aA
Pertvarkant vaikų globos sistemą, šalyje trūksta, o kai kuriuose rajonuose išvis nėra budinčių globėjų, galinčių laikinai į savo namus priimti iš šeimų paimtus vaikus. Atlygį globėjams nustato savivaldybės, todėl jis įvairiose savivaldybėse skiriasi. Budintys globėjai teigia, jog šioje veikloje be meilės ir atsidavimo vaikams – neįmanoma.
© Vida Press

Vilniečiai Daiva ir Mečislovas Adamovičiai budinčiais vaikų globėjais tapo prieš pustrečių metų. Per šį laikotarpį globojo 7 vaikus, o dabar jų šeimoje 2 vaikai.

„Ateina, žinoma, visi panašiai: su emocinėm traumom, pergyvenimais išsiskyrimo su tėvais, tai mes kartu tą pergyvenam su tuo vaiku. Ir kol atsistato emocinė būsena, žinoma, reikia laiko, reikia meilės, apkabinimo, ramybės, įgyti pasitikėjimo to vaikelio, o vėliau jau viskas paprasta – eina pirmyn ir džiaugiamės gyvenimu, vienas kitu“, – pasakojo budinti vaikų globėja Daiva Adamovičienė.

Globoti kūdikį, sako, lengviau, nei atstatyti emocinę būklę paaugliui, kurie būna praradę pasitikėjimą suaugusiaisiais.

„Viena mergaitė paskui jau, kai ilgiau pagyveno pas mus, pasakė: aš visą laiką laukiau, kada jūs mamytę pradėsit mušti arba kada pradėsit gerti. Taip ji ir nesulaukė, labai nustebo, kad visą gyvenimą galima pragyventi kartu“, – kalbėjo budintis vaikų globėjas Mečislavas Adamovičius.

Šiuo metu šalyje yra 177 laikinieji globėjai. Jų šeimose prižiūrimi apie 300 vaikų. Pasak Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovės, budinčių globėjų poreikis išlieka didelis, trūksta kelių šimtų globėjų. O norint jais tapti, svarbu noras ir pasiryžimas, tačiau vien to neužtenka.

„Asmuo kreipiasi į savivaldybę, pateikia prašymą, atliekamas to asmens pradinis vertinimas, tikrinama, ar nebuvo teistas, tikrinamas jo atitikimas, ar jis gali būti paskirtas globėju civiliniame kodekse nustatytais kriterijais, ar jis atitinka visus tuos reikalavimus, ar nėra pagrindų dėl ko jis negalėtų būti paskirtas globėju, tai yra ar jis nebuvo nušalintas nuo globėjo pareigų, ar jis nebuvo teistas už konkrečius nusižengimus, ar amžius jo atitinka gebėjimą būt globėju. Ne mažiau 21 metai ir ne daugiau kaip 65 metai, išskyrus išimtis, kurios gali būti taikomos artimiesiems giminaičiams. Kuomet atliekamas pradinis vertinimas, ar jis yra teigiamas, asmuo siunčiamas į mokymus. Tai yra specializuoti globėjams ir įtėviams skirti mokymai pagal specialią programą“, – pasakojo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė.

Globotojui, už vaiko prižiūrą, priklausomai nuo amžiaus, vaiko išlaikymui skiriama nuo 300 eurų. Taip pat, priklausomai nuo globotinio amžiaus ir kiek jų prižiūrima, mokamas atlygis, kuris, pavyzdžiui, Vilniuje prasideda nuo 500 eurų. Tokiai veiklai vykdyti būtina individualios veiklos pažyma ir pagal ją mokami mokesčiai.

Budinčiam globotojui atlygį nustato savivaldybės, todėl Lietuvoje jis gali gerokai skirtis. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė teigia, kad surasti budinčius globėjus sunkiausiai sekasi Radviliškio, Šiaulių, Kelmės rajonų savivaldybėms. Geriausia padėtis – Vilniuje, Kaune, Šiaulių mieste. Norintys tapti budinčiais globėjais, gali kreiptis ir į „SOS vaikų kaimus“, kuriuose savaitgalį surengta atvirų durų diena.

Lietuvoje yra apie 120 tūkst. vaikų. Apie 10 tūkst. yra netekę tėvų globos, iš jų apie pusę globoja giminaičiai, o kitiems skirta institucinė globa.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms (321)

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai...

Arūnas Milašius. Vardan pigių malkų prašvilpėme progą sukurti orią valstybę (3)

Kaip tikina valdžia, kitais metais mes negyvensime chaose, nes priėmėme biudžetą. Klestinčios...

Nauja NATO kova su Rusija: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (22)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“ 0_0 (330)

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Paskelbė turtingiausius šou pasaulio atstovus: turtą uždirbo ir patys, ir pelnė iš santykių (110)

Neseniai pasirodžiusiame žurnale „Top" buvo paskelbti 500 turtingiausių Lietuvos žmonių. Tarp...

Nufilmuota: į Lietuvą naktį atklydo netikėta viešnia (1)

Valstybinė sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) savo feisbuko paskyroje pasidalino vaizdo įrašu,...

„MG Baltic“ byloje Landsbergis pasakojo apie susitikimus su Kurlianskiu atnaujinta 14.28 val. (540)

Teisėjai konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui taiko išskirtines sąlygas, nors šis to...

Kručinskai paviešino tarnyboms įteiktą pareiškimą: toks mokymas mums yra amoralus (814)

Gintaras Kručinskas savo socialinio tinklo paskyroje paviešino pareiškimą, kurį vakar įteikė...

Iki galo kovojęs Bilis finišavo greta medalio pirmas lietuvis, 50 m nuplaukęs greičiau nei per 21 sek. (1)

Simonui Biliui nepavyko papildyti Lietuvos rinktinės medalių taupyklės Hangdžou (Kinija)...

Tradicinė silkė pataluose: lietuviška ir labai skanu

Šis patiekalas visada labai dailiai papuošia stalą, tai kartu ir užkandis , ir salotos. Silkę...