Šie pokyčiai numatyti Vyriausybės nutarime.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ankstesni vaistų kainodaros pakeitimai leido žymiai sumažinti pacientų išlaidas kompensuojamiesiems vaistams, todėl tapo svarbu sumažinti vaistų kompensuojamąsias kainas ir racionaliau panaudoti PSDF biudžeto išlaidas.

„Pacientų priemokos už vaistus per dvejus metus sumažėjo daugiau nei 2 kartus, todėl pastebėjus, kad vaistų gamintojai kartais didina Lietuvai taikomas vaistų kainas, tapo reikalinga sumažinti valstybės išlaidas vaistams bei užtikrinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų“, - sako ministras A. Veryga.

Skaičiuojama, kad pacientų priemokos sumažėjo nuo 5,25 euro vienam receptui 2017 metais iki 2,13 euro 2019 metais, o per pirmąjį šių metų ketvirtį pacientai jau sutaupė 9,5 mln. eurų, lyginant su 2017 metų laikotarpiu.

Palyginus keleto kompensuojamųjų vaistų grupių bazines kainas, kuriose yra tik vienas tiekėjas, paaiškėjo, kad daugiau kaip 150 vaistų bazinės kainos išaugo, o tai papildomai valstybei kainuoja apie 300 tūkst. eurų per ketvirtį.

Siekiant užkirsti kelią valstybės kompensuojamų vaistų bazinių kainų didėjimui, nuo šiol vaistų, kuriuos be konkurencijos tiekia tik vienas tiekėjas, kaina bus įšaldyta, tad ji negalės būti didesnė negu prieš tai buvusiame kainyne. Taigi sutaupytos PSDF lėšos leis kompensuoti daugiau naujų pridėtinę terapinę naudą turinčių vaistų.

Taip pat pastebimas ženklus sudėtinių vaistų, kuriuos sudaro keletas veikliųjų medžiagų, vartojimo augimas, kuris iš vaistinių lentynų stumia atskirų veikliųjų medžiagų vaistus. Siekiant užtikrinti atskirų veikliųjų medžiagų vaistų prieinamumą pacientams, buvo peržiūrėtos sudėtinių vaistų bazinės kainos apskaičiavimo taisyklės.

SAM atkreipia dėmesį, jog pagrindinis racionalaus vaistų vartojimo principas yra pradėti gydymą atskiromis veikliosiomis medžiagomis ir tik įsitikinus, kad vartojant atskiras veikliąsias medžiagas pasiekiamas norimas poveikis, pereiti prie gydymo vaistų deriniais.