Žinia, kad Rusija imasi realizuoti „švelnios galios“ taikymą netapo siurprizu, teigia politologas Nerijus Maliukevičius. Anot jo, tokia idėja reikalinga šios šalies prezidentui Vladimirui Putinui kaip jo užsienio politikos koncepcijos komponentas.
© A.Didžgalvio nuotr.

Tačiau politologas įsitikinęs, kad Rusija pavėlavo su tokių sąvokų naudojimu, mat Vakarų šalyse ši koncepcija seniai išėjo iš apyvartos, rašo ru.DELFI.lt.

Be to, Rusijai ir V. Putinui bus ganėtinai sunku pakeisti susiformavusį įvaizdį.

N. Maliukevičius abejoja Rusijos valdžios veiksmų efektyvumu, kadangi, kitaip nei sovietų laikais, nėra „švelnios galios“ ideologijos. Kalbant apie Baltijos šalis, tai iš esmės „švelnios galios“ idėja čia buvo naudojama ir anksčiau, tiesiog tai buvo kitaip įvardinta.

Kaip pranešė Rusijos žiniasklaida, Rusija pradeda įgyvendinti jos prezidento V. Putino suformuluotą užduotį naudoti „švelnią galią“, kurios tikslas – pagerinti šalies įvaizdį užsienyje ir siekti jos interesų.

Įvaizdžio gerinimu rūpinsis vykdomosios valdžios institucija „Rossotrudničestvo“, vadovaujama buvusio Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovo Konstantino Kosačiovo.

Pagrindinės Rusijos pastangos sutelktos į mokslo ir kultūros sferą: užsienyje bus steigiami rusų centrai, 2017 metais planuojama surengti jaunimo ir studentų festivalį (kaip tai kažkada buvo SSSR laikais), bus padidintos užsieniečių mokymosi Rusijoje kvotos, be to, kaip ir sovietų laikais, ims veikti draugystės draugijos. Taip „švelnios jėgos“ naudojimas tampa vienu iš naujosios Rusijos užsienio politikos koncepcijos akcentų.

Vargu ar Rusijos veiksmai bus efektyvūs

Politologo manymu, kad „švelni galia“ būtų efektyvi, būtinas įstaigų tinklas užsienyje. Šios įstaigos turėtų transliuoti naujosios politikos esmę. „Kaip mes matome, tai dabar ir vyksta, tačiau kopijuojant seną sovietinę sistemą“, - įsitikinęs N. Maliukevičius.

Nerijus Maliukevičius
Nerijus Maliukevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Politologas tvirtina, jog dabartinė Rusijos vadovybę veikia pagal sovietinių laikų schemas, o tai kažin ar atneš trokštamą poveikį, be to, turės neigiamų padarinių Rusijai.

„Šiandien tai negali būti efektyvu. Sovietiniais laikais egzistavo milžiniška stiprios komunizmo ideologijos mašina, o Vakaruose buvo nemažai prijaučiančių šiais sistemai. Ideologija buvo efektyvi, tačiau žlugus SSSR ji išsisėmė. Kurti sistemą ant to paties pagrindo – tai atrodo pakankamai keistai. Ir tai dvigubai keista, nes pačios „švelnios jėgos“ ideologijos nėra“, - stebisi N. Maliukevičius.

„Rusiško pasaulio“ idėja turi daug problemų

N. Maliukevičius įvardino keletą dalykų, kurie gali būti svarbūs Rusijai įgyvendinant „švelnios jėgos“ koncepciją: antifašizmo ideologija (patraukli europiečiams), suverenios demokratijos idėja (patraukli Eurazijos politiniam elitui) ir „Rusiško pasaulio“ idėja.

Politologas mano, kad paskutinė idėja turi didelių problemų, kadangi ji iš esmės regioninė (posovietinė), o ne globali, kaip komunistinė idėja. Kita problema slypi tame, kad „Rusiško pasaulio“ idėja yra etnocentriška.

„Tai rusiškas pasaulis, susiejantis save su Rusija per kalbą, kultūrą, o tai turi regioninį atspalvį“, - pažymi N. Maliukevičius.


Koncepcija V. Putino poreikiams

Mėginimai naudoti „švelnią jėgą“ Kremliaus užsienio politikos koncepcijoje iš tikrųjų reikalingi V. Putinui, matančiam tame prasmę, tačiau politologas abejoja tokios užsienio politikos programos veiksmingumu.

„Kremliui norėtųsi tai matyti pasaulinėje perspektyvoje, tačiau posovietinėje erdvėje bus pačios didžiausios problemos, nepaisant to, kad Maskvai čia kaip ir viskas turėtų būti aišku“, - tvirtina DELFI pašnekovas.

Jis mano, kad posovietinėje erdvėje konkuruos skirtingos idėjos, pavyzdžiui, tėvynainių idėja, artimojo užsienio idėjos. Be to, prasideda diskusijos apie tokius dalykus, kaip Eurazijos sąjunga, dalinanti posovietinę erdvę į tuos, kurie mato save šioje sąjungoje ir tuos, kurie žiūri į kitą pusę.

„Todėl šiame regione bus problemų. Pasaulio mastu Kremlius susidurs su kitomis problemomis, kaip pagerinti savo įvaizdį, kadangi šiam negatyvui pasiekus Sočio žaidynes, galima kalbėti apie įvaizdžio katastrofą“, - mano ekspertas.

Kaip tai atsilieps Baltijos šalims ir konkrečiai Lietuvai, kur jau daug metų kalbama apie Rusijos humanitarinę ekspansiją? N. Maliukevičius pažymėjo, kad jei anksčiau šiame regione daugiau dirbo „Rusiškas pasaulis“, tai dabar šį darbą nori perimti K. Kosačiovo vadovaujama institucija.

„Veikiausiai vyks banali projektų konkurencija, prasidės nauji projektai, tačiau iš esmės tokia politika egzistavo Baltijos šalyse ir iki šiol, tiesiog dabar tai pradėta vadinti „švelnia galia“, - reziumavo politologas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (38)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (532)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (14)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (38)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (778)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (97)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (20)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (42)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (7)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....