios slaugės vyras: taip, aš esu tolimųjų reisų vairuotojas, bet taip meluoti negalima ilgai atsisakinėjo tirti (173)

Šiuo metu dėl COVID-19 namuose gydosi Kauno klinikinės ligoninės slaugytoja, kuriai liga buvo...

Profesorius: yra keli viruso potipiai, švelnesni sukelia atipines lengvesnes ligos formas paaiškino, kaip virusas patenka į organizmą (210)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) prof. habil. dr. infektologas Alvydas Laiškonis...

Piniginiai reikalai. Kaip koronaviruso keliamą krizę sprendžia Lietuvos verslas?

Darbas karantino sąlygomis kelia nemažą iššūkį Lietuvos verslui. Kaip užtikrinti tolimesnę...

Šimašius atviru laišku kreipėsi į visuomenę (239)

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius atviru laišku kreipiasi į visuomenę kviesdamas...

Epidemiologė pateikė naujausią oficialią statistiką: koronavirusas nustatytas dar 7 medikams (50)

Lietuvoje koronavirusas nustatytas dar 7 medikams, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės...

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia (75)

Vyriausybė , paskelbusi verslo gelbėjimo priemones, nustebino žadamos pagalbos dydžiu – 5...

Ukmergėje – dar 10 užsikrėtusių koronavirusu medikų (110)

Ukmergėje patvirtinta 10 naujų užsikrėtimo atvejų tarp medikų. Iš viso Ukmergėje koronavirusu...

Maskvoje – tuščios gatvės, judėti galima 100 metrų spinduliu nuo namų (267)

Maskva pirmadienį įvedė karantiną siekdama apriboti koronaviruso plitimą, o Rusijos ministras...

|Maža didelių žinių kaina