„Priedai buvo sumokėti, tačiau ne tokie, kokių medikai tikėjosi“, – sakė Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė.

„Tiesiog tie priedai yra daug mažesni, lyginant su pirmuoju karantinu, kuris buvo prieš metus“, – sakė Sveikatos apsaugos darbuotojų profsąjungos pirmininkė Aldona Baublytė.

Pasak medikų atstovų, yra ir tokių, kurių algos priedas nesiekė ir dviejų eurų. Taip atsitiko todėl, kad ministerija pakeitė priedo už darbą su kovido pacientais apskaičiavimo tvarką.

Dabar priedas mokamas ne už faktą, kad dirbta Kovido skyriuje, bet už jame išdirbtą laiką.

„Yra tokie teisės aktai, kurie reglametuoja, kad turi rodyti faktinį laiką, tai yra faktines valandas arba minutes, kiek būni kontakte konkrečiai su tuo pacientu“, – pasakojo A. Baublytė.

Ministerija sako, kad ankstesnė tvarka nesąžininga

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako, kad prieš pakeičiant tvarką buvo nemažai atvejų, kai didelius priedus gaudavo labai trumpai su COVID-19 ligoniais dirbę medikai.

„Pamatėme, kad yra labai nemažai žmonių, kurie gauna nuo 60 proc., o dažniausiai – 100 proc., priedą tarkime už vieną valandą per mėnesį darbo su COVID pacientais arba epidemiologiniame židinyje, protrūkio valdyme.Pamanėme, kad tai turbūt nėra sąžininga“, – sakė sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.

Kad priedais medikams atsidėkojama tik už didesnį krūvį, pabrėžia ir premjerė.

„Priedai yra tam ir numatyti, kad žmonėms, kurie turi didesnį krūvį dėl COVID pandemijos, yra numatyti priedai įstatyme, jie yra mokami, jiems yra numatytas finansavimas“, – sakė Ingrida Šimonytė.

Sveikatos apsaugos darbuotojams atstovaujanti profsąjunga sako, kad mažesnius priedus gaunantys darbuotojai jaučia nuoskaudą, nes ir vėl nevertinama, kad tenka dirbti nežinant, ar pacientas serga kovido liga.

„Nepateisinami lūkesčiai. Tuo labiau, kad dabar reikia dirbti ženkliai intensyviau, nes reikia dažnai pavaduoti ir kolegas, trūksta darbuotojų, nes vyksta darbai, kurie ligi šiol buvo nebūdingi, tai yra ir vakcinacijos intensyvumas, ir darbas mobiliuose punktuose“, – kalbėjo A. Baublytė.

Lūkesčius sukėlė pažadai

Medikų sąjūdžio vadovė pabrėžia, kad medikų lūkesčius sukėlė politikų pažadai.

„Buvo labai daug pažadų, bet tam, kad jie būtų išpildyti resursų nebuvo palikta. Jų nėra ir dabar. Biudžetas nėra guminis“, – sakė A. Gerliakienė.

Anot SAM, medikų priedams pernai numatyti 46 mln. eurų iš tiesų yra nepakankama suma. Tačiau tikina, kad už pavojų sveikatai keliantį darbą bus atlyginta visiems.

„Šiuo metu SAM jau yra pateikusi Vyriausybei – PSDF ir Finansų ministerijai – valstybės biudžeto keitimą tam, kad visos reikiamos lėšos COVID priedams būtų numatytos. Tikrai nėra taip, kad kažkas valandas arba minutes skaičiuoja dėl to, kad lėšų trūksta“, – sakė Ž. Simonaitytė.

Anot premjerės I. Šimonytės, šių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete suplanuotas ir medikų atlyginimų didinimas. Kiek, priklausys nuo kolektyvinės sutarties, dėl kurios dabar deramasi.

Prieš trejus metus pasirašytoje sutartyje numatyta, kad medikų algos nuo šių metų sausio turėjo kilti 9 procentais, tačiau taip neįvyko.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)